Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

cekanja su beskonacna jer lekari preglede rade od 8 do 12 casova, posle toga cekaonice su prazne, a popodnevna smena i sva ta placena dezurstva sluze za predah lekarima...
Mene je ova pojava uvek fascinirala, od malih nogu se vučem po lekarima manje-više redovno i bukvalno svugde sam nailazio na isti princip. Zakažeš sve što možeš ujutru, ako je moguće sve u istom terminu, recimo u 8 sati, doktor počne da radi od 9-10, nekako ih sve procesuira do 13-14, i onda celo popodne mir i tišina za kolegu.Ima naravno lekara koji samoinicijativno kažu redovnom pacijentu da svrati na pregled u drugoj/trećoj smeni kad su oni dežurni, umesto da stoje po minimum dva sata u redu bez potrebe, ali to je u potpunosti ostavljeno njihovoj diskreciji, sistemski niko nema nameru da nešto koriguje. Da li bi stvarno bio tako radikalan korak da se uvede praksa zakazivanja u popodnevnim terminima? Makar kod tog jednog doktora na dežurstvu, ako ne bi da ih plaćaju više? :unsure:
Link to comment
bog te jebonadam se da taj drugi nije ni bio potreban
Verovatno jeste, čim je bio predviđen. No, to bi već neka istraga morala da pokaže.
prvo proveri sa nekim kardiologom o čemu se tačno radi. Traži i treće mišljenje, po mogućstvu van grada gde je radjena intervencija.
Teško da će van Beograda neka klinika da se bavi mišljenjem, uzdaćemo se u kliniku koja nije KC.Sent from my ST23i using Tapatalk
Link to comment
Verovatno jeste, čim je bio predviđen. No, to bi već neka istraga morala da pokaže.Teško da će van Beograda neka klinika da se bavi mišljenjem, uzdaćemo se u kliniku koja nije KC.Sent from my ST23i using Tapatalk
a što ne bi? na kraju krajeva moraće da veštače ako dodje do suda.Možeš da probaš sa Novosadjanima, oni su prilično korektni, mislim da rade u Kamenici. Ajd raspitaću se pa ću ti reći tokom nedelje.
Link to comment

CTale,Da li ti je novi lekar eksplicitno rekao da izvestaj sa intervencije od pre osam godina nije tacan, odnosno da postoji lizija (zacepljenje) u kojoj nedostaje stent (mislim da broj ugradjenih stentova po leziji ne moze da se naknadno precizno ustanovi)? Koliko god ima lose misljenje o srpskom zdravstvu, tesko mi je da poverujem da je u ovom konkretnom slucaju doslo do propusta (ako je propusta uopste bilo), a pogotovo da je propust bio nameran i da je napravljen iz koristoljublja.Zasto se, za pocetak ne obratis upravniku klinike na kojoj je intervencija radjena? Sumnjam da bas osam godina cuvaju snimke intervencija, ali ko zna, mozda snimak jos uvek postoji.

Link to comment
CTale,Da li ti je novi lekar eksplicitno rekao da izvestaj sa intervencije od pre osam godina nije tacan, odnosno da postoji lizija (zacepljenje) u kojoj nedostaje stent (mislim da broj ugradjenih stentova po leziji ne moze da se naknadno precizno ustanovi)? Koliko god ima lose misljenje o srpskom zdravstvu, tesko mi je da poverujem da je u ovom konkretnom slucaju doslo do propusta (ako je propusta uopste bilo), a pogotovo da je propust bio nameran i da je napravljen iz koristoljublja.Zasto se, za pocetak ne obratis upravniku klinike na kojoj je intervencija radjena? Sumnjam da bas osam godina cuvaju snimke intervencija, ali ko zna, mozda snimak jos uvek postoji.
upravo. postoje varijacije pri stavljanju stentova - moguće je i da su napravili overlaping - jedan preko drugog/na drugi pa se na kontrolnim pregledima vidi kao jedan. Zato sam i rekao da traži mišljenje još nekog ko je u toj priči.
Link to comment

Uzgred, ako je u pitanju Klinicki centar, skoro sam siguran da su (bar u to vreme) pacijentima uz otpusnu listu davali i izvestaj sa intervencije. Zavisno od lekara do lekara i od toka intervencije taj izvestaj je manje ili vise detaljan, ali u njemu sigurno pise koji su stentnovi i na kojim mestima ugradjeni. Moguce je da u izvestaju stoje i slike sa stanjem pre i posle intervencije.

Edited by Aion
Link to comment

Ekipa koja je tada radila mog ćaleta je prošle godine dobila krivične prijave zbog dopunskog rada. Ne znam šta je sa njima sada, ni da li su suspendovani.Sumnju je unelo nekoliko činilaca koje su razmatrane nakon epizode na plućnom: na izveštajima kontrolnih lekarskih pregleda piše da su ugrađena 2, godinama unazad, ćale se seća da su mu ugradili samo jedan ali ne zna da mi telefonski protumači prvu otpusnu listu; promenili smo lekara (jer ga je dosadašnja dočekala rečima: "pa ti si još živ?" posle infarkta na plućima i vratila ga kući bez pregleda) a novi pregled na drugoj klinici je potvrdio postojanje samo 1 stenta (rađen je stres-test, odnosno eho-test). Ovih dana ću imati otpusnu listu kod sebe pa ću videti šta piše, a potražiću i snimak. Biće mi malo jasnije tada.Sent from my ST23i using Tapatalk

Edited by CTale
Link to comment
Ekipa koja je tada radila mog ćaleta je prošle godine dobila krivične prijave zbog dopunskog rada. Ne znam šta je sa njima sada, ni da li su suspendovani.Sumnju je unelo nekoliko činilaca koje su razmatrane nakon epizode na plućnom: na izveštajima kontrolnih lekarskih pregleda piše da su ugrađena 2, godinama unazad, ćale se seća da su mu ugradili samo jedan ali ne zna da mi telefonski protumači prvu otpusnu listu; promenili smo lekara (jer ga je dosadašnja dočekala rečima: "pa ti si još živ?" posle infarkta na plućima i vratila ga kući bez pregleda) a novi pregled na drugoj klinici je potvrdio postojanje samo 1 stenta (rađen je stres-test, odnosno eho-test).Ovih dana ću imati otpusnu listu kod sebe pa ću videti šta piše, a potražiću i snimak. Biće mi malo jasnije tada.Sent from my ST23i using Tapatalk
vidi, ne znam koliko ovi testovi mogu da potvrde broj stentova, osim indirektno. To je vrlo klimavo.Teško da tvoj otac može da se seća koliko su mu stentova ugradili. To bi otprilike bilo ko kad bi se sećao koliko su mu kopči stavili kad je razbio glavu ili dal su mu izvadili slepo crevo.drugo, mani te prijave zbog dopunskog rada - one su u 99% slučajeva cirkus i ne znače puno - to je klasična državna budalaština - prvo je dozvolila dopunski rad pa kad su videli da ih to košta mnogo para onda su dekretom ukinuli. A onda su odbili da dugovanja ljudima za taj dopunski rad isplate pa su ih ili tužakali, ili pretili tužbama, ili huškali javnost protiv njih. Ne kažem da to niko nije zloupotrebio, ali uglavnom su to prljave rabote (državne).
Link to comment

Najgore sto su vrlo dobro razumeli rezultate istrazivanja, sto se vidi po poslednjem pasusu:

 

 

 

Za sada svi medicinski istraživači pomno prate snimanja ovim uređajem. Ipak, bez obzira na rezultate, kako navode, najvećeg sprovedenog istraživanja, Stil vas podseća da redovni pregledi spašavaju život, te da je pregled mamografom itekako važan, naročito u sredinama u kojima žene još nemaju naviku ili znanje o pravilnim kontrolama i samopregledima.

 

I pored toga sto su razumeli o cemu je rec, odlucili su da tekst opreme na ovakav nacin.  Inace mislim da bi ozbiljno drustvo moralo da krivicno goni autore ovakvih tekstova.

Link to comment

To sto bi sve pionire da apsis to znamo, zato su se obezbedili sa tom recenicom. Jos mnogo godina ce zene muciti nepotrebnom medicinskom dijagnostikom. 

 

It’s not the first study to highlight the elusive impact of mammograms, nor is it the final word in this notoriously hard-to-measure field, but the New York Times reports that the American Cancer Society will include it, along with every other study on mammography, in an official review of its guidelines this year. Whether it can nudge the advice of medical experts depends on how much weight they put on the polarizing new findings. For now, the consensus across every country’s medical guidelines, save Switzerland’s, is to keep screening. Mammograms Save No Lives, Study Finds | TIME.com 

 

 

 

Twenty-five years later, the researchers found an identical rate of breast-cancer deaths in both groups. The mammograms’ only discernible impact was to elevate the diagnosis rate by 22%, or “overdiagnose” patients who were suffering from nonlethal forms of cancer and therefore could have avoided surgeries, chemotherapy and radiation treatments.

 

Edited by fonTelefon
Link to comment
  • 3 weeks later...

Kad nešto ne valja treba vikati na sva zvona, kako sam i ja u ovoj temi radio. Ali, zarad prave slike treba i pohvaliti kad to zasluže. Već sam pisao kakvo smo katastrofalno iskustvo imali sa Gerijatrijom Gradske bolnice, od uslova za bolesnike do kurcoboljnog odnosa medicinskog osoblja. Međutim, hirurgija iste te Gradske bolnice je potpuno druga priča da sam se više putao zapitao da li je moguće da oba odeljenja pripadaju istoj bolnici. Da krenem od samih uslova koji su dostojni čoveka: kreveti i natkasne nisu od pre 40 godina, plafon ne otpada, sve je čisto i redovno se održava. Ljudi koji tamo rade, od spremačica do sestara i doktora su svi do jednog sjajni: nega koju pružaju i uz to briga koju pokazuju za pacijente je svake hvale vredna. Ovo nije samo utisak koji sam stekao za vreme svakodnevnih poseta, već su to isto pričali i pacijenti. Što su pacijenti bili stariji to su im više pažnje posvećivali, moju majku koja je tamo ležala su svakodnevno hranili i dosta vremena sa njom provodili. Stvarno su ljudi dali sve od sebe, kako kažu amerikanci kad dodeljuju odlikovanja "went above and beyond" i učinili joj poslednje dane prijatnijim.

Još jednom, prosto je neverovatno da pod krovom jedne ustanove postoje ovako dva različita odeljenja. Možemo do sutra da kukamo na sistem, što i ja često činim, ali definitivno od nas samih, od ličnog truda najviše zavisi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...