Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

ma ovo je samo primer kako se ponizavaju ljudi, podsetilo me na vreme kada sam gledao kako se ljudi tuku za pivo koje im bacaju iz kamiona kada je mirko marjanovic posetio nase malo misto.

Link to comment

sori, ovo je preponizavajuce, slazem se (mislim, ko se ne bi slozio), moj komentar se odnosio na to sto je neko napisao da je zvao dom zdravlja i da su mu rekli da moze da dobije termin za mesec dana

Link to comment
ma ovo je samo primer kako se ponizavaju ljudi, podsetilo me na vreme kada sam gledao kako se ljudi tuku za pivo koje im bacaju iz kamiona kada je mirko marjanovic posetio nase malo misto.
čekaj, znaš li ti šta se ovde dogadjalo?
Link to comment

pa odredjeno je vreme kada se predaju knjizice. ljudi dodju dosta ranije i onda nastane haos. pre toga si ostavljao cim dodjes i cekao red. tako su mi barem rekli.

Link to comment

Postoji manjak lekara i manjak medicinskih sestara posebno u manjim sredinama. Po nekim kadrovskim smernicama imaju broj taman potreban a negde i veci broj zaposlenih, a sa druge strane pokusavaju da izdrze 24h rad, prakticno hitnu pomoc koju ne bi trebali da rade, a izbila bi pobuna ako bi to ukinuli.

Link to comment

Nije problem organizacija posla (mada bi to moglo efikasnije da se reši da nekog briga za to) nego manjak lekara. Posla ima barem za duplo više ljudi, što opšte prakse što specijalista. To što nema radnih mesta je druga stvar...

Link to comment
Postoji manjak lekara i manjak medicinskih sestara posebno u manjim sredinama. Po nekim kadrovskim smernicama imaju broj taman potreban a negde i veci broj zaposlenih, a sa druge strane pokusavaju da izdrze 24h rad, prakticno hitnu pomoc koju ne bi trebali da rade, a izbila bi pobuna ako bi to ukinuli.
Imao sam prilike da vidim takve smernice (konkretno za primarnu zdr. zaštitu - na koliko hiljada stanovnika ide lekar/sestra i sl.) i stekao sam utisak da je te programe pravio neko ko dan nije radio u zdravstvu (ili je jednostavno prepisao odnekud)...
Nije problem organizacija posla (mada bi to moglo efikasnije da se reši da nekog briga za to) nego manjak lekara. Posla ima barem za duplo više ljudi, što opšte prakse što specijalista. To što nema radnih mesta je druga stvar...
Apsolutno tačno ali nažalost ta priča se ponavlja i ponavlja godinama unazad a ministarstvo gotovo ništa ne radi po tom pitanju... Jedna od retkih pozitivnih stvari je bila ukidanje obavezne dve godine staža za dobijanje radiologije i anestezije...Napraviti dugoročan plan, videti šta gde nedostaje od kadra pa usmeravati mlade ljude na specijalizacije (imam par poznanika koji su specijalizaciju dobili posle 40. godine :isuse: )... Naravno sve je ovo lepo što mi pišemo samo još pare da se nađu i rešen problem... :fantom:
Link to comment
Jedna od retkih pozitivnih stvari je bila ukidanje obavezne dve godine staža za dobijanje radiologije i anestezije...
Ima desetak specijalizacija po tom tipu, ali to je pucanj u nogu pošto kandidati moraju da budu zaposleni i da ustanova u kojoj se nalaze ima potrebe za tim kadrom. A čik se zaposli.Svi medicinski fakulteti u zemlji treba da stopiraju upis na nekoliko godina, da za to vreme uđu u pravu reformu a ne ovo zamazivanje očiju i da se napravi novi model zdravstvene zaštite. Niko od političara neće da dira u ovo zato što znaju da je škakljiv posao.
Link to comment

Naveo sam radiologiju i anesteziju jer su ultra deficitarne gde god da odeš...

Svi medicinski fakulteti u zemlji treba da stopiraju upis na nekoliko godina, da za to vreme uđu u pravu reformu a ne ovo zamazivanje očiju i da se napravi novi model zdravstvene zaštite. Niko od političara neće da dira u ovo zato što znaju da je škakljiv posao.
Smanjiti upisnu kvotu, odma' bi napravili selekciju... :)
Link to comment

Novi zakon o pravima pacijenata ima neke zanimljive odredbe, ali ako se bliže ne urede mogu potpuno da parališu sistem (i od lošeg može gore).Prvi put se pominje prisustvo studenata pri pregledima, ali pacijent može da odbije. Onda mogu komotno da ukinu vežbe.Takođe po prvi put se formira pravo drugog mišljenja sa listom konsultanata. Ako to ne definišu, neki ljudi će prinudno da rade samo konsultacije.Prava zaštitnika pacijenata se šire, izmeštaju iz ustanova u opštine i dobijaju formu inspektora, sa legitimacijom i pravom neposrednog uvida u dokumentaciju.Najbitniji deo je da uvode visoke kazne i za pojedinca i za direktora i za instituciju.

Link to comment
pa odredjeno je vreme kada se predaju knjizice. ljudi dodju dosta ranije i onda nastane haos. pre toga si ostavljao cim dodjes i cekao red. tako su mi barem rekli.
kod mene, na savskom vencu, pozoveš ambulantu u lominoj telefonom i zakažeš termin. lekarka uzme spisak pacijenata, ako ima rupa ili je nešto hitno ide se mimo reda. doduše, ima pokušaja da se pravi toša ali uspeh zavisi od dobre volje prisutnih. za laboratoriju, dođeš sa uputima, zakažeš datum i obaviš posao. mislim da zavisi od organizacije (direktora). kod nas je red uvela direktorka iz prošlog mandata.ovo s klipa je preponižavajuće na kub. Edited by djordje geprat
Link to comment
Prvi put se pominje prisustvo studenata pri pregledima, ali pacijent može da odbije. Onda mogu komotno da ukinu vežbe.
pa jbg nije bas prijatno da te zagleda gomila studenata dok se npr cerecis kod ginekologa.
Link to comment

mene na stomatoloskom dovatio neki krupni sedi sa bradom i bila je gomila studenata da gledabilo me je bas briga jer su mi suze tekle od bolovadrugi put mi radio neki persijanac, to je bilo zanimljivo

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...