Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

ovo je tema koja me, zbog trenutne situacije u neposrednom okruženju, jako zanima. da li pacijent (teško bolestan, kojem je negirano onkološko lečenje zbog težine stanja - on još živi u nadi da će ga operisati) ima pravo na potpunu i blagovremenu istinitu informaciju o svom stanju? čitala sam prava pacijenta, kažu da ima, ali evo skoro dva meseca učestvujem po osam sati dnevno u RL prenosu koji govori upravo suprotno (deo priče je npr. i da nakon rađenih tumor markera ni porodici nije rečeno pravo stanje). zašto žaba nema izbora u tome da li će se kuvati? (volela bih da odgovore dobijem od lekara, ako je moguće. hvala.)
Nejasno je da li je dokazana maligna bolest ili se samo sumnja na nju? Ako jeste moralo bi da se to saopšti a ako nije onda je stvar pipava.. Nikome ne trebaju odgovori tipa da možda jeste a možda i nije.
Link to comment
Nejasno je da li je dokazana maligna bolest ili se samo sumnja na nju? Ako jeste moralo bi da se to saopšti a ako nije onda je stvar pipava.. Nikome ne trebaju odgovori tipa da možda jeste a možda i nije.
jeste.

metastaze po trbušnoj maramici viđene odmah, primarni kancer na debelom crevu ustanovljen kolonoskopijom par nedelja kasnije.neće da operišu nikad, nema lečenja, puštaju ga da umre.pacijentu ne govore pravo stanje, niti mu vade vodu iz trbuha mesec dana (pričamo o >20l tečnosti koja se nakuplja od kraja aprila).nisu mu rekli za metastaze, a uočene su ploće po stomaku vrlo brzo.jedno mesec dana mu nisu govorili apsolutno ništa, a rekli su porodici. pri čemu su i porodici prvo lagali da su tumor markeri dobri. koje crno dobri. zato i jesam u potpunom čudu.o divotama - idite vi sad lepo kući - a čovek nije iz beograda i ne može da stoji od te vode - pa kad zalečite tu plućnu tromboemboliju, koja je btw posledica kancera, operisaćemo vam debelo crevo...

mislila sam da pacijent, kada se sve pretrage završe i kada konzilijum donese odluku, mora da zna punu istinu.

Edited by PointTaken
Link to comment

Ne radim u Srbiji, ali u optimalnom slucaju bi to izgledalo ovako: Ako pacijent zeli da zna istinu onda ima pravo da je u jednom opsirnom razgovoru sazna, po mogucstvu ili zelji u prisustvu najblizeg/najblizih (posto sam pacijent zapamti max. oko 30% informacija iz jednog takvog razgovora). Vazno i zbog toga sto, cak i kada nije moguca kurativna terapija postoje druge opcije koje pacijentu omogucavaju ocuvanje kvaliteta zivota ili ublazavanje posledica/simptoma. Vazno i zbog toga sto se odluka o daljoj terapiji donosi uzimajuci u obzir zelje pacijenta (koji bi onda trebalo da poseduje relevantne informacije). Posto pravo nije isto sto i obaveza, postuje se kada pacijent ne zeli sve da zna, a i to se desava.

Link to comment
Nisam bas dobro upućen pa oprosti ako lažem ali u Srbiji je palijativna nega nesto sto jedva postoji. Kada su mi pre 10tak godina trebale neke informacije kontaktirao sam dve lekarke iz ZG (sramota me što im se više ne sećam imena) koje su mi pomogle. PT oprosti ako lupam pošto znam samo ovo što si napisala ali mi se čini da operacija više nema svrhe, zašto mu bar ne punktiraju ascit ne znam, verovatno neki razlog postoji. I ovo što Pixy reče treba i rodbini pošteno reći ako više leka nema i omogućiti bolesniku da koliko toliko dostojanstveno proživi to što mu je preostalo.
Link to comment

Evo kako sam ja saznala od čega sam bolovala.Bila sam na dva konzilijuma, na prvom su me terali da se skidam i oblačim 3 puta, doktor iz konzilijuma koji je hirurg me je opipavao isopd pazuha i sve vreme vreto glavom uz c,c,c, komentar. Tada su mi rekli da moram da idem na biopsije dojke i pazuha, onda su se posvađali međusobno o metodi biopsije, zarim mi je predsednica konzilijuma rekla da sam ja kandidat za 3 neo adjuvantne hemio terapije, bez objašnjenja zašto, naravno, ja sam odavno sabrala 2+2, ali niko ne izgovara glavnu rečenicu.Onda sam bila na tim svim biopsijama, pa jedna morala da se ponovi, jer nisu imali valjda dovoljno marterijala za analizu.Kada sam došla na tu ponovljenu biopsiju, moj hirurg me je poslao da idem da uzmem rezultate sa šaltera. E u tim rezultatima je pisala dijagnoza, koji je stepen i sl.Pošto sam se psihički pripremila na to, nisam se uopšte šokirala. To je bilo u petak, onda mi je hirurg rekao da dođem u subotu, jer je on dežuran, pa smo pričali osvemu nadugačko i naširoko.Znači, dok sama nisam pročitala, niko mi nije eksplicitno rekao.

Edited by Arkadija
Link to comment

po onome sto sam do sada video u zivotu, cini mi se da je lekarima mahom problem da to kazu jer ne zele da se bave reakcijama pacijenata i njihovih najblizih, nisu za to placeni™.ne ulazim u ljudski i profesionalni kvalitet tih lekara. ovde je stvar u tome da se kod nas jako malo radi na odnosu lekar-pacijent.da znate koliko ljudi moljaka osoblje u biohemijskim laboratorijama da im tumace rezultate analiza :isuse:

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
PT oprosti ako lupam pošto znam samo ovo što si napisala ali mi se čini da operacija više nema svrhe, zašto mu bar ne punktiraju ascit ne znam, verovatno neki razlog postoji. I ovo što Pixy reče treba i rodbini pošteno reći ako više leka nema i omogućiti bolesniku da koliko toliko dostojanstveno proživi to što mu je preostalo.
ne lupas, zbog metastaza nema. ali njemu ne govore da ne planiraju da ga operisu nikad, vec da nece sada dok se ne sredi ta embolija... mučan je i nehuman način na koji tretiraju svoje pacijente. (nemam novi red pa pišem nečitko) ovo što arkadija priča mi je dobro poznato, na mene se hirurg onkologije svojevremeno izbečio što sam umela da izdeklamujem svoju dijagnozu. kao nisam ja lekar, otkud mi to. ako nema leka, ili ako oni u ovoj državi nisu u stanju da nešto leče - najmanje što mogu jeste da pacijentu kažu istinu. to kad smo kod dostojanstva.
Link to comment

Zaboravila sam najhit dijalog između mene i predsednice konzilijumaOna: " Vidim da radite u zdravstvu, da li ste koleginica ?" na tu mogućnost, na njenom licu se javlja nagoveštaj da bi čak mogla i da mi se osmehneJa: " Ne, ja sam pravnik"Ona : " Onda nećemo da vas zamaramo detaljima"Ja: bez teksta :isuse: :isuse: :isuse:

Link to comment
da znate koliko ljudi moljaka osoblje u biohemijskim laboratorijama da im tumace rezultate analiza :isuse:
da ne bih osamsto puta objashnjavala babi i dedi da sam inzenjer, nauchila sam da okvirno chitam rezultate analiza, pa onda da zivkam telefonom pedijatre koje znam privatno, da tumache dalje. strava.
Link to comment

Meni se u tom odnosu lekar-pacijent nimalo ne sviđa kada lekar prepušta odluku o načinu lečenja pacijentu.Dakle nije pitanje hoćeš ili nećeš, nego "hoćemo li ovako ili onako".To nikako ne bi smelo da bude opcija, ma koliko težili ljudskom odnosu između "nijh i nas".

Link to comment

ne slazem se. mnoge medicinske dileme ukljucuju i cost/benefit faktor koji samo pacijent moze da kvalifikovano razresi, jer je njegova glava u pitanju. ovo narocito vazi za izbor onkoloskih protokola. ja bas mislim da je nasem zdravstvu potrebno vise, a ne manje saradnje lekara i pacijenata. naravno, da bi ovo moglo da funkcionise, potreban je odnos zasnovan na poverenju da ce lekar ponuditi kvalitetne opcije i da ce umeti da ih artikulise tako da laik zna sta je pred njim, ili pred clanom porodice.

Link to comment
ne slazem se. mnoge medicinske dileme ukljucuju i cost/benefit faktor koji samo pacijent moze da kvalifikovano razresi, jer je njegova glava u pitanju. ovo narocito vazi za izbor onkoloskih protokola. ja bas mislim da je nasem zdravstvu potrebno vise, a ne manje saradnje lekara i pacijenata. naravno, da bi ovo moglo da funkcionise, potreban je odnos zasnovan na poverenju da ce lekar ponuditi kvalitetne opcije i da ce umeti da ih artikulise tako da laik zna sta je pred njim, ili pred clanom porodice.
Da, tako izgleda dok ne dođe dilema recimo: "Operišemo, uz moguće posledice te i te ili radimo to uz moguće posledice te i te"."Šta ćemo pacijentu?"Edit: Razumem ja tebe, ali nije pacijent taj koji može da zna, sagleda sve i odluči.Lekar je taj koji mora da donese konačnu odluku, ubedi pacijenta da je najbolje. Naravno uz ozbiljnu priču i detaljno sagledavanje situacije. Edited by wall
Link to comment
uh pa to je bas ekstrem, i suprotno od onoga sto pricam...ovo je bezanje od odgovornosti
Jbg moja priča.I ne bih rekao da beži odgovornosti (možda i da, ali mi je draga pa...) :D
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...