Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

svi se uhvatiste studenata a niko da prokomentariše pravo na drugo mišljenje i uvođenje kazni -_-Second opinion se uvodi po prvi put u istoriji kod nas. Odnosno, moglo bi da bude uvedeno pošto je ovo tek nacrt. Ranije je to moralo da ide tako što se daje novi uput, pa "nemojte da kažete doktoru da ste već bili kod drugog" itd.
hrvati su prichali pre godinu-dve o tome, ne znam dokle su stigli.a sta je prepreka uvodjenju, mislim, neka konkretna, a da nema veze sa vip statusom uchesnika? Edited by thermal bug
Link to comment

Mislim da nema prepreke, barem nisam video da je podnet neki amandman do sada, ali nikad ne reci hop pre nego što skočiš.Mislim da ovaj predlog čak i nije loš, posebno što se zaštitnik prava izmešta iz institucije i dobija pravo da trkeljiše i posebno je dobro što su dopustili kopiranje dokumentacije i korišćenje celokupnog originala.Pravo na drugo mišljenje je bitno, samo verujem da će to morati da se uredi pravilnikom inače će pojedini da zaginu radeći samo revizije kolega. Stidljivo se u svakom drugom pasusu pomene i privatna praksa, mislim da će sledeća velika promena biti kome sve RFZO plaća, a onda će da nastane stampedo.

Link to comment

eh pa ja uletela pravo međ studente, nisam ni znala odakle je počelosada sam pogledala malo, no ne razumem baš:

Takođe po prvi put se formira pravo drugog mišljenja sa listom konsultanata. Ako to ne definišu, neki ljudi će prinudno da rade samo konsultacije.
šta to znači?da će pacijenti moći da traže i drugo (samo drugo ili i treće/četvrto/koliko god hoće) mišljenje a da pri tome ne moraju da se stide/kriju da su već bili kod drugih doktora?šta znači da će "neki ljudi prinudno raditi konsultacije", i ko tačno, doktori ili pacijenti?
Link to comment
pa ono, mož biti, evo ja lično nisam bila u stanju nijedan da izvedem (drugi nisam ni pokušavala tj.), no ne vidim kak'e to veze ima sa bilo čim :unsure:
ranije bili veci problemieto moja baka radila na krunjacu u osmom mesecu po joj pocelozasto li :)pa malo pesaka, pa zaprega, pa voza to za konstituciju nam pricali lekari, negde u toku nasa dva prirodna
Link to comment

Pa doktori. Valjda se brine da ce neki doktori imati vise konsultacija nego pregleda, ali uostalom, zar nisu i konsultacije pregledi? Zasto je bitno da li pacijent ide kod drugog lekara na pregled sa izmisljenom pricom da mu je prvi put, ili ide na pregled koji se onda ozvanicava kao konsultacija?

Link to comment

Bitno je zato što se značajno skraćuje postupak. A drugo, neke analize ne moraju da se rade dvaput, što značajno štedi pare sistemu. Drugo mišljenje nije isto što i prvi dijagnostički pregled ili kontrolni pregled. Mada, verujem da će to da se uredi da može da se zahteva tek ako neko duže vreme nije dijagnostifikovano šta je u pitanju ili će morati da se plati iz svog džepa.U svakom slučaju, dobro je što se uvodi.

Link to comment

Čovek od 30 nešto godina sa dijagnozom zove sinoć oko 9 hitnu, pozlilo mu. Oni dođu odvedu ga i posle nekog vremena vrate kući. Oko 11 ponovo ih zove, nije mu dobro oni kažu mlad si dođi sam do nas (do hitne ima oko 300m). On šta će, krenuo i umro na ulici.

Link to comment

Poznanica imala sledeći porođajni put. Prvo je primili u lokalu, pa zaključili da se prerano porađa i dali joj nešto protiv kontrakcija. Pošto je porođaj već bio poodmakao, na kraju nisu mogli da ga zaustave (a i nije bio prerano, nego se nešto utripovali) tako da je ovo samo nepotrebno interferiralo sa prirodnim kontrakcijama. Onda su zaključili da je beba mnogo velika (?) i da ne mogu oni to da hendluju, pa su je poslali za Kragujevac. U Kragujevcu su je ubacili u salu za porađanje koja je bila hladna, pokrili tankim čaršavom i ostavili 24 sata. Onda, pošto se nije još porodila, su joj rekli da se popne na sprat i ode u kuhinju da pojede nešto, pošto nije jela skoro dva dana. Na stepenicama joj je pukao vodenjak, pa su je vratili u salu. Tu se onako iscrpljena jedva porodila i rodila potpuno plavu bebu od fantastičnih 3 kilograma. Rekli su joj da je mali ostao bez vazduha pa je zato imao tu boju. Elem, profesionalci.

Link to comment
  • 2 weeks later...
Bolovanje i kod privatnog lekara?
izgleda da će uvođenje privatne prakse na veliku scenu da se desi još i brže nego što sam mislio... završena studija izvodljivosti i nema još mnogo posla oko toga
Link to comment
  • 4 weeks later...

Fond: Zdravstevni radnici bez plata zbog odluke Ministarstva finansija

- Ministarstvo finansija nije dozvolilo isplatu plata, jer bi onda u aprilu zaposleni imali tri uplate u jednom mesecu. To po zakonu nije dozvoljeno, jer je prva uplata bila 1. aprila, a naredna oko 15. aprila. Zbog toga će plate u zdravstvu biti uplaćene tek sedmog maja - kažu u RFZO.
uplate u decembru 2012: 4-og, 14-og i 28-og..a kad se smiluju i uplate nam 7-og, sledeća uplata će biti odmah posle 7 dana... sjajan potez... :isuse:
Link to comment
ako sam već u situaciji (bilo kojoj) da me procesiraju (na bilo koji način) doktori (bilo koji), ne vidim ama baš nikakav problem da budu tu i neki studenti
ne vidim ni ja, jedini je problem sto se pacijenti generalno tretiraju ko stoka koja ne treba da se informise/pita/tretira ko ljudsko bice, pa ti se onda moze desiti ko meni da dignes glavu da bolje cujes sta te ginekoloskinja pita i nadjes sest glava u svom medjunozju. to je trenutak kad sam zazalila sto nisam naucila da namigujem na onu stvar, red je bio da kazem "hello boys".
Link to comment
  • 2 weeks later...

da li ste slušali ovih dana ovo za bakteriju klostridiju u našim bolnicama ?elem, beogradksa bolnica sv. sava je rasadnik te bakaterijepre 2 godine, majka mi bila tamo 20 dana zbog moždanog udarazaražena tamo tom bakterijomotpustili je nelečenukada sam je dovela kući i videla da su joj stavili duplu pelenu, sve mi je bilo jasnoproliv danima ne prestaje, kaže lekar, ma proći će to , sve je oka ono sve gorekonsultujem se sa drugaricom mikrobiologom i ona me uputi da uradim analizu na klostridijuanaliza pozitivnai ša ću sad, da je šaljem takvu nikakvu na infektivnu, ne mogu, umrla bi tamo.prijatelj me poveže sa načelnikom infektologije na vma da mi čovek nekako pomogneprepiše joj orvagil koji nije mogao da pomogne jer je infekcija već bila zapuštena a njen imunitet nikakavkaže, kupi vankomicin ako ikako možeš (nema ga u slobodnoj prodaju, daje se samo hospitalno)nađem nekako i krenemo terapiju vankomicinom oralnomoja majka se oporavila, uz vrhunsku negu i brigu i najskuplji mogući lek koji je ujedno i poslednja opcija, dalje nemaosim što su je tada zarazili klostridijom, iščašili su joj operisan kuk i kuliralitj. ništa nisu uradili po tom pitanju dok ja sutradan nisam došla i ona rekla da je bolija pogledam noge i imam šta da vidim, užas.dignem dževu i oni je odmah prebace na banjicusrećom, vrsta proteze je takva da je to bilo moguće namestiti bez otvaranjaja onako očajna popričam sa načelnicom, pa reko, kako je to mogućekaže ona, pa devojke se uplašile kad je ona pala sa kreveta (!!!!!) pa je u panici pogrešno potegle za tu nogupa kažem ja ok, u redu, greška, ali zašto odmah niste reagovali ?kaže ona, pa hajte, što ste takvi, sve se dobro završilo :isuse: ma nemam reči, taj me je njen boravak u sv. save koštao bar godinu dana života

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...