Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Naprotiv sa ovakvim sistemom ce troskovi biti veci i vec opterecenje zdravstvenih radnika. Kada sam bio na jednom dosta losem privatnom osiguranju izabrani lekar je samo prvi put odobravao specijalsitu za sve je bio posle odgovoran lekar specijalista bio on sa njihove liste ili ne. Sad u Srbiji moras uglavnom posle svakog specijaliste opet kod svog izabranog. Mi smo svi dosad imali izabranog lekara i vecina nas je isla kod njega samo bi nas nekad primili i u drugoj smeni kad on nije tu ili drugi lekar kad je nas na odmoru. Zakazivalo se samo kod retkih specijalista. Ovo je sve samo da bi se ljudi naterali kod privatnika bilo da im firma uplacuje ili ne uplacuje doprinose. Jedina dobra stvar je da ce ljudi ipak shvatiti da nista nije besplatno i da dobijaju ogroman deo primanja kroz deo koji odlazi na deo plate koji im se ne isplacuje na ruke. Ne placa preko trecina doprinose, duguju ne znas se, najavljeno je od jula da ce banke proveravati pre isplate plata da li su placeni doprinosi. SDK je unistio Dinkic, a obavezu uplate doprinosa Kostunica a oni su za koji dan u vladajucoj garnituri opet doduse Kostunja iz pozadine zasad.
Pa apsolutno, zato i kažem da je sumanuto. Mnogo je bolje da recimo kao u Italiji (gde je neplaćanje doprinosa za penziju i zdravstveno još više rasprostranjeno nego u Srbiji), zdravstvenu knjižicu imaju svi, na osnovu činjenice da su državljani, te da ista ima trajno važenje, bez ikakvog overavanja. Ionako zdravstvena knjižica sama po sebi omogućava samo primarnu zdravstvenu zaštitu, dakle lekara opšte prakse, urgentnu medicinu, a za ostalo i tako mora da se plaća participacija ili se pribegava alternativnim vidovima.Na takav način bi se i pojednostavila borba protiv firmi koje ne uplaćuju doprinose, jer bi moglo oštrije da se reaguje, znajući da barem ljudi neće ispaštati jer nemaju overenu jebenu knjižicu.
Link to comment

da li u srbiji svi gradjani imaju pravo na zdravstveni zastitu?ja sam mislila da je tako, ali onda cujem da nezaposleni samo u nekim slucajevima, odnosno samo po nekim uslovima imaju. nije mi bas siguran izvor, pa ako neko zna sigurno kako glasi slovo zakona u tom smislu.ako u srbiji svi imaju pravo na zz, cemu izdrkavanje sa overenim knjizicama (cak i da je to jedan jednostavan posao, kao sto nije)?

Link to comment
da li u srbiji svi gradjani imaju pravo na zdravstveni zastitu?ja sam mislila da je tako, ali onda cujem da nezaposleni samo u nekim slucajevima, odnosno samo po nekim uslovima imaju. nije mi bas siguran izvor, pa ako neko zna sigurno kako glasi slovo zakona u tom smislu.ako u srbiji svi imaju pravo na zz, cemu izdrkavanje sa overenim knjizicama (cak i da je to jedan jednostavan posao, kao sto nije)?
pa jasno je da nemaju svi, da imaju ne bi se postavljalo pitanje overene knjizice. nemas osiguranje automatski (tj nije univerzalno), nego ga ostvarujes po nekom osnovu, samo je broj osnova toliki da ga imaju gotovo svi. ali, znam recimo da jedan od osnova: dete osiguranika, student; mozes da koristis samo do 27. tako da sam imala prilike da pricam sa nekoliko vecitih studenata kojima je bila frka, sto ce izgubiti osiguranja.
Link to comment

nema veze sto moras imati osnov za osiguranje. ako, kao sto sama kazes, tih osnova ima toliko mnogo da na kraju kada se sve sabere ispada da su svi pokriveni nekim osnovom - onda svi imaju pravo na zdravstvenu zastitu.edit: taj student sto puni 27 ce samo promeniti status od osiguran preko roditelja kao student u osiguran preko trzista rada kao nezaposleni. dakle, sa stavke a4 u nekom sistemu preci ce na stavku b2. ali i dalje ima pravo da se leci. ono sto sam ja pitala je da li postoje neki statusi koji ti ne omogucavaju zdravstvenu zastitu. konkretno, cula sam da nezaposleni samo pod nekim uslovima ima pravo (mislim da je duzina boravka na birou). dakle, ako te uslove ne ispunjava, ne moze da se leci u drzavnom zdravstvu bez placanja.

Edited by Isis
Link to comment

Još jednom samo da se izvinim tresku, mislio sam da on nešto drugo priča. No, mislim da svi mogu nekako imati overenu zdravstvenu, e ne znam kako je za nezaposlene, moja mama je nezaposlena već deset godina a ima zdravstveno, moram da je pitam preko koga, znam da su je sa biroa šutnuli nakon dve i po godine valjda, a gde sada overava i kako ne znam...Nego, ovo što je tresko napisao, oštrije protiv onih koji ne uplaćuju...ok... ali šta raditi sa situacijom kada se uplaćuje dvostruko zbog gluposti sistema?Naime svi ugovorci (95%) kod nas u katastru idu redovno na biro i tamo overavaju knjižicu, tako da im biro plaća zdravstveno, zar ne, a i katastar im plaća zdravstveno,prilično sam siguran u to, problem je što ugovore potpisuju na kraju meseca a ne na početku, inače bi mogli preko firme da imaju, ovako im uvek kasni uplata, ali ide.Tako da budžet plaća dva puta zdravstvenom za njih. Nije li to glupo?A za izabranog lekara, proveravao sam, i dalje nemam ni jednog na sajtu, i pored svih ispravki i svega, jedva čekam iduću nedelju, još jedna tura borbe...

Link to comment
nema veze sto moras imati osnov za osiguranje. ako, kao sto sama kazes, tih osnova ima toliko mnogo da na kraju kada se sve sabere ispada da su svi pokriveni nekim osnovom - onda svi imaju pravo na zdravstvenu zastitu.edit: taj student sto puni 27 ce samo promeniti status od osiguran preko roditelja kao student u osiguran preko trzista rada kao nezaposleni. dakle, sa stavke a4 u nekom sistemu preci ce na stavku b2. ali i dalje ima pravo da se leci. ono sto sam ja pitala je da li postoje neki statusi koji ti ne omogucavaju zdravstvenu zastitu. konkretno, cula sam da nezaposleni samo pod nekim uslovima ima pravo (mislim da je duzina boravka na birou). dakle, ako te uslove ne ispunjava, ne moze da se leci u drzavnom zdravstvu bez placanja.
moguce, ranije nisi mogao da budes i student i zaposlen (ili na birou), ali nadam se da su tu debilanu promenili.
Link to comment

Ako je neko "veciti student" i stariji od 27g, mora mesecno da placa par hiljada za ZO. Pod uslovom da ne pripada u grupu siromaha. Kriterijum je nesto tipa da prihod domacinstva ne prelazi desetak hiljada po clanu. Moze da bude i na birou, ali mu to ne donosi automatski besplatno osiguranje.

Link to comment

aha, hvala. sad se secam da je bila neka granica koja definise ugrozene i da je to oko 8 i nesto hiljada dinara. imas preko toga, ti si bogatun, plati pa se leci.

Link to comment
nema veze sto moras imati osnov za osiguranje. ako, kao sto sama kazes, tih osnova ima toliko mnogo da na kraju kada se sve sabere ispada da su svi pokriveni nekim osnovom - onda svi imaju pravo na zdravstvenu zastitu.edit: taj student sto puni 27 ce samo promeniti status od osiguran preko roditelja kao student u osiguran preko trzista rada kao nezaposleni. dakle, sa stavke a4 u nekom sistemu preci ce na stavku b2. ali i dalje ima pravo da se leci. ono sto sam ja pitala je da li postoje neki statusi koji ti ne omogucavaju zdravstvenu zastitu. konkretno, cula sam da nezaposleni samo pod nekim uslovima ima pravo (mislim da je duzina boravka na birou). dakle, ako te uslove ne ispunjava, ne moze da se leci u drzavnom zdravstvu bez placanja.
postoji i uslov imovine. valjda je i to iz bisera kostunicine vlade kao i ukidanje zubarske zastite za starije od 15 ili 18 godina.
Link to comment
Još jednom samo da se izvinim tresku, mislio sam da on nešto drugo priča. No, mislim da svi mogu nekako imati overenu zdravstvenu, e ne znam kako je za nezaposlene, moja mama je nezaposlena već deset godina a ima zdravstveno, moram da je pitam preko koga, znam da su je sa biroa šutnuli nakon dve i po godine valjda, a gde sada overava i kako ne znam...Nego, ovo što je tresko napisao, oštrije protiv onih koji ne uplaćuju...ok... ali šta raditi sa situacijom kada se uplaćuje dvostruko zbog gluposti sistema?Naime svi ugovorci (95%) kod nas u katastru idu redovno na biro i tamo overavaju knjižicu, tako da im biro plaća zdravstveno, zar ne, a i katastar im plaća zdravstveno,prilično sam siguran u to, problem je što ugovore potpisuju na kraju meseca a ne na početku, inače bi mogli preko firme da imaju, ovako im uvek kasni uplata, ali ide.Tako da budžet plaća dva puta zdravstvenom za njih. Nije li to glupo?A za izabranog lekara, proveravao sam, i dalje nemam ni jednog na sajtu, i pored svih ispravki i svega, jedva čekam iduću nedelju, još jedna tura borbe...
Bacio si me u tilt bre......... :lol: Ovo je bezveze, za duplo plaćanje, dakle i država radi na svoju štetu.
Link to comment

upravo je stiglo obaveštenje da je vlada srbije odložila primenu korektivnog koeficijenta za plate u zdravstvu. Izgleda da su shvatili da neće da funkcioniše ovako kako su zamislili

Link to comment
Pa apsolutno, zato i kažem da je sumanuto. Mnogo je bolje da recimo kao u Italiji (gde je neplaćanje doprinosa za penziju i zdravstveno još više rasprostranjeno nego u Srbiji), zdravstvenu knjižicu imaju svi, na osnovu činjenice da su državljani, te da ista ima trajno važenje, bez ikakvog overavanja. Ionako zdravstvena knjižica sama po sebi omogućava samo primarnu zdravstvenu zaštitu, dakle lekara opšte prakse, urgentnu medicinu, a za ostalo i tako mora da se plaća participacija ili se pribegava alternativnim vidovima.Na takav način bi se i pojednostavila borba protiv firmi koje ne uplaćuju doprinose, jer bi moglo oštrije da se reaguje, znajući da barem ljudi neće ispaštati jer nemaju overenu jebenu knjižicu.
Samo mi jos reci da ne izbacuju starce posle prelezanog udara posle jedne noci provedene u bolnici. Zemlja u kojoj je lekarka bila predsednica parlamenta.
Link to comment
upravo je stiglo obaveštenje da je vlada srbije odložila primenu korektivnog koeficijenta za plate u zdravstvu. Izgleda da su shvatili da neće da funkcioniše ovako kako su zamislili
pa naravno da neće jer je ideja urnebesno glupa. U praksi bi samo srezali plate i doveli do borbe na život i smrt medju lekarima i tehničarima.stvarno mi je nejasna ta sumanuta potreba da na naš propali sistem kalemimo neke ideje iz razvijenog dela sveta. To obično završava teškim cirkusom. :isuse:
Link to comment
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/330972/Zene-sa-rakom-dojke-zbog-birokratije-bez-mamografaPodnaslov: U Nišu krše zakon, a u Beogradu (više) neBeogradski mobilni mamograf ne radi već sedam meseci, zbog birokratskih prepreka vezanih za dopunski rad radiologa, dok onaj u Nišu radi bez bilo kakvih problema.- Po tom zakonu zaposleni u zoni jonizirajućeg zračenja imaju skraćeno radno vreme i zato ne mogu da obavljaju dopunski rad vezan za radiološke procedure, pa tako i na mamografu. Kada bismo ih angažovali, kršili bismo zakon, a u Nišu ga krše. Sa druge strane, s obzirom da ne mogu raditi dopunski, nismo mogli ni da im platimo taj rad, iako je Republički fond za zdravstveno osiguranje izdvojio za njih novac - objašnjava dr Rakočević.upozorenje: ne čitajte komentare :isuse:
Link to comment
  • 1 month later...

Fajzer potplaćivao srpske lekareKao kompanije koje su predstavljale Fajzer navode se Bristol-Majers iz Njujorka i Glakso i Astra Zeneka iz Londona. Sve tri kompanije susaopštile da sarađuju sa vlastima u SAD u istrazi.izvor: http://www.b92.net/i...8&nav_id=633127Pre mesec gana bila vest i za GlaxoSmithKline i stetnosti njihovih antidepresiva za mlade, od kojih se jedan ovde cesto prepisuje mladima (Seroxat), a drugi je u slobodnoj prodaji pod imenom Zyban..Pisao sam o tome da su mi neke krupne lekarske zverke govorile o ovome (ali kao nisu od tih zlikovaca). Ali ajde ti to dokazi kad je neko to rekao u cetiri oka.Jedva cekam da se neko pozabavi ovdasnjim GlaxoSmithKlineom i njihovim racunima, Cisto, eto, reda radi. Da se vidi da li su posteni ili nisu. Posto su u svetu dosta poznati po aferama.

Edited by Malkmus
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...