Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Mislim da je bio jedan ili dva slucaja u poslednje vreme. Ali oni apsolutno nista ne dokazuju. Lekari su kod nas, po pravilu, spremeni da privatno pricaju najgore o svojim kolegama, ali na sudu postoji skoro neprobojan zid strukovne solidarnosti.

Link to comment

Odmah da se ogradim - ne generalizujem, to je težak i užasno odgovoran posao. Veoma je interesantno da se nemedicinski živalj (u koji spada i yours truly) mnogo više iznenadi, čak zaprepasti ili šokira, kad naiđe na ljubaznog, pristojnog i komunikativnog lekara koji pre svega hoće da sasluša nego što se isto tako šokira susretom sa ovim drugim, na žalost mnogo brojnijim tipom lekara. Mala plata, težak život, privatni problemi koje nisu ostavili ispred vrata ordinacije, kompleks više vrednosti?Neću dalje, samo primer iz ličnog iskustva:Znam, upala slepog creva nije nasledno oboljenje.Deda (sa očeve strane), otac i ja smo imali upale slepog creva, deda je imao oko 45 godina kad je operisan, ćale je operisan kad je imao oko 35 godina, a mene su operisali kad sam imao 14. Sve prošlo bez problema, moje stanje je bilo malo komplikovanije, nevrmajnd. Mesec dana nakon moje operacije moja mlađa sestra počne da se žali na bolove u stomaku, drž-ne daj, sve previše poznato i sveže, moji prvo pomislili da oponaša brata, ali u domu zdravlja lekar opšte prakse posumnja na upalu slepog creva i pošalje nas u bolnicu. Centar za majku i dete dežuran (vikend, veče), tamo dežurni hirurg natakaren na sve žive, pregleda, sestra plače, kaže nije joj ništa, proći će, dođite u ponedeljak na kontrolu. Mama mu spomene da zna da upala slepog creva nije nasledna, i citira mu ovo o meni, ćaletu i dedi. ''Vi hoćete da kažete da je to nasledno?'', uz podsmeh... Otkucana otpusna lista, eksplicitno piše da nema potrebe za operativnim lečenjem, datum, vreme, pečat, potpis.Nepunih 20 sati kasnije sestra mi je hitno operisana u Dečjoj klinici u Tiršovoj. Slepo crevo pred pucanjem. Lekar koji je operisao je rekao da to sigurno nije moglo da se toliko zakomplikuje za nepun dan. Sve prošlo kako treba, na svu sreću. Samo ne volim što sreća ima ulogu u lečenju.

Link to comment
Oni su i podneli krivicnu prijavu zbog krivicnog dela nesavesnog ukazivanja lekarske pomoci, a ne zbog neukazivanja. Bar za ovog doktora sto ju je zajebavao ocigledno postoji osnovana sumnja.
Nema veze za koje su delo podneli krivicnu prijavu, tuzilastvo je duzno da iz cinjenicnog opisa dela utvrdi da li je izvrseno bilo koje kaznjivo delo. Problem sa konkretnim delom nesavesnog lecenja je u prevelikoj toleranciji lekarskih gresaka. Trazi se ocigledno nesavesno postupanje, a ne bilo koji propust u postupku lecenja. Zbog ovde vise puta pomenute lekarske solidarnosti, veoma je tesko dokazati takav stepen ocigledne nesavesnosti koji se ovde trazi.Koliko sam razumeo iz one prijave, na snimcima se ne vide promene koje ukazuju na slog, pa majka zbog toga veruje da su snimci prepravljeni? Ako nema snimka koji potvrdjuje navode iz prijave, ni cinjenica koje upucuju na to da je snimak prepravljen, a u odsustvu drugih dokaza vezanih za nesavesno lecenje (a iz prijave se ne vidi da postoji jos neki dokaz) veoma je tesko, ako ne i nemoguce, dokazati "ocigledno nesavesno postupanje".Nazalost, zajebavanje i uopste neljudski odnos prema pacijenitima, a narocito njihovim porodicama, nije krivicno delo.
Link to comment
Nema veze za koje su delo podneli krivicnu prijavu, tuzilastvo je duzno da iz cinjenicnog opisa dela utvrdi da li je izvrseno bilo koje kaznjivo delo. Problem sa konkretnim delom nesavesnog lecenja je u prevelikoj toleranciji lekarskih gresaka. Trazi se ocigledno nesavesno postupanje, a ne bilo koji propust u postupku lecenja. Zbog ovde vise puta pomenute lekarske solidarnosti, veoma je tesko dokazati takav stepen ocigledne nesavesnosti koji se ovde trazi.Koliko sam razumeo iz one prijave, na snimcima se ne vide promene koje ukazuju na slog, pa majka zbog toga veruje da su snimci prepravljeni? Ako nema snimka koji potvrdjuje navode iz prijave, ni cinjenica koje upucuju na to da je snimak prepravljen, a u odsustvu drugih dokaza vezanih za nesavesno lecenje (a iz prijave se ne vidi da postoji jos neki dokaz) veoma je tesko, ako ne i nemoguce, dokazati "ocigledno nesavesno postupanje".Nazalost, zajebavanje i uopste neljudski odnos prema pacijenitima, a narocito njihovim porodicama, nije krivicno delo.
erm, zar to ne treba sud da dokaže, a tužilaštvo je trebalo samo da pokrene proces?
Link to comment

Posle se cudite losim rezultatima na PISA testu. Napisano je da je iz Sremske Kamenice upucena sa dijagnozom sloga i da je nijedan lekar nije pregledao do sutradan na Neurologiji i da je onda vodjena na dodatni snimak magnetnom rezonancom kod privatnika na to se morala koncentrisati prijava a ne na sta je starija sestra upala i rekla kdo lekara. Dezurni lekar za taj dan nije pomenut vec da je samo rasporedjena kod ovog lekara valjda nacelnika. Pre ove FB histerije ovo stoji duze od godinu dana na mrezi i desilo se 2008 i sad sto ce da se vuce po novinama na kraju nece biti nista jer je verovatno zastarelo.

Link to comment
laicko pitanje - kolika je verovatnoca da se izliv krvi ne vidi na snimcima koji su ovde uradjeni? (mislim na to da se uopste ne vidi na smimcima, ne na to da nesavni lekar ne posveti dovoljno paznje)
postoji "prozor" kada još ne postoje promene na moždanom tkivu i to je ono što otežava dijagnozu, posebno ako je ishemija u pitanju ili krvarenje koje nije obimno a u dubokim struktarama je, masivno krvarenje nije dijagnostički problem. Trebalo je da se uradi obdukcija da se utvrdi mehanizam smrti, meni ovo više liči na rupturu aneurizme. Dobar lekar postupa po principu "žalosne sove". Pomisli na najgore i vidi da li se sumnja potvrđuje, pa ako nije onda idemo dalje. Kad sam pre neki dan vodio čoveka na UZ stomaka zbog sumnje na aneurizmu gunđali su "ma šta, sad pred kraj radnog vremena, ti nemaš šta da radiš", pa kad smo našli proširenje onda su zamukli..
Link to comment

bas sam jedva cekala da kelt nesto napise :)meni se ne petlja u dijagnoze jer o njima logicno pojma nemam, ali stvarno je jezivo da ljekar za nesto sto moze i ne mora (da postavimo stvar tako) da lici na mozdani udar ili meningitis prvo odluci da pacijenta uputi kod fizijatra ili psihijatra.edit, inace cini mi se da je trpanje svega i svacega u psihijatriju dosta in. jel to tako za oba pola ili se samo zene pita da ih nije momak razljutio? mislim ne znam, uzorak mi je mali, ali sam primjetila par puta tu tendenciju da se previjanje od bola tretira kao histerija.a otkud ovaj slucaj u medijima sad, poslije toliko vremena?

Edited by morgana
Link to comment
postoji "prozor" kada još ne postoje promene na moždanom tkivu i to je ono što otežava dijagnozu, posebno ako je ishemija u pitanju ili krvarenje koje nije obimno a u dubokim struktarama je, masivno krvarenje nije dijagnostički problem. Trebalo je da se uradi obdukcija da se utvrdi mehanizam smrti, meni ovo više liči na rupturu aneurizme.Dobar lekar postupa po principu "žalosne sove". Pomisli na najgore i vidi da li se sumnja potvrđuje, pa ako nije onda idemo dalje. Kad sam pre neki dan vodio čoveka na UZ stomaka zbog sumnje na aneurizmu gunđali su "ma šta, sad pred kraj radnog vremena, ti nemaš šta da radiš", pa kad smo našli proširenje onda su zamukli..
ovaj bold je upravo ono sto me toliko ljuti u ovom slucaju. mislim, if it walks like a duck, quacks like a duck - pa kad je duck slog (pa jos sa porodicnom istorijom) onda nema sta da se razmislja.moje iskustvo sa lekarima u Srbiji je takodje zalosno: kolena pocela da me bole sa 18god, bol koji odlazi i vraca se, pa eritema nodosum (kako li se vec pise) i sedam godina drndanja sa lekarime u Srbiji da bih ja iz Srbije otisla sa dijagnozom "naglo si porasla pa te zato bole kolena" :isuse: . mislite da je nekome uopste palo na pamet da proveri autoimune markere? kako da ne. a to je prva stvar koju su uradili na NZ kad se bol vratio 2008. cim sam pomenula bol u oba kolena GP je odradila testove na autoimuna antitela. da stvar bude gora, ja sam dete dva zdravstvena radnika, dakle ne 'obican smrtnik' kad je srpsko zdravstvo u pitanju, dakle bar je nemar bio sveden na najmanju mogucu meru. ostaje onda samo nestrucnost.edit: i mene su slali na fizioterapiju, to je valjda lek za sve kod nas? Edited by estel
Link to comment
erm, zar to ne treba sud da dokaže, a tužilaštvo je trebalo samo da pokrene proces?
Tuzilastvo dokazuje, sud presudjuje. U optuznici, ili optuznom predlogu, tuzilac mora da da detaljan opis cinjenicnog stanja, dokaze kojima se potvrdjuje taj opis i pravnu kvalifikaciju dela. Ne moze pokrenuti postupak bez ikakvih konkretnih cinjenica. Da bi uopste pokrenuli istragu, potrebno je da postoje bar neki posredni dokazi da je ucinjeno krivicno delo. Da bi iz istrage preslo u fazu optuzenja neophodno je da ta prvobitna sumnja bude potkrepljena neposrednim dokazima.Izreka eventualne presude, u cinjenicnom opisu, mora da bude identicna cinjenicnom opisu iz optuznog akta, tako da prakticno pre pokretanja sudskog postupka sve mora biti utvrdjeno.U ovakvim stvarima neophodno је angazovanje advokata (bar za sastav krivicne prijave), jer ako je krivicna prijava ono sto je okaceno na internet (a meni deluje da jeste), iz te prijave se malo toga moglo saznati i, sto je logicno, majka je vise paznje posvetila licnom dozivljaju tragedije, nego cinjenicama iz kojih bi moglo utvrditi odgovornost lekara.
Link to comment
Tuzilastvo dokazuje, sud presudjuje. U optuznici, ili optuznom predlogu, tuzilac mora da da detaljan opis cinjenicnog stanja, dokaze kojima se potvrdjuje taj opis i pravnu kvalifikaciju dela. Ne moze pokrenuti postupak bez ikakvih konkretnih cinjenica. Da bi uopste pokrenuli istragu, potrebno je da postoje bar neki posredni dokazi da je ucinjeno krivicno delo. Da bi iz istrage preslo u fazu optuzenja neophodno je da ta prvobitna sumnja bude potkrepljena neposrednim dokazima.Izreka eventualne presude, u cinjenicnom opisu, mora da bude identicna cinjenicnom opisu iz optuznog akta, tako da prakticno pre pokretanja sudskog postupka sve mora biti utvrdjeno.U ovakvim stvarima neophodno је angazovanje advokata (bar za sastav krivicne prijave), jer ako je krivicna prijava ono sto je okaceno na internet (a meni deluje da jeste), iz te prijave se malo toga moglo saznati i, sto je logicno, majka je vise paznje posvetila licnom dozivljaju tragedije, nego cinjenicama iz kojih bi moglo utvrditi odgovornost lekara.
:thumbsup: tako sam i pretpostavljao. sad mi je jasnije zašto mrzim pravo.
Link to comment

dijagnozu je teško uspostaviti, čak i kada su "idealni uslovi".. ali evo recimo od pre par dana - odvedem čoveka do interniste, legne da ga pregleda i kažem da ima otok testisa na šta mi odgovori nadrnadno "mene to ne zanima, neka ne spušta veš" i htela je da mu da lek za izmokravanje, a ja nisam smeo da pipam bešiku da ne bi pukla koliko je prepunjena pošto ne može da mokri. I tu opet krenem dok konačno nije ukapirala i onda je bilo "auu, šta ćemo sad".tu uopšte nije bio dijagnostički problem (mislim, jeste, ali da ne širim), nego ona nije želela da pogleda.edit: a dok sam ga ja gore skinuo golog, u ordinaciju uleće saradnica farmaceutske kuće bez kucanja sa dobardansaradnica x iz blabla, jel imate vremena za naše proizvode. Ugrizao sam se za jezik da je ne ispičkaram.

Edited by Kelt
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...