Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Meni je lično OK sistem sa nezavisnim ocenjivanjem, ali ovo predstavlja problem i potrebno je razmišljati kako da se reši. Možda jednostavno ignorisati ocene kakve god da su, istrpeti shitstorm, i dugoročno se nametnuti rezultatima. Što se tiče toga da li je zdravstvo usluga, fakt je da jeste. Ko kome u jednom društvu plaća za tu uslugu, druga je priča.
Nisam rekla da zdravstvo nije usluga, nego da zdravstvo ne treba da bude iskljucivo usluga (tipa farbanja kose, ili tako necega).
Link to comment
ali sta je alternativa, da se slepo prepustimo autoritetu u nedostatku sopstvenih kvalifikacija?
u nekim zemljama postoji sistem ocenjivanja na osnovu toga sta ti se desava sa pacijentima nakon sto ti postanu pacijenti - koliko ozdravi, koliko umre, koji im je zivotni vek, takve stvari. preko toga idu u neki bonusi, ako uspes da ubedis debele da smrsaju, pusace da ostave cigarete, itd. u velikoj britaniji je tako, pretpostavljam i u drugim zapadnim zemljama. e sad te ocene lekara ne stignu do tebe kao pacijenta, nego ukazuju opstem zdravstvenom sistemu na koga treba vise pripaziti, kome treba dodatna obuka, ko je potencijalno opasan po pacijente i tako to. od tih poena im zavisi i plata.
Link to comment
u nekim zemljama postoji sistem ocenjivanja na osnovu toga sta ti se desava sa pacijentima nakon sto ti postanu pacijenti - koliko ozdravi, koliko umre, koji im je zivotni vek, takve stvari. preko toga idu u neki bonusi, ako uspes da ubedis debele da smrsaju, pusace da ostave cigarete, itd. u velikoj britaniji je tako, pretpostavljam i u drugim zapadnim zemljama. e sad te ocene lekara ne stignu do tebe kao pacijenta, nego ukazuju opstem zdravstvenom sistemu na koga treba vise pripaziti, kome treba dodatna obuka, ko je potencijalno opasan po pacijente i tako to. od tih poena im zavisi i plata.
Cula sam i za taj sistem (bio je u US ako se ne varam), namerno nisam htela da ga pominjem jer sam u tom clanku citala da su zbog toga lekari nalazili nacin da izbegnu primanje najtezih slucajeva, a da su slabo povezanim/pozicioniranim lekarima dodeljivali najteze pacijente i unistavali im statistiku iako su ustvari bili sasvim OK lekari. Za svaki sistem mozes da nadjes nacin da ga zaobidjes, pa se trkaju nivoi kontrole sa trazenjem/pravljenjem rupa u sistemu. Edited by Evi_
Link to comment
Nisam rekla da zdravstvo nije usluga, nego da zdravstvo ne treba da bude iskljucivo usluga (tipa farbanja kose, ili tako necega).
Šta da mu dodamo, koji kvalitet sem toga da je usluga? :huh:
u nekim zemljama postoji sistem ocenjivanja na osnovu toga sta ti se desava sa pacijentima nakon sto ti postanu pacijenti - koliko ozdravi, koliko umre, koji im je zivotni vek, takve stvari. preko toga idu u neki bonusi, ako uspes da ubedis debele da smrsaju, pusace da ostave cigarete, itd. u velikoj britaniji je tako, pretpostavljam i u drugim zapadnim zemljama. e sad te ocene lekara ne stignu do tebe kao pacijenta, nego ukazuju opstem zdravstvenom sistemu na koga treba vise pripaziti, kome treba dodatna obuka, ko je potencijalno opasan po pacijente i tako to. od tih poena im zavisi i plata.
To, s druge strane, može da dovede do toga da se lekari specijalizuju samo za one prakse gde manje mogu da greše, pa da time dovede i do deficita nekih struka. Mislim da to može lako da da takav podsticaj ljudima pri izboru usmerenja.
Link to comment

jasno, sistem je nesavrsen i ljudi ce naci nacina da ga zajebu, ali nadam se da ce to s druge strane dovesti do poboljsanja sistema (tipa, automatskim davanjem vise poena za pacijente s odredjenim oboljenjima, ne oduzimanje poena ako umre neko ko je jasno terminalno bolestan i tako to), jer mi se cini da ima smisla. ili bar, ima vise smisla nego ugadjati kupcu koji hoce da bude lecen i kad mu realno ne treba bogznakakav tretman. mada i za to je kriva medicinska struka, sa velikim akcentovanjem testiranja zdravih ljude na retke bolesti, ali to je vec druga tema.

Link to comment
Šta da mu dodamo, koji kvalitet sem toga da je usluga? :huh:To, s druge strane, može da dovede do toga da se lekari specijalizuju samo za one prakse gde manje mogu da greše, pa da time dovede i do deficita nekih struka. Mislim da to može lako da da takav podsticaj ljudima pri izboru usmerenja.
Jel usluga kvalitet as such?Medicina je struka koja se bavi zdravljem covekovog duha i tela, te to treba da joj bude primarni interes, a ne profitiranje putem privlacenja veceg broja klijenata i naplacivanjem visih racuna, koje ne mora nuzno da rezultira vecim output-om na opste zdravlje. Znaci balans izmedju naplate, bez koje ni jedne struke pa ni medicine prosto nema, i stavljanja necijeg dobrog zdravlja na prvo mesto, jer je to prosto ljudska vrednost.Kao kad prevedes baku preko ulice, iako je ne poznajes niti ti je platila.Ili kao sto neces da ukrades komsijin novcanik iako bi mogao i niko te ne bi video, jer te ne tera nuzda a i komsija bi bio tuzan. Ne znam kako to plasticnije da objasnim. Zarada + etika, recimo. Edited by Evi_
Link to comment
jasno, sistem je nesavrsen i ljudi ce naci nacina da ga zajebu, ali nadam se da ce to s druge strane dovesti do poboljsanja sistema (tipa, automatskim davanjem vise poena za pacijente s odredjenim oboljenjima, ne oduzimanje poena ako umre neko ko je jasno terminalno bolestan i tako to), jer mi se cini da ima smisla. ili bar, ima vise smisla nego ugadjati kupcu koji hoce da bude lecen i kad mu realno ne treba bogznakakav tretman. mada i za to je kriva medicinska struka, sa velikim akcentovanjem testiranja zdravih ljude na retke bolesti, ali to je vec druga tema.
Pa ako hoces da kazes da je taj sistem evaluacije smisleniji za ocenu efikasnosti lekara, slazem se. Ali ne vidim ni zasto ne bi ostavili i mogucnost ocenjivanja lekara, tim pre sto nije u pitanju samo ocena nego ceo komentar.
Link to comment
Jel usluga kvalitet as such?Medicina je struka koja se bavi zdravljem covekovog duha i tela, te to treba da joj bude primarni interes, a ne profitiranje putem privlacenja veceg broja klijenata i naplacivanjem visih racuna, koje ne mora nuzno da rezultira vecim output-om na opste zdravlje. Znaci balans izmedju naplate, bez koje ni jedne struke pa ni medicine prosto nema, i stavljanja necijeg dobrog zdravlja na prvo mesto, jer je to prosto ljudska vrednost.Kao kad prevedes baku preko ulice, iako je ne poznajes niti ti je platila.Ili kao sto neces da ukrades komsijin novcanik iako bi mogao i niko te ne bi video, jer te ne tera nuzda a i komsija bi bio tuzan. Ne znam kako to plasticnije da objasnim. Struka + etika, recimo.
Kad sam rekao kvalitet, mislio sam osobina. Osobina (osnovna) mu je da je usluga, da.Nužno je da razlikujemo fokus, ono čime se medicina bavi (kao što si rekla - zdravlje duha i tela) i, s druge strane, interes onoga ko se medicinom bavi (koji i čini samu medicinu), tj. šta on od bavljenja medicinom hoće da dobije. Jasno je da su tu dva razloga dominantna: neki ljudi vole da pomažu pa su lekari, drugi vole keš, pa su opet lekari. Da ljude navedeš da rade nešto za tuđu dobrobit (a oni ne osećaju da im je to razlog zbog koga se bave medicinom) zahtevalo bi ozbiljno čeprkanje po mozgu.Ko hoće da se leči, ima i da plati (od svojih ili tuđih para, opet).
Link to comment
Kad sam rekao kvalitet, mislio sam osobina. Osobina (osnovna) mu je da je usluga, da.Nužno je da razlikujemo fokus, ono čime se medicina bavi (kao što si rekla - zdravlje duha i tela) i, s druge strane, interes onoga ko se medicinom bavi (koji i čini samu medicinu), tj. šta on od bavljenja medicinom hoće da dobije. Jasno je da su tu dva razloga dominantna: neki ljudi vole da pomažu pa su lekari, drugi vole keš, pa su opet lekari. Da ljude navedeš da rade nešto za tuđu dobrobit (a oni ne osećaju da im je to razlog zbog koga se bave medicinom) zahtevalo bi ozbiljno čeprkanje po mozgu.Ko hoće da se leči, ima i da plati (od svojih ili tuđih para, opet).
Ja nisam rekla da lekari treba da rade besplatno. To sto neko ocekuje od medicine visok status u drustvu i solidnu platu, nikako ne iskljucuje ukljucivanje dobrobiti pacijenta kao primarnog cilja tokom lecenja pacijenta, mislim da od ovoga ne moze jasnije da se kaze.A na razloge zbog kojih se ljudi bave medicinom i te kako moze da se utice, npr u skoli, od osnovne preko fakulteta, a generalno i promovisanjem etickog i moralnog ponasanja i vrednosti u drustvu uopste. Npr na medicinskom fakultetu moze da se cuje i da se protiv kolege svedoci (komentarisala se neka lekarska greska) "samo ako vam neko uperi pistolj u celo". Takvo ponasanje pa pomnozi sta ima da se cuje od drugih profesora*vreme slusanja utice na formiranje ponasanja buducih lekara. I ne vazi to samo za lekare, nego uopste za drustvo: nije isto ako se ubice Tatona od strane drzavne aparature promovisu kao huligani i ubice, ili kao nasa deca protiv kojih se zaverio mrski zapad. Mladi ljudi gledaju na sve uzore kad se formiraju kao licnosti.Ovo sto si napisao za interes i fokus proistice jedno iz drugog, ako je nekom interes samo da zaradi pare od medicine, on nece stvljati zdravlje pacijenta n aprvo mesto, nego ce gledati kako da sto vise naplati pacijentu, moze mu izmisliti i neku bolest koje nema ili prepisati skuplji ali stetniji lek. Onaj kome je interes i novac i pomaganje ljudima, ce zaraditi manje ali i dalje sasvim dovoljno da ude srecan&zadovoljan, i pri tom leciti pacijenta onako kako smatra da ce rezultirati najbolje po njegovo zdravlje. A na interes, kao sto rekoh, moze da se utice. Edited by Evi_
Link to comment

Za etički kodeks i njegovo promovisanje u obrazovnim institucijama se potpuno slažem. Rezultati će sigurno bolji nego posle tog horora od primera koji si spomenula vezano za svedočenje protiv kolege. :blink: :prekrst: S druge strane, mislim da grešiš kada kažeš da onaj kome je interes da (samo) zaradi pare od medicine (često) neće pružati dobru uslugu već da će pokušati da prevari. Ja osećam da će on u želji da što više zaradi pružati što je bolju uslugu moguće. Jeste da je medicina za pacijente totalni lemon-market, ali nisu ni baš oni potpune ovce. Prevarama se stane u kraj, a za onoga ko posluje od mrlje u karijeri sa prevarom nema opasnije stvari. Ne bih ja sumnjao u njihove rezultate.

Link to comment
Za etički kodeks i njegovo promovisanje u obrazovnim institucijama se potpuno slažem. Rezultati će sigurno bolji nego posle tog horora od primera koji si spomenula vezano za svedočenje protiv kolege. :blink: :prekrst:S druge strane, mislim da grešiš kada kažeš da onaj kome je interes da (samo) zaradi pare od medicine (često) neće pružati dobru uslugu već da će pokušati da prevari. Ja osećam da će on u želji da što više zaradi pružati što je bolju uslugu moguće. Jeste da je medicina za pacijente totalni lemon-market, ali nisu ni baš oni potpune ovce. Prevarama se stane u kraj, a za onoga ko posluje od mrlje u karijeri sa prevarom nema opasnije stvari. Ne bih ja sumnjao u njihove rezultate.
Da je to tačno, onda bi zemlje u kojima je zdravstvo najskuplje bile istovremeno i zemlje u kojima je zdravstvo najbolje, a to nije tako.
Link to comment
Da je to tačno, onda bi zemlje u kojima je zdravstvo najskuplje bile istovremeno i zemlje u kojima je zdravstvo najbolje, a to nije tako.
Mislim da nije slučaj da je zdravstvo u tim zemljama najskuplje jer puna cena ide lekaru.
Link to comment

Jedan paradoks domaceg zdravstva: ako nemate overenu zdravstvenu knjizicu imate pravo na pregled u domu zdravlja, koji platite naravno i to je u redu. ALI, ako se ustanovi da su vam npr. potrebne injekcije u DZ ne mogu da vam naplate injekciju koju vam daju, vec je morate sami kupiti i doneti. Uz to, postoji rizik i da odbiju da vam daju injekciju koju ste doneli jer nemate overenu knjizicu a oni ne mogu da vam naplate davanje injekcije. Dalje, ako su vam potrebne injekcije penicilina infomraciju o dostupnosti mozete dobiti samo za drzavne apoteke, za privatne su ukinuli podrsku. Od svih drzavnih apoteka u BG penicilina u injekcijama, i to samo jedna vrsta od svih postojecih, ima samo u dve, jedna u centru a druga u Grockoj?! Znaci, mozete platiti i dobiti pregled ali ne i terapiju, tj. morate je doneti sami i moliti da vam je daju?!

Link to comment
Pa ako hoces da kazes da je taj sistem evaluacije smisleniji za ocenu efikasnosti lekara, slazem se. Ali ne vidim ni zasto ne bi ostavili i mogucnost ocenjivanja lekara, tim pre sto nije u pitanju samo ocena nego ceo komentar.
mislim da je najbitnije pitanje kako se koriste evaluacije od strane pacijenata. ako se, kao u gornjem linku, koriste kao glavno merilo lekarskog kvaliteta, onda je to problem. ali ako se koriste kao indikator odnosa sa pacijentom, plus kao lakmus za konkretne lekare idiote, onda je to ok (po meni).
Link to comment
  • 3 weeks later...

Јутрос госпођа звала да закаже посету свом изабраном лекару а Дому здравља јој рекоше да могу да је приме за месец дана :Hail:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...