Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Baza podataka je sigurno formirana pomocu neke zvanicne baze (lekarske komore, ministarstva...), jer je bila veoma azurna i tacna. Sigurno je nisu pravili posetioci sajta.
nisam sigurna, ali mislim da nisi u pravu. poznajem nekoliko lekara, svi članovi komore, čijih imena nema u pretrazi.
Link to comment
Takođe, ako neki lekar ima 45/50 loših komentara, verovatno je ok. Naravno, moguće je i da neko vodi kampanju protiv nekog online i sl, ali većina sajtova tog tipa sa ocenama su meni delovali da najveći br ljudi daje zaista svoje mišljenje.
Moze i da ide i u drugom smeru, da lekar koji dobije par negativnih ocena namesti sebi jos 50 pozitivnih.
nisam sigurna, ali mislim da nisi u pravu. poznajem nekoliko lekara, svi članovi komore, čijih imena nema u pretrazi.
Moguce, ja sam na isti nacin dosao do zakljucka da je koriscena neka baza podataka jer sam na sajtu pronasao neke lekare koje sigurno pacijent ne bi mogao da okaci (jer ne rade sa pacijentima, ili rade veoma kratko pa mi nije verovatno da bi ih neki pacijent okacio na sajt). Druga stvar, svi lekari koje sam trazio na sajtu su imali tacnu oblast rada, ili specijalizaciju, a u nekim slucajevima je pacijentu realtivno tesko da to sam zakljuci (recimo u nekim domovima zdravlja, u medicini rada rade specijalisti medicine rada, specijalisti opste medicine i doktori opste medicine). Malo je verovatno da bas svi pacijenti tacno znaju ko ima koje zvanje i da to na jedan formalan i unifomni nacin unesu u bazu podataka (jedino ako su imali ponudjene definisane opcije). Trece, svi lekari koje sam trazio su bili neocenjeni. Malo je verovatno da bi se neko cimao da unese lekara u bazu, a onda da ga ne oceni, ili ne da neki komentar.
Link to comment
nisam sigurna, ali mislim da nisi u pravu. poznajem nekoliko lekara, svi članovi komore, čijih imena nema u pretrazi.
Ja sam pratio sajt u početku (tražio sebe, nema me :D ) i tada su bili samo lekari koji su radili opštu praksu (tj. koji su u sistemu izabranog lekara), ne znam da li su posle ubacili i lekare iz sek. i terc. zdravstvene zaštite, možda zato nije bilo tvojih poznanika... :unsure:
A u sustini manji je problem to kako je nastala, nego kako se koristi, jer koliko sam video, lekare si mogao da ocenjujes i da se izjasnjavas da li su trazili mito, bez neke provere autenticnosti tog podatka. Ok, to i jeste smisao sajta, ali kakva je vrednost informacije koju neko moze da unese iz sale, ili iz dosade (ja mogu da ocenim najnizom ocenom lekara kod koga nikada nisam bio i jos da navedem da mi je trazio mito).
Potpuno se slažem sa ovim, znam par lekara koji su sebe ocenjivali...
Link to comment

može i na Laugh:recimo, nisam pazila šta mi je doktorka rekla (takođe imam pravo da budem zaboravna, neobrazovana ili nepismena).gde i kome treba da se javim? :lol:uput2.jpg

Link to comment
  • 1 month later...
Beograd - Izveštaj Državne revizorske institucije o poslovanju Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje obelodanio je niz krupnih neregularnosti, od kojih su najveće, netačno proknjižavanje participacije pacijenata i nekontrolisanje rada apoteka koje na nezakonit način kupuju lekove, odmah podigle buru u javnosti. Međutim, na 344 strane izveštaja pobrojan je i ogroman broj drugih nepravilnosti u radu RFZO-a.
http://www.danas.rs/...?news_id=253782Amortizacija na srpski način.
Članovima Upravnog i Nadzornog odbora odobrena je naknada za prevoz od kuće do sedišta RFZO-a i nazad sopstvenim automobilom za prisustvovanje sednicama, u iznosu od 30 odsto od cene jednog litra bezolovnog benzina po pređenom kilometru.
Zaključak DRI:
„Po našem mišljenju, osim za pitanja navedena u poglavlju II Osnov za mišljenje, tačke 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 20, 21 i 22, transakcije i odluke ... u finansijskim izveštajima RFZO-a izvršene su u skladu sa zakonom“
:fantom: Edited by pacey defender
Link to comment
može i na Laugh:recimo, nisam pazila šta mi je doktorka rekla (takođe imam pravo da budem zaboravna, neobrazovana ili nepismena).gde i kome treba da se javim? :lol:uput2.jpg
Ovo ti je carte blanche, ako zelis nesto da izvadis/ugradis, samo izaberi kliniku. Ili prodaj nekom (ako je i ime ovako citko napisano) kome treba uput za nesto?
Link to comment

The short reason: The current system might just kill you. Many doctors, in order to get high ratings (and a higher salary), overprescribe and overtest, just to “satisfy” patients, who probably aren’t qualified to judge their care....Nearly two-thirds of all physicians now have annual incentive plans, according to the Hay Group, a Philadelphia-based management consultancy that surveyed 182 health care groups. Of those, 66% rely on patient satisfaction to measure physician performance; that number has increased 23% over the past two years.Ovde verovatno moze da se tvrdi i suprotno: da sistem u kome nema preporuka za lekara moze i da ubije nekog ko je otisao kod lekara koji je poznat po npr nesaslusavanju pacijenata, ali nije imao od koga to da sazna? Inace realno prosecni pacijent nije kvalifikovan da oceni lekara, prosecni roditelj nije kvalifikovan da oceni ucitelja/nastavnika, prosecni glasac nije dovoljno kvalifikovan da oceni rad politicara... ali sta je alternativa, da se slepo prepustimo autoritetu u nedostatku sopstvenih kvalifikacija?Ono sto je svakako sumanuto je svoditi zdravstvo iskljucivo na prodaju usluge kupcu, i onda juriti iskljucivo za boljim recenzijama srecnih kupaca koji su po definiciji uvek u pravu.

Link to comment
ali sta je alternativa, da se slepo prepustimo autoritetu u nedostatku sopstvenih kvalifikacija?Ono sto je svakako sumanuto je svoditi zdravstvo iskljucivo na prodaju usluge kupcu, i onda juriti iskljucivo za boljim recenzijama srecnih kupaca koji su po definiciji uvek u pravu.
Meni je lično OK sistem sa nezavisnim ocenjivanjem, ali ovo predstavlja problem i potrebno je razmišljati kako da se reši. Možda jednostavno ignorisati ocene kakve god da su, istrpeti shitstorm, i dugoročno se nametnuti rezultatima. Što se tiče toga da li je zdravstvo usluga, fakt je da jeste. Ko kome u jednom društvu plaća za tu uslugu, druga je priča.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...