Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Da, tako izgleda dok ne dođe dilema recimo: "Operišemo, uz moguće posledice te i te ili radimo to uz moguće posledice te i te"."Šta ćemo pacijentu?"Edit: Razumem ja tebe, ali nije pacijent taj koji može da zna, sagleda sve i odluči.Lekar je taj koji mora da donese konačnu odluku, ubedi pacijenta da je najbolje. Naravno uz ozbiljnu priču i detaljno sagledavanje situacije.
koji lekar?specijalista koji ga vodi u bolnici? lekar opšte prakse?ozbiljno pitam koji lekar i šta kad se lekarska mišljenja ne podudaraju?ili lekarsko znanje i iskustvo. npr. neki lekar hoće i ume da izvrši rizičniju operaciju. neki neće.bottom line je za mene da je pacijentu daleko najviše stalo do njegovog života, te da je lekar dužan da mu pruži sve informacije, objasni rizike koje nose određene alternative lečenja i detaljno ga upozna sa posledicama preduzetog metoda lečenja. Edited by PointTaken
Link to comment
koji lekar?specijalista koji ga vodi u bolnici? lekar opšte prakse?ozbiljno pitam koji lekar i šta kad se lekarska mišljenja ne podudaraju?ili lekarsko znanje i isikustvo. npr. neki lekar hoće i ume da izvrši rizičniju operaciju. neki neće.bottom line je za mene da je pacijentu daleko najviše stalo do njegovog života, te da je lekar dužan da mu pruži sve informacije, objasni rizike koje nose određene alternative lečenja i detaljno ga upozna sa posledicama preduzetog metoda lečenja.
Specijalista.Kad se ne podudaraju onda biraš onog koji ti se učinio najpouzdanijim.Ili ideš kod trećeg, četvrtog... Jbg to je već lutrija ali nema druge.Za ovo zadnje slažem se, no mislim da lekar nakon detaljnog informisanja mora reći: "Mislim da je ovo najbolje, predlažem to i to".
Link to comment
Specijalista.Kad se ne podudaraju onda biraš onog koji ti se učinio najpouzdanijim.Ili ideš kod trećeg, četvrtog... Jbg to je već lutrija ali nema druge.Za ovo zadnje slažem se, no mislim da lekar nakon detaljnog informisanja mora reći: "Mislim da je ovo najbolje, predlažem to i to".
ako ja (ja = pacijent) biram - dolazimo opet do pitanja - na osnovu čega ovako neuka biram? da, u redu je da lekar da predlog o metodi i toku lečenja. ipak, ako je metoda drastična ili visokog rizika, ljudi vole da čuju drugo, treće mišljenje.
Link to comment
ako ja (ja = pacijent) biram - dolazimo opet do pitanja - na osnovu čega ovako neuka biram? da, u redu je da lekar da predlog o metodi i toku lečenja. ipak, ako je metoda drastična ili visokog rizika, ljudi vole da čuju drugo, treće mišljenje.
To sam i rekao. :)Ideš dalje kod sledećeg pa ako treba i sledećeg...I onda imaš rezultat 3:2 :isuse:Šta znam, ja sada skoro sve slušam lekare koji su mi ostavili utisak da hoće, onako ljudski...Ako su pogrešili, jbg bar je iz najbolje namere. Biće mi lakše.Eto ja tako prelomim.
Link to comment
To sam i rekao. :)
znam šta si rekao, tu sam te i čekala :)... poenta je da opet na kraju pacijent odluči (a od toga si bežao u prvom postu)
Link to comment
znam šta si rekao, tu sam te i čekala :)... poenta je da opet na kraju pacijent odluči (a od toga si bežao u prvom postu)
Aaaa Vragolanko jedna :)Jeste, bio sam neprecizan, mislio sam na odlučivanje šta i kako.Jedno ili drugo, a koje se isključivo tiče profesije.Ali da, pacijent dosta toga bira, lekara, ustanovu, hoće li se uopšte lečiti...
Link to comment

Ovo moze na toliko topika da se okaci, bez izmena.

Zašto je u Srbiji nemoguće ono što je moguće i u zemljama koje od nas nisu bogatije, razvijenije i obrazovanije, za mene ostaje misterija
Link to comment
znam šta si rekao, tu sam te i čekala :)... poenta je da opet na kraju pacijent odluči (a od toga si bežao u prvom postu)
u toku je rasprava o nacrtu zakona o zastiti prava pacijenata.
Пацијент има право на све врсте информација о стању свога здравља, здравственој служби и начину како је користи, као и на све информације које су на основу научних истраживања и технолошких иновација доступне.Пацијент има право да информације из става 1. овог члана, добије благовремено и на начин који је у његовом најбољем интересу.Пацијент има право на информацију о имену и презимену и професионалном статусу здравствених радника, односно здравствених сарадника који учествују у предузимању медицинских мера и поступку његовог лечења уопште.
pitala sam ja jednu našu predstavnicu u parlamentu, je l', koja je tražila komentare, ko odlučuje o tome šta je najbolji interes pacijenta u ovom kontekstu.a ona će - pa kako ko, njegov lekar, onaj ko se o njemu brine?Ipitanje je zašto, kada je pacijent punoletan i sposoban da rasuđuje, zašto o tome šta on treba da zna da odluči njegov lekar?
Link to comment
u toku je rasprava o nacrtu zakona o zastiti prava pacijenata.pitala sam ja jednu našu predstavnicu u parlamentu, je l', koja je tražila komentare, ko odlučuje o tome šta je najbolji interes pacijenta u ovom kontekstu.a ona će - pa kako ko, njegov lekar, onaj ko se o njemu brine?Ipitanje je zašto, kada je pacijent punoletan i sposoban da rasuđuje, zašto o tome šta on treba da zna da odluči njegov lekar?
isto se pitam.
Link to comment

e ovako - priča o lekarima je priča o izbegavanju odgovornosti. Danas /za razliku od recimo vremena SM/ ti je prvo pravilo lekarskog posla - izbegni odgovornost. Sa svim tužbama, pretnjama tužbama, besmislenim propisima i još besmislenijoj kontroli sprovodjenja istih i uopšte odvratnim medjuljudskim odnosima u zdravstvu vrlo je mali procenat lekara koji će da zagrize i krene da leči pacijenta. Svi prvo gledaju kako da se što bolje pokriju papirima, potpisima i svim ostalim stvarčicama koje će ih obezbediti od tužakanja i maltretiranja, pa tek onda gledaju kako da pomognu pacijentu. Sa druge strane, čak i reše da ulete u vatru i da rešavaju problem pacijenta, sačeka ih masa besmislenih propisa /od lekova koje mogu/ne mogu/ da prepišu do podjebavanja i smeštanja kolega. I sad ti trebaš svakog dana da izvoziš taj slalom da bi imao neki osećaj samozadovoljstva svojim poslom.drugi aspekt cele priče je negativna selekcija medju medicinskim kadrovima - i visokog i naročito srednjeg, koja donosi dalje probleme. Na posao u kliničke centre i bolnice dolaze često vrlo opskurni likovi, specijalizacije se daju najčešće bez ikakvog rezona a situacija je još gluplja kad se dodje do nastavnih kadrova. Onda imaš situaciju da debili prave debile koji prave debile i tako u krug.treća strana su naravno pare. Prvo da se ne lažemo, neće za 6k evra godišnje niko pametan da preuzme bog zna koliko veliku odgovornost. Korupcija, koliko god se oko toga lajalo, je uglavnom vezana za jedan krug stručnjaka /naročito u BGu/ koji toplo koriste držanje monopola na znanje i tako se prodaju.i četvrto, naravno propisi - ja besmislenije nisam u životu video. Em su kunem se, delimično napravljeni tako da omogućavaju lov u mutnom i sivu zonu, em su totalno besmisleni.kad se sve to skupi dobijemo kriminalno zdravstvo.PS jesam opširan, ali negde izmedju ova četiri aspekta se kriju manje više odgovori na sve probleme koji se ovde postavljaju.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...