Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

pa valjda je nepotrebna biopsija u pitanju, ako je test preosjetljiv (sto jeste), mnoge zene bice nepotrebno upucene na biopsiju, kojom ce mozda da iziritiraju tkivo i naprave problem (laicka i sasvim neprecizna paralela: ni mladeze ne treba dirati bez potrebe, sto bi rekle tetke. da ne ulazimo u pricu o panici od odstranjivanja mladeza)
procedura je takva da ako te i ginekolog iz doma zdravlja posalje pogresno na biopsiju u bolnicu, tamo te stigne sledeci ginekolog kod kojeg opet prodjes raznorazne preglede i testiranja pa tek onda ides na biopsiju. ne prepisuju oni te biopsije ni napamet ni olako.a sto se tice mladeza, jedan moj drug otisao skoro da mu skinu mladez s glave sto mu je smetao kad se sisao. da nije, bio bi mrtav, i ovako je jedva preziveo.
Link to comment

nemam pojma, sve mi lici na friziranje statistike. sumnjam da biopsija ide u sklopu redovnog pregleda, te da se radi bez preke potrebe.a svakako bi sledila malo kasnije, u slucaju redukovanog pregleda. uz veci rizik, da je nesto vec krenulo kako ne treba te da zahteva drasticne mere.dakle, treba poraditi na proceduri, ne prorediti je.

Link to comment

napisala sam ogradu za poredjenje sa mladezima.(a skidala sam i ja 1, doduse zdrav, srecom)inace, nije moja teorija da je slanje na biopsiju ucestalije, nego to stoji kao razlog prorjedjivanja* pregleda u clancima na netu, od kojih je jedan prenesen i na topiku. a vjerovatno nije samo biopsija u pitanju, nego i druge intervencije.*zbog mogucih posljedica i komplikacija biopsijetu je stvar u balansiranju rizika zbog intervencije i rizika zbog kasnijeg otkrivanja predkancerogenih promjena, ili kako se to vec zove. rajka je to fino objasnila.

Edited by morgana
Link to comment

Postoje biopsije koje se dele kano bombonice, jer olakšavaju postavljanje dijagnoze. Svuda u svetu™ je tendencija da se ide na redukciju biopsija i da se one izvode samo kada postoji osnovana sumnja na neko oboljenje.

Link to comment

ne znam, ja iz nekog razloga nisam bas spremna da uvek pomislim na najgore kad se pomene domace zdravstvo niti mislim da su svi lekari out there to get me. cak sam ponekad sklona da verujem da znaju sta rade. silly me.

Link to comment

rak grlica materice je dosta prorijedjen po zapadima, jel?kako ide stvar sa vakcinom?edit, inace rts kaze da pregledi idu na godinu a ne na 3

Edited by morgana
Link to comment
pa tako sam i mislio. onda je cela prica o stetnosti biopsije irelevantna u ovom slucaju.
Meni čudno bilo pominjanje pap testa, jer ga većina dobrih zdravstvenih osiguranja preporučuje na 3+ godine ako je prethodni nalaz testa bio skroz ok.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...