Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

molim te bubo reci mi da si ovo sama smislila ilustracije radi a ne uzela primer iz zivota? :blink:
jeste ilustracija, ali je nisam izmislila (u smislu da ne poznajem choveka kome je to recheno, vecinu strahota sam chula na jednom medjunarodnom skupu, poshto imam 1 volontersku nvo aktivnost u 1 zdravstvenoj oblasti i imam priliku da chujem gomilu budalashtina i gomilu divnih primera) i vecina njih pripada nashem regionu, tako da postoji hiljadu objasnjenja zashto je to tako, no nijedno nije dovoljno dobro.kretenka je, kad smo vec kod primera, babi proshle nedelje previdela celu upalu pluica. sa sve slushanjem. posle dijagnostikovao neko tipa student, stazista. ja razumem da se i oni troshe, i da je to tezak posao i sve to, ali takve nepaznje ozbiljno koshtaju... ekskluzivna profesija moze da se bira iz hiljadu razloga, ali mora da se radi samo iz jednog... Edited by thermal bug
Link to comment

iskreno, mada realno neće biti ostvareno, rado bih zverski mučio poveliki deo osoblja u "betaniji", kao i par komada iz višegradske... a posebno bih obratio pažnju na par likova iz užičke bolnice koji su dali sebi za pravo da mi ubiju ocaedit: kud se i prisetih, momentalno sam se razbesneo, jebem im mater sujetnu ufuranu prekokurcalekarsku

Edited by mire
Link to comment

Odnos prema korisniku usluga se lako rešava procedurom i kaznama za kršenje iste. Naićiće neko iz struke pa će reći dal postoji.Moguće je da se normalan (ono kao kućno vaspitanje) odnos prema pacijentu podrazumevao pa nije nađeno za shodno da se formalizuje.Kod nas u banci se podrazumevalo da se dolazi pristojno odeven na posao ali se ispostavilo da se pojam pristojnog odevanja veoma široko tumači pa se moralo taksativno navesti šta sme a šta ne sme. Tako isto i za ponašanje prema strankama.

Link to comment
jeste ilustracija, ali je nisam izmislila (u smislu da ne poznajem choveka kome je to recheno, vecinu strahota sam chula na jednom medjunarodnom skupu, poshto imam 1 volontersku nvo aktivnost u 1 zdravstvenoj oblasti i imam priliku da chujem gomilu budalashtina i gomilu divnih primera) i vecina njih pripada nashem regionu, tako da postoji hiljadu objasnjenja zashto je to tako, no nijedno nije dovoljno dobro.kretenka je, kad smo vec kod primera, babi proshle nedelje previdela celu upalu pluica. sa sve slushanjem. posle dijagnostikovao neko tipa student, stazista. ja razumem da se i oni troshe, i da je to tezak posao i sve to, ali takve nepaznje ozbiljno koshtaju... ekskluzivna profesija moze da se bira iz hiljadu razloga, ali mora da se radi samo iz jednog...
tesko je tu biti pametan imam rodjaku koja je upravo takva kao iz tvog prethodnog primera, a mnoge je zivote spasila samo tako. da nije isprepadala moju kevu ne bi ozbiljno shvatila svoje bolesti a njenu su dijagnozu u americi dva meseca potvrdjivali umalo im pacijent nije otisao bogu na istinu. dobar deo procedura se ne radi zbog pacijenta i dijagnostike vec za osiguranje. u vezi te price svi umiru ovde je poluzvanicna doktrina da se lose vesti saopstavaju samo onim koji imaju tj moraju nekog urgentno da zbrinu tj roditeljima maloletne dece.
Link to comment

Hm, mislim da je problem, kao i mnogi drugi u nas, krenuo iz kuće, i osnovne škole. Zaboravili smo da govorimo ljudima dobar dan i hvala, to se na kraju manifestuje ovako.To je ono kada se na telefon u službi javljaju sa "alo, šta oćeš", u radnji kažu "reci" a konobar nestrpljivo "jeste li se odlučili već", samo kada tako nešto primeniš u medicini, to košta života.Doduše medicinski radnici imaju i jedan poseban problem, ako posmatraju bolesnika kao živo biće pući će pre ili kasnije zato što često, ovde, ni ne mogu da im pomognu. Pa im je onda lakše da rade sa komadima mesa, tako ih i uče, i onda postaju kasapi (metaforički, kasapi su često fin svet jerbo su prošli zanat a zanat uči i manire).

Link to comment
tesko je tu biti pametan imam rodjaku koja je upravo takva kao iz tvog prethodnog primera, a mnoge je zivote spasila samo tako. da nije isprepadala moju kevu ne bi ozbiljno shvatila svoje bolesti a njenu su dijagnozu u americi dva meseca potvrdjivali umalo im pacijent nije otisao bogu na istinu. dobar deo procedura se ne radi zbog pacijenta i dijagnostike vec za osiguranje. u vezi te price svi umiru ovde je poluzvanicna doktrina da se lose vesti saopstavaju samo onim koji imaju tj moraju nekog urgentno da zbrinu tj roditeljima maloletne dece.
jeste teshko, meni je jasno i da lekar mora da ima neki gard, zbog svog mentalnog zdravlja, ali je glavna ideja ono sto kaze indi - ako je neko doshao zbog fizichke bolesti, ne sme otici srozan. ovo uslovno fizichke, ja volim da verujem u jedinstvo duha i tijela, ali tim pre, zar ne. postoje svuda po srbiji priche o fantastichnim lekarima grubijanima koje svi obozavaju, ali jedno je opshti grubijan koji zavrshava posao, a drugo neko ko izvredja i ne uradi nishta ili izvredja, mozda neshto i uradi, ali zaroza zivog choveka do suza i ochajanja. od ochajanja niko nije ozdravio... kome to treba :(edip. i danas je sve autoimuno i ne moze da se lechi, to je nova mantra srpske medicine, sve osim gripa i chukljeva. oni su nasledni <_< Edited by thermal bug
Link to comment
Price iz Srbije o grubijanima koje "svi obozavaju" najbolje obozavam. Zbog njih i zivim 18.000 km daleko odatle. Nevezano za temu.
ja nisam srela ni jednog. srela sam ili veoma pristojne ljude koji znaju shta rade i zavrshavaju posao ili kompletan olosh koji gleda kako da te ubije.
Link to comment
Doduše medicinski radnici imaju i jedan poseban problem, ako posmatraju bolesnika kao živo biće pući će pre ili kasnije zato što često, ovde, ni ne mogu da im pomognu. Pa im je onda lakše da rade sa komadima mesa, tako ih i uče,
To nije tacno, a sto najbolje pokazuju primeri vrhunskih lekara iz Srbije za koje je masovno prisutan stav da su duse od ljudi (a neki takvi su i spominjani na ovoj temi - ima ih jos). EDIT. - Evo i termalka spominje takva iskustva.U danasnjem svetu (mislim ovom razvijenom) se ne racuna na manire ponete od kuce, zato sto ima mnogo raznih ljudi koji su iz kuca poneli veoma raznolike kulture i manire. Zato se u okviru studija i posla obucava ophodjenju koje bi bilo zadovoljavajuci standard u profesiji. Edited by Indy
Link to comment
jeste teshko, meni je jasno i da lekar mora da ima neki gard, zbog svog mentalnog zdravlja, ali je glavna ideja ono sto kaze indi - ako je neko doshao zbog fizichke bolesti, ne sme otici srozan. ovo uslovno fizichke, ja volim da verujem u jedinstvo duha i tijela, ali tim pre, zar ne. postoje svuda po srbiji priche o fantastichnim lekarima grubijanima koje svi obozavaju, ali jedno je opshti grubijan koji zavrshava posao, a drugo neko ko izvredja i ne uradi nishta ili izvredja, mozda neshto i uradi, ali zaroza zivog choveka do suza i ochajanja. od ochajanja niko nije ozdravio... kome to treba :(edip. i danas je sve autoimuno i ne moze da se lechi, to je nova mantra srpske medicine, sve osim gripa i chukljeva. oni su nasledni <_<
ako me ista nervira i ukida mi kvalitet usluge su lekari na dozivotnoj edukaciji.
Link to comment
edip. i danas je sve autoimuno i ne moze da se lechi, to je nova mantra srpske medicine, sve osim gripa i chukljeva. oni su nasledni <_<
pu majkumu, de su bili pre deset godina?!
Link to comment
pu majkumu, de su bili pre deset godina?!
mislish, autoimuno, idite kuci? ili neko drugo autoimuno?ima i psihosomatska podvrsta, na nervnoj bazi, vi sve to sami sebi radite! -_- Edited by thermal bug
Link to comment

Najveći car u Kliničkom na neurohirurgiji Miloje J. izgleda kao da živi u kontejneru poslednjih 10 godina a odnos prema strankama mu je takav da posle 1 minuta razgovora imate snažan poriv da ga zabodete pesnicom u glavu. Jedini problem je što onda neće imati ko da vas operiše.

Link to comment
To nije tacno, a sto najbolje pokazuju primeri vrhunskih lekara iz Srbije za koje je masovno prisutan stav da su duse od ljudi (a neki takvi su i spominjani na ovoj temi - ima ih jos). EDIT. - Evo i termalka spominje takva iskustva.U danasnjem svetu (mislim ovom razvijenom) se ne racuna na manire ponete od kuce, zato sto ima mnogo raznih ljudi koji su iz kuca poneli veoma raznolike kulture i manire. Zato se u okviru studija i posla obucava ophodjenju koje bi bilo zadovoljavajuci standard u profesiji.
Pa i moje lično iskustvo je relativno pozitivno, pisao sam negde o tome, za dan sam prošao tri lekara i svi su bili prijatni, i pomogli mi. Ali u porodici imama par zdravstvenih radnika i znam kako rade. Nisu imali nikakvu obuku i prosto ne rade sa ljudima (edit: pardon, nisam bio u potpunosti jasan, ne gledaju pacijente kao ljude). I ovako imaju vidljive promene u ličnosti, a vezano za svoj posao.E sada, ovo od kuće, to je neki osnov, kada nema sistematske indoktrinacije kulturom ophođenja :)Tj. kada bi obrnuli priču, zašto bi oni bili jedini koji moraju da budu fini i kulturni, samo zato što od njih ponekad zavisi i naš život. Valjda trebaju svi. A ako trebaju svi onda je to nešto što bi se trebalo odmalena učiti, osnovna ljubaznost, a odnos prema mušterijama je nešto drugo, to je šire od osnovne ljubaznosti, i uključuje onaj poseban osmeh koji treba da opusti novčanik mušterije, pacijent nije mušterija.Dodajmo na to još i da je u pitanju jedna državna služba i da tu dolazi do čudesne mešavine najkomplikovanije birokratije pomešane sa kompleksom boga koji nose svi medicinski radnici ove zemlje. Osmehuju se i brinu samo kada šalju kod privatnika. Edited by Vapad
Link to comment

Molim, pacijent je potrosac medicinskih usluga, za koje placa. Na tursko-srpskom to se zove musterija.Objasnio sam zasto tvoja prica o manirima ponetim od kuce ne drzi vodu u naprednijem delu sveta, medjutim ti - kao i sav nas narod onakav kakvim ga je bob dao - znas bolje. I uvek. Ne znam samo odakle, iscackao si iz pupka, sta li.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...