Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

ovo nije spisak svih žena koje abortiraju. to će biti spisak, bar meni tako izgleda, onih koje su zatrudnele, nemaju zdrastvenu zaštitu, žele da održe trudnoću i na kraju abortiraju. to je jako mali spisak.čini mi se da os muve praviš slona

Link to comment

Aman, ne postoji nikakav spisak, ne preterujte sa paranojom.Radi se o čisto administrativnoj stvari, još jedna od ideja RFZO.Inače, taj isti RFZO nanosi svakodnevno mnogo više štete društvu svojim drugim oblicima delanja ili nedelanja, nego što će ove budaletine koje se bave spiskovima ikada moći.

Link to comment
Aman, ne postoji nikakav spisak, ne preterujte sa paranojom.Radi se o čisto administrativnoj stvari, još jedna od ideja RFZO.Inače, taj isti RFZO nanosi svakodnevno mnogo više štete društvu svojim drugim oblicima delanja ili nedelanja, nego što će ove budaletine koje se bave spiskovima ikada moći.
+200ljudi nisu svesni koja je to ekipa.
Link to comment

Izvinjavam se što prekidam gornju temu, ali moram da postavim par (retoričkih) pitanja:

1. da li je normalno da hitna služba instituta za plućne bolesti bude zaključana u 4h i da je potrebno lupati pesnicama i nogama u vrata i prozore da bi se probudio portir i dežurna sestra?2. da li je normalno da te iz UC pošalju na gore pomenutu hitnu službu radi uputa za rentgen?3. da li je normalno da posle rentgena, kada se opet vratiš na hitnu službu instituta za plućne bolesti KCS, čekaš još 15 minuta da se doktorka razbudi i pregleda jedinog pacijenta?

Pacijent je dugogodišnji srčani bolesnik, 8 godina pod terapijom. U toku noći ga je probudio nagon za iskašljavanjem. Primetio je da kašlje krv.

4. da li je normalno da, nakon uputa za kardiologiju, moraš da kažeš sestri da završi očigledno privatni telefonski razgovor i posveti se (jedinom) pacijentu?5. da li je normalno da, nakon što si otišao od kardiologa do gastroenterologa, a odatle na orl, lekar koji te pregleda to radi sa polomljenim reflektorom na endoskopu?6. da li je normalno da te sa orl upute na hitno stacionarno lečenje na plućnu kliniku (prvopomenutu) jer nisu napravili kompletan pregled i pogrešno upućivali dalje. Uz napomenu da se vratimo ponovo na orl ukoliko na plućnom odbiju da te prime?7. da li je normalno da kao hitan slučaj koji je do sada iskašljao skoro pola litre krvi, sa svim mišljenjima i pregledima obavljenim od 4 do 7:30, stojiš ispred šaltera na pulmologiji KCS dok sestre ćaskaju i ne primećuju nikoga sa druge strane šaltera?8. da li je normalno da se do 9:30 i dalje ništa ne dešava?9. da li je normalno da u 9:30 na pitanje "kada doktori počinju da rade?" dobiješ odgovor "kada odluče!"?10. da li je normalno da moraš da izmiljaš neka poznanstva sa nekim lekarima da bi te lekar, kao hitnog koji i dalje iskašljava krv, primio na pregled i uputio na stacionarno lečenje?11. da li je normalno da posle čekaš do 12h, posle urađenog još jednog ekg-a, u gomili pacijenata koji nešto čekaju i da na raspitivanje o tome šta se dešava i šta se čeka dobiješ odgovor da su svi doktori na predavanju?12. da li je normalno da tek posle intervencije, i kod lekara koji nisu na predavanju, i na inicijativu ostalih pacijenata koji su videli da bi neko mogao i da umre čekajući (i dignu frku i dreku preteći televizijom i novinama) IPAK sestre odnekud izvuku potrebnu dokumentaciju, kolica i pratnju do klinike (prvopomenute) da bi smestili već iscrpljenog pacijenta koji je u čekanju izgubio dodatnih 100ml krvi?13. da li je normalno da pacijent legne u bolnički krevet tek u 14h?

Ovo mi je suviše blago i za hejt, a napominjem da sam i prespavao noć nakon ovoga što sam napisao.

Link to comment

Da se razumemo: ovo nije bio prvi put da sam hitno morao da vodim nekoga u UC ili KSC, sa prijemom na stacionarno lečenje ili ne.Ali, ovo je prvi put da sam doživeo ovako nešto.Potpuno sam užasnut onim što sam video i doživeo.Par detalja nisam ni napisao jer sam počeo da se nerviram preživljavajući svaku situaciju ponovo. Izostavio sam činjenicu da smo, izgleda, uboli mirnu noć jer je u UC u to doba bilo 6 pacijenata, a na svim ostalim pregledima smo bili jedini pacijenti.Na sve ovo proglas sindikata, koji je okačen na više mesta po zgradama, koji obaveštava da su njihovi zahtevi ispunjeni i da je zaposleno još sestara, tehničkog osoblja i "transportera", stvarno deluje kao guranje prsta u oko.

Edited by CTale
Link to comment
Izostavio sam činjenicu da smo, izgleda, uboli mirnu noć jer je u UC u to doba bilo 6 pacijenata, a na svim ostalim pregledima smo bili jedini pacijenti.
Ako je ta noć bila sreda onda nije ni čudo što nije bilo nikoga jer sredom dežura VMA...
Link to comment

Znači, bila je počela sreda, tad urgentni prima samo ako je neko životno ugrožen, ostali noga u bulju pa na VMA.. Hitna isto vozi tamo.. Ne opravdavam, samo kažem.. Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 7025X using Tapatalk

Link to comment

Ne znam kakva im je praksa kada im dodju ti dani. Po pacijenta je prvo stigla hitna (mada tek posle vise poziva moje sestre pa su odlucili da ja vozim kad sam vec uspeo da stignem dok jos nisu krenuli). Oni su i dali uput za UC, a ne za VMA. Da sam znao ne bih ni isao tamo.Ali nije u tome poenta, vec u tome koliko je odnos prema pacijentima, cak i zivotno ugrozenim, potpuno deformisan.Sent from my ST23i using Tapatalk

Link to comment

2 nedelje u bolnici (lezao neko) jedno stotinu uboda u svaku postojecu venu (razlog se nikad ne objasnjava, bez obzira sto je pacijent med. sestra u penziji). Igla za odlivanje intercelijske vode, 35 cm dugacka, trouglasta, ubacuje se bez anestezije. Kaze, "ma to je kao obicna injekcija". Nista novokain lokalno, ovo ono. Ne valja ako ne boli.Pizda im materina.

Link to comment
2 nedelje u bolnici (lezao neko) jedno stotinu uboda u svaku postojecu venu (razlog se nikad ne objasnjava, bez obzira sto je pacijent med. sestra u penziji). Igla za odlivanje intercelijske vode, 35 cm dugacka, trouglasta, ubacuje se bez anestezije. Kaze, "ma to je kao obicna injekcija". Nista novokain lokalno, ovo ono. Ne valja ako ne boli.Pizda im materina.
drugarica se leci godinama od hiljadu neobjasnjivih simptoma, ukljucujuci i jake bolove. gomila vremena i para utroseno. u medjuvremenu je dobila i dijagnozu sindroma hronicnog umora. hiperplazija nadbubrezne i operacija i stanje se pogorsava nakon operacije, neprestani bolovi u nogama, zglobovima, kostima. nalazi all over the show - hormoni poremeceni, CRP i fibrinogen visoki (ne prvi put). i reumatolog i hematolog su u fazonu "a, pa to moze da bude od ko zna cega, tesko je to otkriti" i daju joj uput da analize radi privatno, sto kosta boga oca. a bilo joj je receno i da se "uvek zali da je nesto boli", "stalno vas nesto boli"... opet, opet i opet: izgleda da nase lekare ne uce da je kvalitet pacijentovog zivota (i njegova/njena percepcija istog) vazna koliko i fiziologija, anatomija, biohemija...ovo da ti ne objasnjavaju sta rade dok ti nesto rade je meni najupecatljivija razlika u zdravstvu ovde i kod nas (po mom iskustvu, koje nije malo). ovde lekar (ili ko vec izvodi proceduru) non stop prica sta radi i sta ce sledece uraditi. cak i kad se radi o vrlo ljubaznim lekarima kod nas tamo to je potpuno odsutno. valjda potpuno izostaje svest o tom aspektu tretiranja pacijenta, prosto ih niko tome ne uci, nemam drugo objasnjenje. isto kao i bol, strah je izgleda van radara nasih lekara.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...