Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Overavanje zdravstvene knjižice je relikt prošlih doba, zadržan u ovoj našoj eri komjutera. Po meni bi bilo dovoljno da imaš matični broj, i da na osnovu njega možeš da ostvariš sva prava. Tako i kada odeš u apoteku, tamo ukucaju taj matični broj i dobiju na ekranu karton u kome se svidi koje bolesti imaš i da li primaš neku redovnu terapiju i da li ti firma plaća doprinose ili ne, i na osnovu toga ti izda mesečnu dozu leka.Ako dođe do neke promene u terapiji, to tvoj lekar u DZ unese u karton, i opet je vidljivo apotekaru. Čekanje u redovima za recept bi tako moglo da bude skoro iskorenjeno.Ali kod nas, u nekom drugom životu, možda.
Moglo bi to sve i koda nas, ali da tu ima nekih para... A pošto nema, nikom-ništa...Hint: SMS naplata parkinga je u Srbiji uvedena među prvima u Evropi... Zašto, pitam se, pitam... Edited by radisa
Link to comment
Overavanje zdravstvene knjižice je relikt prošlih doba, zadržan u ovoj našoj eri komjutera. Po meni bi bilo dovoljno da imaš matični broj, i da na osnovu njega možeš da ostvariš sva prava. Tako i kada odeš u apoteku, tamo ukucaju taj matični broj i dobiju na ekranu karton u kome se svidi koje bolesti imaš i da li primaš neku redovnu terapiju i da li ti firma plaća doprinose ili ne, i na osnovu toga ti izda mesečnu dozu leka.Ako dođe do neke promene u terapiji, to tvoj lekar u DZ unese u karton, i opet je vidljivo apotekaru. Čekanje u redovima za recept bi tako moglo da bude skoro iskorenjeno.Ali kod nas, u nekom drugom životu, možda.
Nije poenta u overi radi overe i dokazivanja da si ti taj pacijent sa kartonom, i dalje upotrebe kod apotekara. Nego u dokazivanju da ti je poslodavac platio doprinose, što je činjenica koju ni 100 kompjuterskih mreže ne može da utvrdi. Da je sreće, to bi se momentalno videlo na onom sokoćalu, svi fondovi, poreske uprave i centralni registar bi bili povezani. Ali nisu.
Link to comment
ne uplaćuju svi poslodavci doprinose (štaviše, veoma veliki procenat ne uplaćuje), neki studenti imaju više od 26 godina, a nezaposlena osoba takođe mora da plati doprinose - sama sebi, da bi imala zaštitu... nije bitno samo kog si statusa, nego da li su uplaćene pare.
Za nezaposlenu osobu je koliko znam dovoljno da bude prijavljena na birou za zaposljavanje, i onda ima zdravstvenu zastitu. Ili gresim? Znam ljude koji su na birou, niko mi nije rekao kako uplacuje nesto za zdravstvo.
Link to comment
Nije poenta u overi radi overe i dokazivanja da si ti taj pacijent sa kartonom, i dalje upotrebe kod apotekara. Nego u dokazivanju da ti je poslodavac platio doprinose, što je činjenica koju ni 100 kompjuterskih mreže ne može da utvrdi. Da je sreće, to bi se momentalno videlo na onom sokoćalu, svi fondovi, poreske uprave i centralni registar bi bili povezani. Ali nisu.
Pa to hoću i da kažem, da je sve povezano , ne bi nam trebale zdravstvene knjižice, već samo neki broj ili šifra. Da to funkcioniše, iz toga bi sledilo sve što sam navela. Mislim da su rekli da na sajtu RFZO, može da se proveri putem matičnog broja, da li poslofdavac uplaćuje doprinose. Edited by Arkadija
Link to comment
Nije poenta u overi radi overe i dokazivanja da si ti taj pacijent sa kartonom, i dalje upotrebe kod apotekara. Nego u dokazivanju da ti je poslodavac platio doprinose, što je činjenica koju ni 100 kompjuterskih mreže ne može da utvrdi. Da je sreće, to bi se momentalno videlo na onom sokoćalu, svi fondovi, poreske uprave i centralni registar bi bili povezani. Ali nisu.
Može, da je volje, to je bar jednostavno... Nije to neka svemirska tehnologija, pobogu...Da li RZZO ima bazu, u kojoj vodi pslodavce i zaposlene? Ima... Da li može da dobije listing, koje uplatio pare u toku predhodnog dana? Može... Da li se može napraviti tako da poziv na broj jednoznačno odgovara nekom markeru u bazi RZZO? Može...Da li može da upari listing i svoju bazu? Može...I eto ažurne liste...Ne, nego to nikome ne odgovara, jer se ovako može muljati, da se velikim neplatišama gleda kroz prste... A građane pored poslodvaca, može i državni aparat da prca... Koga zabole za njih... Edited by radisa
Link to comment
Za nezaposlenu osobu je koliko znam dovoljno da bude prijavljena na birou za zaposljavanje, i onda ima zdravstvenu zastitu. Ili gresim? Znam ljude koji su na birou, niko mi nije rekao kako uplacuje nesto za zdravstvo.
Grešiš. Nezaposlena osoba ima pravo na besplatnu zdravstvenu zaštitu samo ako je prihod po članu domaćinstva manji od neke cifre (koja je ako se sećam pre par god bila reda veličine 8000, znači ako vas je četvoro u porodici, tata ima 34000 din, ti si dete starije od 26 god i nezaposleno, moraš da plaćaš nekih 2000 i nešto din mesečno).edit: Mislim da se sad ljudi često prijave na adresu kod nekih prijatelja, i onda na konto toga ispada da nisu u domaćinstvu sa roditeljima, pa tad mogu da overe knjižicu. I mislim da ne moraš da budeš prijavljen na birou za ovo, inače bi jako puno ljudi moralo da se bakće sa biroom i njihovim odi mi - dođi mi zahtevima da bi imali pravo na knjižicu. Edited by Evi_
Link to comment
Doprinos plaća poslodavac po zaposlenom, a sve se plašim da bi to iskoristio za povećanje plate radniku kad bi mu se smanjile obaveze.
Samo da dam jedno pojašnjenje: Onoliko koliko poslodavac uplati doprinos za zdravstvo po zaposlenom, toliko uplaćuje i zaposleni, to jest toliko se zaposlenom odbija od nominalne zarade. Drugi je problem što zaposleni ne može da bira da li i gde želi da uplati zdravstveno osiguranje, već ga država primorava (i njega i poslodavca) da uplati u "državni" RFZO, hteo ili ne da koristi njihove usluge.Taj isti RFZO zatim odlučuje šta spada u zdravstvenu zaštitu (pozitivna lista lekova), kako i koliko zdravstvena ustanova može da fakturiše RFZO-u i tako dalje, što je van svake pameti.Zamislimo sledeću situaciju: ja hoću da kupim auto. FIAT proizvodi automobile. E, sad, ja ne mogu da odem u FIAT i kupim auto, a FIAT ne može da bira od koga će da kupi delove, koje delove, po kojoj ceni, sve to bira autokuća kojoj obavezno uplaćujem svakog meseca ratu. Jedino što može FIAT je da sluša auto kuću u vezi svega - od nabavke delova, preko načina pravljenja automobila do - pazi sad nebuloze - obliku i sadržini fakture koju će ispostaviti državnoj autokući. Pri čemu autokuća može da kaže da recimo automobil ne treba da ima četiri točka, i da to što su oni napravili za mene auto sa četiri točka nije njihov problem, oni će FIAT-u priznati na fakturi samo dva.Treba li da pomenem da u FIAT-u rade inženjeri koji prave automobile, ja umem da vozim kola, ali u državnoj autokući rade partijski aparatčici koji nemaju položeno ni za jednu kategoriju, a većina teško da je ikad i videla automobil.
Mislim da su rekli da na sajtu RFZO, može da se proveri putem matičnog broja, da li poslofdavac uplaćuje doprinose.
Već par godina. na ovoj adresi.
Link to comment

Govna govnarska.Podsetilo me, mislim da sam već pisao o tome, Centar za rehabilitaciju Kliničkog centra Kragujevac se nalazi u zgradi u kojoj su bolesničke sobe na spratu a vežbaonice u prizemlju. Praktično svi pacijenti koji leže u ovom centru su nepokretni, pa osoblje i rodbina moraju svakog dana da ih nosaju gore-dole jer u zgradi ne postoji lift.Filijala RFZO u Kragujevcu, u čijoj je nadležnosti KC Kragujevac se nalazi u dvospratnoj zgradi u koju su pre nekoliko godina prilikom renoviranja ugradili lift, ali ne običan, već sa vratima na dve strane, muzikom i ostalim sranjima zbog kojih se u tom liftu stiče utisak da se nalazite u prestižnom hotelu, a ne u ustanovi koja treba da vodi računa pre svega o zdravstvenom osiguranju građana. Naravno da RFZO-u ne pada na pamet da finansira ugradnju lifta u Centar za rehabilitaciju. Naravno da službenik u RFZO-u ima osnovnu platu skoro kao lekar u Kliničkom centru. Govna govnarska. Samo da ne dođe Toma. Edited by gotivac
Link to comment

Pisao već.... Ovakvi slučajevi, kada su potrebne ogromne pare da bi se izvršila operacija u inostranstvu, pokazuju koliko je licemeran ovaj naš navodno solidarni sistem. Ne treba meni da građani budu solidarni samnom kada polomim nogu - mogu sam da platim prateće troškove lečenja - potrebna mi je solidarnost drugih baš ako se dogodi da su pare za lečenje toliko velike da ih za tri života ne bih mogao skupiti.

Link to comment
Ovde je jedini (i najcesce neresivi) problem skupiti te pare i finansirati operaciju, obzirom da u ovakvim situacijama fond redovno gubi sporove pred sudom i obavezuje se da naknadi troskove lecenja pacijentima.Rade u nadi da ce mali broj ljudi uspeti da skupi pare i da je od tog broja jos manje ljudi raspolozeno da se vuce po sudovima, pa je ono malo parnica sto izgube prihvatljiv trosak. Gledajuci par takvih sporova slobodno mogu reci da nema gorih ljudi od onih koji rade u tom fondu. Govna govnarska u izvornom obliku.
Link to comment
Ovde je jedini (i najcesce neresivi) problem skupiti te pare i finansirati operaciju, obzirom da u ovakvim situacijama fond redovno gubi sporove pred sudom i obavezuje se da naknadi troskove lecenja pacijentima.
jedino što što mnogi ne dožive presudu.Jedan profesor koji je nekakav funkcioner u RFZO nam je na usputno na predavanju rekao da je to jedna najobičnija mafijaška organizacija i da mu je žao što mora da bude deo toga. Čudi me da su pristali pre da šalju pacijente u Tursku, ko zna kakav je tu dil.
Link to comment
Čudi me da su pristali pre da šalju pacijente u Tursku, ko zna kakav je tu dil.
Ima tu, to se radi po Americi po osiguravajucim drustvima. Da kada potpises "health plan" pristanes da se za ozbiljnije operacije saljes u Thai, Maleziju ili Indiju. Onda je premija niza, bez obzira na putne troskove.Operacija ista i isto uspesna, samo njima (osiguranju) trostruko jeftinije nego da se to uradi tamo gde zivis.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...