Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

mislish, autoimuno, idite kuci? ili neko drugo autoimuno?
bilo koje autoimuno jer da su trazili u tom pravcu nasli bi nesto (valjda urade neke testove pre tog "autoimuno, idite kuci"? ili daju dijagnozu onako odokativno? :unsure: )
ima i psihosomatska podvrsta, na nervnoj bazi, vi sve to sami sebi radite! -_-
i to namerno sami sebi radite :sleep:
Link to comment
Tj. kada bi obrnuli priču, zašto bi oni bili jedini koji moraju da budu fini i kulturni, samo zato što od njih ponekad zavisi i naš život. Valjda trebaju svi. A ako trebaju svi onda je to nešto što bi se trebalo odmalena učiti, osnovna ljubaznost, a odnos prema mušterijama je nešto drugo, to je šire od osnovne ljubaznosti, i uključuje onaj poseban osmeh koji treba da opusti novčanik mušterije, pacijent nije mušterija.
a ko kaze samo oni? svi koji rade sa musterijama (i sto pacijent nije musterija? po tome i policija bi imala pravo da se na ljude izdire i maltretira ih bez razloga, jer je odnos korisnik/primalac usluge slican) jednostavno ne mozes se osanjati na to sta ce neko da nauci odmalena nego uvrstis to u kurikulum i mora da se nauci kao i sve drugo.
Link to comment
Najveći car u Kliničkom na neurohirurgiji Miloje J. izgleda kao da živi u kontejneru poslednjih 10 godina a odnos prema strankama mu je takav da posle 1 minuta razgovora imate snažan poriv da ga zabodete pesnicom u glavu. Jedini problem je što onda neće imati ko da vas operiše.
imam vrlo lose iskustvo sa hesusom. iz moje perspektive, zesci pozer sa stajlingom koji je verovatno sam osmislio u cilju izgradnje imidza.
Link to comment

Po stoti put pozalim sto se ukljucim na (u sustini bilo koju) temu, jer zaboga Srbija je pusto ostrvo koje pluta na sred ogromnog okeana koje se nalazi na nekoj drugoj planeti. Ona nema veze sa bilo cim u svetu, i ono sto je dalo odlicne rezultate drugde, ne moze i nece dati nikakve rezultate u Srbiji. I tacka.

Link to comment

Ma koja tačka, zaboba, narafski da bi trebalo uvesti taj odnos sa mušterijama, mnogo toga bi trebalo, samo velim da ima još nešto što bi pomoglo pozitivnom pomaku, šiš.Uzgred ovde pacijent još uvek nije mušterija. Ako se sa informatizacijom i modernizacijom zdravstvenih službi nastavi, i ako se model poslovanja promeni i uhorizontali, ako se primeni daunsajzing tamo gde je on i potreban, a učinak učini bitnim, možda će u neko skorije vreme postati. Koji vam je vrag, ja stvarno ništa ovde ne klešem u kamenu, samo pričam...EDIT:skuvah kafu, da dodam, čitao sam jedan rad pre desetak dana o uređenju i problemima i predlozima za rešavanje problema organizacije i rada jednog zdravstvenog centra sa čisto tehničke strane, radim sa jednom bolnicom glede informatike, pričao sam sa njihovim adminom i sa tehničarima o organizaciji i vidim šta se cilja ali vidim i problem (sa tehničke strane), imaju dvostruko vođenje knjiga, neadekvatan softver i hardver. Vidim i njihov trud i ličnu požrtvovanost. Imam i iskustva sa doktorima koji uzimaju 5k eura bolesnom od kancera glave pankreasa da bi ga otvorili i zatvorili, i onda taj bolesni umre u Sremskoj Kamenici a njegova žena to sazna tako što ga nađe, bukvalno slučajno, nagog, mrtvog, u jednoj prostoriji sa još jednom mrtvom ženom, bez da joj je iko javio. I gledam da sve to, pa i iskustva mojih bližnjih odvojim od potrebe za drugačijim i boljim pristupom u zdravstu i u krajnjoj liniju u društvu generalo. I zato zastupam da ljubaznost, tj. makar i "ljubaznost" treba da bude osnovni, primarni, prirodni diskurs a ne da se uči na nekom kursu. Ali to valjda u belom svetu naspram ovog ostrva mora ipak tako.BTW, estel, policija, ovde, iako nismo ostrvo u bespuću, baš i ume ponekad da se bez razloga izdrndava nad građanima.BTW2, uostalom, ko vas šiša tako besne i nekulturne ( :P <- ovaj emotikon ukazuje na očigledno šaljenje!!! Šišanje uvedeno nakon ranijin nemilih događaja sa drugim kolokvijalnim izrazom)

Edited by Vapad
Link to comment
zato zastupam da ljubaznost, tj. makar i "ljubaznost" treba da bude osnovni, primarni, prirodni diskurs a ne da se uči na nekom kursu. Ali to valjda u belom svetu naspram ovog ostrva mora ipak tako.
a zasto to odvajas ili-ili? ako se ponese od kuce kao osnovni, primarni diskurs - super, ali zasto ne i raditi obavezno i na treniranju iste? (nije istina da ne moze da se nauci)
BTW, estel, policija, ovde, iako nismo ostrvo u bespuću, baš i ume ponekad da se bez razloga izdrndava nad građanima.
ama znam :). ali vazi isto sto i za lekare - ne bi smelo tako.
Link to comment

Meni je "super" to sa uvođenjem odnosa mušterija - prodavac u svaki segment života. Sad kapiram da mog školovanja nije trebalo ni da bude, pošto nastavnike trad ništa nisu plaćali ljudi su lepo trebali potpuno da me iskuliraju pa neka me moja majka uči da pišem, il neka smisli odakle da ih plati. Živim za dan kad ćemo customer-sailsman odnos potpuno da uvedemo u svaku porodicu. Izvini stari bolesni oče, ako hoćeš da brinem o tebi to košta toliko. Nemaš pare, jako nam je žao gospodine (saosećajni klim glavom), to je baš nezgodno, da, da.Inače trenutno živim u zemlji gde je taj odnos customer - sailsman u zdravstvu istreniran do maksimuma. Oni te ljubazno primaju, sve te lepo saslušaju, od saosećajnog klimanja se plašim da će glava da im se otkotrlja po podu, ali sve to slabo vredi kad ukapiraš da slabo šta znaju. Pričam o kućnim lekarima - specijalisti im izgleda stvarno dobro znaju znanje. Mom dečku je takav jedan kućni lekar rekao da se vrati kući jer ruka nije slomljena (pri čem je nekako prstima prešao preko ruke u pitanju, valjda je imitirao čaklje). Kad je ruka i posle tri nedelje ostala naduvena, vratili smo se kod lekara za uput po snimanje rešeni da ga dobijemo. Snimak je pokazao da je kost slomljena i šta više odvojena potpuno od glavne linije kosti. Kako može lekar da bajanjem utvrdi da l je nešto slomljeno ili nije - to je sramota. Ali oni izgleda imaju instrukciju da što više vraćaju ljude kući, pa tako neki imaju i ovakve izjave. Drugi jedan takav kućni lekar mi je polipe u sinusima tražio džepnom lampicom, da bi mi drugi lekar, nakon što su simptomi ostali, rekao da mu izgleda da imam polipe. Ja mu bez previše razmišljanja kažem da je njegov kolega to već proverio, on kao pa to ne može tako, mora neka sonda. I tako. Ja sam customer koji daje svoje pare, ovima u osiguranju opet odgovara da te ne vide nikad u bolnici, i to sve funkcioniše odlično.Pre nego što Indy proključa, slažem se sa njim da je potrebna obuka (u najmanju ruku) lekara za komunikaciju. Ali sam protiv toga da je ideal svođenje te struke ( i još koječega) isključivo na odnos customer - sailsman, gde sam ja neko ko kupuje uslugu, a lekar je neko ko prodaje uslugu, kao npr što neko prodaje lak za nokte ili rezervne gume ili tako nešto.

Link to comment

Uopste nemam nameru da prokljucam, mogu samo da ponovim ono od pre par strana, da mnogo ljudi na ovom forumu uopste ne razume sta je tacno taj customer service. Ja sam iz toga profesionalno obucavan, vise puta, i to nije nesto sto bih zeleo da bilo koga poducavam, posebno ne na forumu, i posebno ne besplatno.Zao mi je za iskustvo tvog decka sa slomljenom rukom, ali ako si time mislila da dokazes kako je customer service u zdravstvu nebitan, ne bih se slozio. EDIT. A takodje se ne bih slozio sa nacinom na koji pises rec salesman. Neverovatno mi je kako je neko ko nije sasvim ni pismen na engleskom nasao meni da objasnjava stvari.Srbijuksi! Jedinstven narod na planeti.

Edited by Indy
Link to comment
Uopste nemam nameru da prokljucam, mogu samo da ponovim ono od pre par strana, da mnogo ljudi na ovom forumu uopste ne razume sta je tacno taj customer service. Ja sam iz toga profesionalno obucavan, vise puta, i to nije nesto sto bih zeleo da bilo koga poducavam, posebno ne na forumu, i posebno ne besplatno.Zao mi je za iskustvo tvog decka sa slomljenom rukom, ali ako si time mislila da dokazes kako je customer service u zdravstvu nebitan, ne bih se slozio.
Ne, nisam napisala da je nebitan, nego da nije dovoljan. Da je ono što ja percipiram kao najveći problem u zdravstvu loša usuga, koja može ali ne mora biti praćena lošom komunikacijom. Džaba dobar customer service ako lekar lomove ustanovljava odokativnom metodom, sad da li zbog toga što je prosto nestručan, il, ne znam šta je gore, što ga je sistem tu postavio da bude brana odlasku kod specijaliste pa sa kojim god izgovorom, samonek vraća kući.Takođe, u slučaju ovoga što je kingmaker linkovala, nenormalna komunikacija sa bolesnom devojkom i porodicom samo je jedan deo problema. U Srbiji je ponekad problem to što lekari tačno znaju šta je npr problem, ali hoće pare - nekoliko stotina do hiljada evra jer su potplaćeni pa bi da nadoknade. Znam za dva slučaja u kojima su pristup zdravlju uslovljavali novcem, jednom se radilo o operaciji slepog creva, gde je hirurg odmah ukapirao o čemu se radi, ali je ostavio devojku da se previja dok roditeljima neko nije objasnio da treba da daju pare. Majka od drugarice je dosaddala 2000 evra da bi imala pristup dijalizi - bubrežni bolesnik. Bez toga jednostavno je ostavljaju u čekaonici danima. Znači u svim ovim slučajevima, čak i kad budu odradili kurseve, rezultat lečenja će biti popravljen u nekim slučajevima (kad je loše lečenje posledica neslušanja i nadobudnog stava, kao ovo što je gore Kelt davao za primer), a u drugim slučajevima ostaće podjednako loš (kad je loše lečenje posledica nestručnosti i traženja para).edit: A potpuno je opet treća priča ono što sam napisala o svođenju svega živog na cusomer - sailsman odnos, ali ovo nije mesto za tu priču, to je više bio off.i da malo apelujem da se ukine nedobronameran ton kod nekih učesnika, moje mišljenje je da je to potpuno bespotrebno na ovom mestu i među ovim sagovornicima. Edited by Evi_
Link to comment

PS. Ovo je prakticno kopija teme o visokom obrazovanju, gde se na mene takodje bechilo povodom pominjanja slicnih koncepata kao ovde.Ja sam definitivno najgora budala na forumu kad dosad nisam ukapirao da je poenta bivanja Srbinom u tome da si najpametniji na svetu.Over & out.

Edited by Indy
Link to comment
imam vrlo lose iskustvo sa hesusom. iz moje perspektive, zesci pozer sa stajlingom koji je verovatno sam osmislio u cilju izgradnje imidza.
U, ako je on namerno takav kakav je onda je još teži slučaj. Meni on izgleda na granici normalnog, skoro pa za psihijatriju.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...