Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

znate li vi koliko je on života spasio zahvaljujući ostajanju u životu?
Ovaj lekar iskreno kaže i da nije imao poverenje u lekare na svojoj klinici.– Nisam mogao da pristanem na operaciju na svojoj klinici na kojoj me je tadašnji direktor smenio i pokazao da mi ne želi dobro. Nisam se operisao u Srbiji, jer sam imao strah. Nisam želeo da se operišem ni u Institutu „Dedinje”, jer sam tamo, kao nekadašnji prinudni upravnik, imao nekorektan odnos sa lekarima – ističe dr Ristić.
Gospodin je vlasnik vise partijskih knjizica, uvek revnostan po tom pitanju.Verovatno je i dobar lekar.E a onda, optuzuje kolege da su hteli da ga ubiju, ili barem lose lece.I to prica tek kada ga neko optuzuje za licnu stvar.Takve kolege koje on optuzuje za ozbiljno krsenje moralnih i profesionalnih normi, su mozda nekog drugog ostetili svojim postupcima.Ajde da probamo ovako:Ko zna koliko su oni ljudi ubili, ili nesavesno lecili zato sto je on cutao...
Link to comment

sup u pančevu ima svoju doktorku, koja je moju tetku bukvalno spasila jer ju je terala da ide na pregled dojke. ta ista doktorka sada govori tetki da, pošto se zračila, ne bi trebalo da radi u kancelariji sa drugim ljudima, da se i oni ne ozrače. tetku su sad stavili da radi sama u kancelariji bez ikakvog nameštaja. razmišlja da ode u penziju iako je fizički apsolutno u stanju da radi.

Link to comment
„Нико ме није посаветовао како да негујем кожу пре и после радиотерапије, иако сам добила опекотине од зрачења. Никада нисам добила савете у вези неге – како депилирати пазушну јаму, како одржавати личну хигијену, шта радити са обрвама које нестају, које пилуле да узимам да би смањила опадање косе, да ли постоји трајна шминка, где да набавим перику... Када сам након прве операције тражила од сестре огледало да видим како изгледа ожиљак на мојим грудима, она ме је пренеражено погледала и упитала „Шта, бре, хоћеш, па глава ти је на раменима!”
naježila sam se čitajući ovo jer sam mislila da je to moja prijateljica, koja nema 50 već 37 godina, što nije bitno, a u trenutku kad joj se ovo iz članka dešavalo imala 32...jedini savet koji je dobila, to je da lakira nokte u crveno kad ide na zračenje, niko joj nije objasnio zašto. do skoro su imali hirurga plastičara koji bi posle onkološkog hirurga radio rekonstrukciju dojke, i to je bila jedna divna lekarka koju su sabotirali ostali hirurzi jer "to njeno ne spašava život". ta divna žena sada radi plastične operacije na jednoj privatnoj klinici a pitanje je da li su u međuvremenu zaposli novog "plastičara". moja prijateljica je imala prilično veza, ali je uglavnom imala isti tretman kao što je navedeno u članku. i danas, posle pojave metastaza, i zaustavljanja tog procesa, ma šta god to značilo, kaže da joj je bilo teško, naravno, ali da od svega kroz šta je prošla, najteže joj je padao odnos med. osoblja, što doktorki što sestara....mislim i dalje odlazi tamo zbog kontrola, i kaže da kad god pomisli da je oguglala na njihovu neljudskost, je uvek iznenade novim i intenzivnijim primerima.... Edited by gagilija
Link to comment

Francuska je jedna od zemlja-pionira u epidemiološkim i eksperimentalnim istraživanjima uzroka raka, a potom i po prvom sistemu klasifikacije (TNM, Pjera Denoa), a onda i metodologiji lečenja, u svim terapijskim modalitetima. Od njih je potekla i preporuka da se nokti lakiraju jarko crvenim lakom jer se smatralo da neka supstanca odatle može da spreči prodor hemioterapeutika u matriks nokta. To je kasnije opovrgnuto, ali se u Francuskoj primenjuje još uvek, da li zbog kozmetičke industrije ili bodrenja duha... Uzgred budi rečeno, Francuska danas primenjuje neke radikalne metode koje se ne izvode nigde drugde, isto kao i Nemačka za limfome sa svojim eskaliranim BEACOPP.Opadanje kose ne može nikako da se spreči (nikakve tablete, cold cap može malo da odloži), ali i to i promene na noktima su kozmetske stvari. Deluju neprijatno, razarajuće, ali postoje mnogo gori problemi poput mukozitisa (rana celokupnog digestivnog trakta tako da ne može da se unosi hrana), febrilne neutropenije - infekcija zbog opadanja ili potpunog gubitka neutrofila, krvarenja.... Lekarima je bitnije da pacijent ostane živ od same terapije.Recimo, samo Neupogen (lek za obnavljanje broja neutrofila-ćel. odbrambenog sistema) u prosečnoj dozi košta 11 hiljada dinara, a potrebno je i po 8-9 doza, i to po jednom ciklusu hemioterapije. A onda još cena terapije i pratećih stvari tipa antibiotika, itd.Hoću reći, imamo poprilične probleme da uopšte bude lečenja. Perike, šminke, psiholozi su nama nedostižan standard.

Link to comment

spremačice na ovom odeljenju gde ležim ladno ljudima traže pare, tobože na zajam.prvog dana kad sam došla, jedna od njih me pitala da li mogu da njenoj koleginici pozajmim soma dinara. :huh: na moje preneraženo molim?! promrmljala je nešto u fazonu, ups sori izvini, pomešala te s nekim :ph34r:sad kako sam se prebacila u drugu sobu čujem da tu foru probaju na svima, ako prođe prođe. jedna žena im nesrećna dala, danas ide kući, naravno nisu vratile.jebem ti državu.prijaviću to nekom, samo ne znam kome i ne znam kad. samo mi fali da mi pljuju u hranu posle, ionako je jedva jestiva.

Link to comment
  • 2 weeks later...

lakse citati umrlice nego ovaj topik. uzasa drugarica bliska mi radi u zdravstvu...uzas uzasa kako se medjusobno tretiraju i ko tu povlaci konce. obzirom na velicinu te ustanove verujem da nikada nece moci da bude bolje nego sto jeste. uzas.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Nesrecnim sticajem okolnosti, ponovo na svakodnevnoj bazi pratim horore srpskog (drzavnog) zdravstva. Dakle... lekari sto vas ima na forumu, pogledajte se u ogledalo i stidite se. To je jos i najlepse sto mogu da kazem.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...