Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Hvala. Da li postoji neki verodostojni izvor informacija o hem(i)oterapiji na srpskom, idealno na net-u (a moze i u formi knjige/publikacije)?

Edited by Indy
Link to comment
Hvala. Da li postoji neki verodostojni izvor informacija o hem(i)oterapiji na srpskom, idealno na net-u (a moze i u formi knjige/publikacije)?
ne razumem baš na šta misliš... vidi da li nešto na www.onkonet.rs odgovara
Link to comment

sad ja ponovo moram da se nadovezem - prosle nedelje sam trazila na srpskom netu info o raku dojke i neverovatno koliko malo informacija ima.edit: a kad ukucas 'hemoterapija' u google 60% linkova na prvoj strani je o tome kako je to jedna velika prevara kojom se truje narod :isuse:

Edited by estel
Link to comment

Hemioterapija je precizniji i pravilan izraz, hemoterapija se govori samo zato jer se „odomaćio“ kao bukvalni prevod reči „chemotherapy“, a chemo nije isto što i hemo. Hemo znači tj. odnosi si se na gvožđe (hemoglobin, hemosiderin itd.) i ta reč je ista i u našoj i u engleskoj literaturi.

Link to comment
Nije mi jasno sta je nejasno u vezi mog pitanja, ali svejedno, hvala.
vidi ovde odnosno ovdevojvođani su normalniji i razumniji od ostatka Srbije pa imaju takve publikacije online Edited by Kelt
Link to comment
Da se razumemo: ovo nije bio prvi put da sam hitno morao da vodim nekoga u UC ili KSC, sa prijemom na stacionarno lečenje ili ne.Ali, ovo je prvi put da sam doživeo ovako nešto.Potpuno sam užasnut onim što sam video i doživeo.Par detalja nisam ni napisao jer sam počeo da se nerviram preživljavajući svaku situaciju ponovo. Izostavio sam činjenicu da smo, izgleda, uboli mirnu noć jer je u UC u to doba bilo 6 pacijenata, a na svim ostalim pregledima smo bili jedini pacijenti.Na sve ovo proglas sindikata, koji je okačen na više mesta po zgradama, koji obaveštava da su njihovi zahtevi ispunjeni i da je zaposleno još sestara, tehničkog osoblja i "transportera", stvarno deluje kao guranje prsta u oko.
2 nedelje čovek leži na Institutu za plućne bolesti KCS.2 nedelje gledamo i osećamo potpuno rasulo i javašluk.2 nedelje gledamo kako nepokretni i polupokretni pacijenti leže u krevetu uneređeni jer ih osoblje ne presvlači i ne menja posteljinu.2 nedelje gledamo i osećamo kako sestre ignorišu pozive pacijenata kada nekome od cimera pozli.Sakupilo se.

U noći nedelju na ponedeljak je ponovo došlo do iskašljavanja krvi. Dežurnog doktora nije nigde bilo, a sestra nije htela ni pritisak da izmeri.Juče je pacijent-cimer umirao 4 sata dok ostali iz sobe nisu uspeli da namole sestru da mu posveti pažnju.Danas je ćale saznao (sestra se "izlajala") da pored njega leži pacijent sa tuberkulozom, bez maske i van izolacije.

Otišli smo i odneli zaštitnu masku. U pravednom gnevu je "stradala" načelnica koja se pravdala da za sve što smo joj rekli nije imala pojma.Ljudi, ovo što se tamo dešava apsolutno nije normalno. Strašnije je samo to što nije samo jedan medicinski radnik potpuno nezainteresovan za posao koji treba da radi.

Link to comment

situacija gde 4 sestre u smeni nekad su radile, a sada 2 i haos jerazlog: stomatoloske sestre da ne dobiju otkaz proglasene su obicnim sestrama ali rade neke sugave posloveza to vreme manjak sestara nije nadoknadjen i haos je po smenama

Link to comment

@Ctale, drži se čovečepotpuno te razumem, poslednjih par godina sam malo-malo pa na urgentnomza sada još uvek ne za sebe, ali taman da mogu da vidim kakvo nam je zdravstvojoš je mene često nekim čudom i sreća poslužila, ali svejedno, da nisam imala novca, volje i odlučnostida svoje čim pre vadim odatle, ko zna kako bi se stvari razvijalerecimo, muža otpuste sa urgentnog sa temperaturomodemo privatno kod gastroenterologa jer vidimo da to sve skupa nije kako treba a žena se zaprepastikaže ''šta vi ovde radite, vi treba da ste u bolnici, vi ste još uvek životno ugroženi''pa ''otpustili me juče iz bolnice'', kaže muž, žena se krstii onda, kućna nega, privatne sestre, infuzije i sve što treba ... i takoed.i da, svako ko misli (s pravom, ne sporim) da je uc i klinički generalno, kritičan,treba da ode u gradsku na zvezdari, odeljenje gerontologijetu će da vidi kako izgleda pakao na zemljiono što sam tu videla, ne mogu ni da prepričam, bolesna sam i bez toga

Edited by duda
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...