Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

ovh nedelja sam, nazalost, nakon mnogo godina, bio prinudjen da, kao clan porodice pacijenta, iskusim kvalitet usluge u urgentnom centru.ja bih tu uveo preki sud.

Link to comment

papa test nije isto sto i test grlica koji je invazivan, tj uzima se uzorak tkiva. sestomesecni redovni pregled, uz pn test, sasvim je dovoljan ako ne postoje drugi simptomi. ako je rezultat pn testa los, tj izvan granica normale, za koju sad kazu da je sve posle III grupe, i ako postoji hpv, onda se tek radi biopsija. nasi ginekolozi imaju obicaj da odmah savetuju vadjenje cele materice ukoliko je zena starija od 35 godina, ali je to, naravno, budalastina i najcesce se radi kriotizacija ili se tako nekako zove.od svega toga je mnogo ponizavajuciji odnos prema pacijentkinjama tzv nerotkinjama koje nisu ispunile svoju najvazniju zivotnu duznost, te dozvolile da im se "materica zapusti".

Link to comment
od svega toga je mnogo ponizavajuciji odnos prema pacijentkinjama tzv nerotkinjama koje nisu ispunile svoju najvazniju zivotnu duznost, te dozvolile da im se "materica zapusti".
ovo je inace omiljeni nacin ginekologa i radiologa da sprovedu inace zdrave pacijentkinje od nesto preko 30 g na privatnu praksu, svoju ili prijateljsku
Link to comment
ovo je inace omiljeni nacin ginekologa i radiologa da sprovedu inace zdrave pacijentkinje od nesto preko 30 g na privatnu praksu, svoju ili prijateljsku
da da. jedino je dobro sto u slucaju privatnika mozes da teras mak na konac i ako imas nerava da se drkas sa lekarskim komorama i slicnim institucijama, da mu malo sjebucnes praksu ili cak dovedes do placanja neke vrste odstete. bar su u tom polju postali malo osetljiviji i reaguju na prijave.
Link to comment
od svega toga je mnogo ponizavajuciji odnos prema pacijentkinjama tzv nerotkinjama koje nisu ispunile svoju najvazniju zivotnu duznost, te dozvolile da im se "materica zapusti".
+1
Link to comment
ovh nedelja sam, nazalost, nakon mnogo godina, bio prinudjen da, kao clan porodice pacijenta, iskusim kvalitet usluge u urgentnom centru.ja bih tu uveo preki sud.
ja sam par puta imao potrebu za posetom urgentnom centru. pre mesec i po dana, igrom slučaja, nadležna je bila VMA. nikada nisam bio nezadovoljan. prihvatio sam, kao takvo, da redosled ide na osnovu povrede a ne dolaska. na VMA sam čekao neurohirurga dok se nije vratio iz šok sobe bolnice. potrajalo je.od te večeri (napukao mi je jedan pršljen) do danas kada sam u domu zdravlja snimio kičmu bez zakazivanja/čekanja, nemam ni jedan prigovor na rad lekara, činovnika u PIO i "ruda" gde sam dobio pomagalo za kičmu. možda sam srećnik.
Link to comment
ja sam par puta imao potrebu za posetom urgentnom centru. pre mesec i po dana, igrom slučaja, nadležna je bila VMA. nikada nisam bio nezadovoljan. prihvatio sam, kao takvo, da redosled ide na osnovu povrede a ne dolaska. na VMA sam čekao neurohirurga dok se nije vratio iz šok sobe bolnice. potrajalo je.od te večeri (napukao mi je jedan pršljen) do danas kada sam u domu zdravlja snimio kičmu bez zakazivanja/čekanja, nemam ni jedan prigovor na rad lekara, činovnika u PIO i "ruda" gde sam dobio pomagalo za kičmu. možda sam srećnik.
Em si srecnik em imas razumna ocekivanja od zdravstvene sluzbe. Brz oporavak.
Link to comment
ja sam par puta imao potrebu za posetom urgentnom centru. pre mesec i po dana, igrom slučaja, nadležna je bila VMA. nikada nisam bio nezadovoljan. prihvatio sam, kao takvo, da redosled ide na osnovu povrede a ne dolaska. na VMA sam čekao neurohirurga dok se nije vratio iz šok sobe bolnice. potrajalo je.od te večeri (napukao mi je jedan pršljen) do danas kada sam u domu zdravlja snimio kičmu bez zakazivanja/čekanja, nemam ni jedan prigovor na rad lekara, činovnika u PIO i "ruda" gde sam dobio pomagalo za kičmu. možda sam srećnik.
1. bold = uzrok2. bold = posledica
Link to comment
sta ga znam, da sam dama, vise bi mi odgovarala bolna biopsija zbog lazno pozitivnog nalaza, nego da mi se rakcina baskari tri godine po nutrini, a da ne saznam za to
meni je to sto kazes potpuno razumno, ali posledica takvog pristupa moze da se bude da recimo toni bez razloga ostane neplodna, zbog procedura koje joj u sustini nisu bile potrebne. tebi onda pristup ide na ruku, toniju ne. tu nema dobrog odgovora koji ce biti najbolji po svakog pojedinacno, ali neko ipak mora da sedne i provrti brojke i hladnokrvno povuce crtu negde, uzevsi u obzir trenutno dostupne tretmane. sve sto hocu da kazem je da je ta brojka, jedan test u tri godine, nesto sto nije arbitrarno doneto, niti je posledica nekih mutnih zakulisnih radnji. e sad sto je verovatno arbitrarno prepisano i sto mozda nije primenjivo na nasu sredinu (a bez konkretnih brojki se to zbilja ne moze znati), to je druga stvar. svakako mislim da makar zbog zdravstvenog sistema srbiju treba spaliti i preorati, ali po pitanju ucestalosti ovog konkretnog testa, nece nasim zenama biti nista gore nego svugde u svetu™.
Link to comment

pa valjda je nepotrebna biopsija u pitanju, ako je test preosjetljiv (sto jeste), mnoge zene bice nepotrebno upucene na biopsiju, kojom ce mozda da iziritiraju tkivo i naprave problem (laicka i sasvim neprecizna paralela: ni mladeze ne treba dirati bez potrebe, sto bi rekle tetke. da ne ulazimo u pricu o panici od odstranjivanja mladeza)edit, sad nalazim da je rizik kod biopsije nastanak infekcija i neplodnosti. kako god.

Edited by morgana
Link to comment
a, dakle false positives su problemsta ga znam, da sam dama, vise bi mi odgovarala bolna biopsija zbog lazno pozitivnog nalaza, nego da mi se rakcina baskari tri godine po nutrini, a da ne saznam za toToni, zasto razgovaramo sa zenama o ginekologiji, jbt?
kako je meni obasnjeno, od prvobitnih promena na grlicu do raka prodje oko 5 god, tako da ce promene biti uhvacene pre nego sto se razvije rak i ako se testiras jednom u 2-3 godine. u uk takodje se ne testira svake godine (izmedju 2 i 10, od zavisnosti od starosti zene), i sam test sprovodi sestra. "preventivni ginekoloski pregled" u uk ne postoji.inace, ne znam koji je broj zena koje uopste ne idu na preglede, ali znam dosta zena koje u srbiji idu na te preglede svakih 6 mesec i za svaku sitnicu idu na ultrazvukove i jos kojesta, sto je sumanuto. drzava bi ako hoce da izbegne ovakve naslove u novinama, i stane ne put beskrupoloznim privatnicima, trebalo da objavljuje preporuke WHO na zidovima ordinacija, a ne da sludjeni ljudi rade milion bespotrebnih testova i procedura kod privatnika. o tome izgleda niko ne govori. Edited by rajka
Link to comment

u blicovom tekstu se u istom tonu pise i o redovnim preventivnim pregledima dojke, a i oni su, koliko znam, prorijedjeni po preporukama svjetske zdravstvene org a ne iz hira.inace, dabovicu, ne slazem se da pregledi treba da budu cesci da bi izisli u susret navikama zena, nego oslobodjena sredstva treba usmjeriti na kampanje koje ce ih motivisati da na preglede idu redovno. nesto slicno je vec zapoceto od strane vma, kaze rts, a rts ne laze.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...