Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Ne želim da "biram" lekara, jer nemam pojma ni o jednom od njih ništa. Nemam iskustva sa njima, ne znam koji su "dobri" a koji "loši", a želim da verujem da je, makar za opštu praxu stvar prilično ujednačena.
Kada je uveden model kapitacije i izabranog lekara, ne znam da li im je cilj bio da poboljšaju zdravstvenu uslugu ili da promene način finansiranja primarne zdravstvene zaštite. Cenim da je bilo ovo drugo, a da su za poboljšanje pomislili "to će onda samo da se reguliše, napraviće se kompeticija, bolji lekari će da istisnu lošije, itd". Jedna od ideja je da se pacijentu da "kontakt", imenom i prezimenom, ko može da se zove kada nešto nije u redu. To je dobra ideja, ali ni izbliza nije dovoljno.Da npr. Beograd ima adekvatan broj lekara po stopi stanovništva bilo bi u redu, a zapravo ih ima premalo da bi posao mogao da se obavlja bez zastoja.A s druge strane, obrazovanje uopšte nije usmereno ka tome da stvori lekara opšte prakse koji zna šta da tretira on, a šta da šalje dalje."Reforma" nastave na Medicinskom fakultetu uopšte nije bila usmerena ka određenoj slici šta bi trebalo da ume lekar opšte prakse (odnosno, šta je Srbiji potrebno), nego je pratila opštu reformu školstva, a čak je i tu bilo i još uvek ima problema. Edited by Kelt
Link to comment
Ne želim da "biram" lekara, jer nemam pojma ni o jednom od njih ništa. Nemam iskustva sa njima, ne znam koji su "dobri" a koji "loši", a želim da verujem da je, makar za opštu praxu stvar prilično ujednačena.
imam izabranu lekarku opšte prakse, i to nije bio neki napor, jer smo valjda i pre "biranja" uvek bili dodeljivani jednom te istom lekaru kad se pojavimo u dz. ne sećam se pouzdano detalja, ali znam da mi je u trenutku izbora bilo logično da odaberem nju.ne znam koliko je dobra u poslu, niti to mogu da znam. tamo kad odem više se osećam kao kod brižne sestre (ne mogu reći mame jer je mlada), i znam da je uvek bila u fazonu da treba da uzimam bolovanje (što sam ja odbijala, nego večito kad stigne prehlada krpila dan-dva dok ne prođe najgore) jer radim sa zračenjem.bila je kul i kad sam odlazila u nemačku. rekla je da, ako mi bude loše i potrebno, dođem i da će me primiti i bez knjižice.ono što je smešno je činjenica da, od kako sam izabrala formalno nju kao lekara, uvek me primaju neki drugi kad mi pozli. ona, naime, uvek radi pre podne, a meni se nekako zalomi tako da, dok se pridignem iz kreveta dovoljno da mogu da se odvučem kod lekara, bude pet popodne. prepodne mi je obično mnogo lošije.kod lekara inače idem u proseku 1x u dve-tri godine, ne računajući vađenje uputa za onkologiju. Edited by PointTaken
Link to comment

a jel vredi da se preda podnesak (valjda se tako zove) ustavnom sudu?znam da je zalba preveliki zalogaj, ali ovo je, ako dobro razumem, za gradjane koji zele istinu.

Link to comment

In d mintajm:

Overa knjižica i nakon 3. junaAutor: K. ŽivanovićBeograd - Odluka Ministarstva zdravlja da građani koji ne izaberu svog lekara do 3. juna neće moći da overe zdravstvene knjižice, neće se primenjivati.Naime, oko 200.000 građana, koji prema podacima Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje nisu izabrali lekara, moći će to da učine i posle tog datuma. Stručna javnost saglasna je da je odluka Ministarstva zdravlja neustavna, jer svako ko uplaćuje zdravstveno osiguranje, mora imati pravo na overenu zdravstvenu knjižicu, bez obzira na to da li je izabrao svog lekara ili ne. Ovo je za Danas potvrdio i ministar zdravlja Zoran Stanković, navodeći da će građanima koji do 3. juna ne izaberu lekara biti pružena hitna medicinska pomoć, o njihovom trošku, ali i mogućnost da nakon toga izaberu svog lekara. - Ukoliko osigurano lice ne izabere lekara u zakonom predviđenom roku, ima pravo na hitnu medicinsku pomoć do momenta prve posete domu zdravlja, kada će izabrati svog lekara. To podrazumeva da zdravstvene usluge preko hitnog medicinskog zbrinjavanja građani mogu da dobiju, ali ne o trošku zdravstvenog osiguranja - navodi Stanković za Danas. On dodaje da su zakonom propisani uslovi prema kojima se stiče pravo na besplatnu zdravstvenu zaštitu, „a to je uplatom doprinosa zdravstvenog osiguranja, kao i izborom lekara, odnosno overom zdravstvene knjižice“. - Ukoliko građani nemaju overenu zdravstvenu knjižicu, ne uskraćuje im se pravo na zdravstvenu zaštitu, već samo pravo na pružanje zdravstvenih usluga na teret sredstava obaveznog osiguranja. Odlaganje roka za izbor lekara ne bi bilo izvodljivo bez izmene zakonskih propisa. Takođe, većina građana izabrala je svog lekara i time pokazala odgovornost za brigu o sopstvenom zdravlju, tako da ne vidimo razlog za odlaganje primene propisa. S druge strane, nismo imali nikakvu vrstu pritisaka za odlaganjem primene propisa - ističe Stanković. On dodaje da je prema podacima RFZO 6,7 miliona građana izabralo svog lekara, te se za građane koji to nisu učinili može zaključiti da ili ne žive u zemlji ili ne koriste zdravstvenu zaštitu u javnom nego u privatnom sektoru. - Naglašavam da izabrani lekar nije samo specijalista opšte medicine, nego i doktor stomatologije, specijalista dečije i preventivne stomatologije, ginekolog, pedijatar i specijalista medicine rada. Ukoliko pacijent izabere bilo kog od lekara navedenih specijalnosti, stiče pravo na overu zdravstvene knjižice. Izbor lekara postaje uslov za overu zdravstvene knjižice, ali će i oni građani koji nisu izabrali svog lekara i posle 3. juna ove godine, moći to da učine, kako bi im se pružile usluge na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja - zaključuje Stanković.
Link to comment

naravno. da ne pricam o ovom pedijatrisanju, sto je diskriminacija by the book.ali eto prilike da se pokaze gradjanski protest protiv vlasti, sve legalno, molicu fino.

Link to comment

in d mintajm, nije se promenilo nista. stankovic ponovio ono sto je bilo i juce, a to je da dok ne izaberes lekara, nemas prava na besplatnu zz (sto mrzim ovu konstrukciju, potpuno kamuflira cinjenicu da je zapravo placas svakog meseca), vec na hitnu koju placas kesom iz dzepa (i pored placenih zdravstvenih doprinosa). jedino sto nismo znali je sta se desava posle 03.06., a sto smo se pitali. sad nam je objasnio da moze da se bira i posle tog datuma, al dok se ne izabere lekar, nix lecenje bez borjanja kesa. e da, objasnio nam je i da je to tako u zakonu ekspicitno navedeno. u sta ne sumnjam, imali smo mi i manje logicna resenja po zakonima. i kako to funckionise, onaj ko je izabrao lekara dosta ranije, sta on radi? nije valjda da se ocekuje da cuva taj list sto je potpisao pre npr 5 godina i da ga donese nekom cati u firmu da bi mu ovaj zalepio nalepnicu na knjizicu?

Link to comment

A šta da radim ja, otišla mi doktorka u penziju?Treba odem i izaberem novu ili će ova plavušica što je zamenila da me preuzme?

Link to comment

Ova rešenja su najnepoštenija, nekakva šugava sredina u kojoj se ništa ne zna.Automatski ti se odbija od bruto zarade, u iznosu na koji ne možeš da utičeš, i to bi moralo biti free at the point of delivery.Drugo je da ne plaćaš ništa unapred ali da po potrebi u punom iznosu platiš uslugu.Ovo je neka sredina, naš sistemski miš-meš u kome imaš quasi prepaid servis koji moraš da dotiraš i u slučaju najordinarnijih usluga.O tome da je zdravstvo "besplatno" (kao i školstvo i mnogo šta) i da nam se to nabija na nos u stilu "šta oćete!?", drugom prilikom. :fur:

Edited by buffalo bill
Link to comment
i kako to funckionise, onaj ko je izabrao lekara dosta ranije, sta on radi? nije valjda da se ocekuje da cuva taj list sto je potpisao pre npr 5 godina i da ga donese nekom cati u firmu da bi mu ovaj zalepio nalepnicu na knjizicu?
Čini mi se da sam to već objasnila. Kad neko ima izabranog lekara ( nije bitno kada ga je izabrao, ove godine ili pre 4 godine) popunjen je obrazac koji služi da se u evidenciji RFZO-a taj pacijent/korisnik zdravstvenih usluga, pojavi kao neko ko ima izabranog lekara. To se vidi u onim listinzima koje kadrovske službe dobijaju od RFZO-a, kada trebuju markice za svoje zaposlene. Taj papir, ne treba ćatama u firmama, već treba tebi i RFZO-u. Ja kao ćata, ću početkom juna, da trebujem markice za sve zaposlene i članove porodica, ali,kao stari stoje, dobićemo markice samo za one koji imaju izabranog lekara.Stvarno nisam birokrata i ne volim da me tako zovu i ovo nije do kadrovskih službi, već do RFZO-a. Edited by Arkadija
Link to comment

hvala i izvinjavam se na grubom izrazu.upotrebila sam to u smislu apistrofiranja da se radi o sluzbeniku koji sa zdravstvom nema nista. ja bih editovala, ali ti si me kvotovala, pa ce ipak ostati u tom kvotu.u svakom slucaju nisam imala nameru da bude uvredljivo, a ispalo je tako.

Link to comment

A jel moze meni neko da objasni koja je uopste poenta "overavanja zdravstvene knjizice"?Mislim, let me get this straight:Ako si zaposlen i placas doprinose imas na pravo na zdravstvenu zastitu i onda te poslodavac prijavi kod RZZO i ti overis knjizicu i mozes da se lecis.Ako si penzioner onda te valjda PIO fond prijavi kod RZZO (?) i ti isto imas pravo da se lecis (bese, odbija se neki doprinos za zdravstvo od penzije? ili ne?).Ako si redovan student, odneses potvrdu da si redovan student i prijavis se kod RZZO i onda mozes da se lecis - i ako ne placas doprinose.Ako si nezaposlen, prijavis se na birou kao nezaposlen, i onda, OPET si prijavljen kod RZZO i imas pravo da se lecis - i ako, opet, ne places doprinose.Dakle, u BILO KOJOJ varijanti (zaposlen, nezaposlen, student, penzioner) ti mozes da ostvaris pravo na zdravstvenu zastitu, placao ili ne placao doprinos za zdravstvo. Am I right?Dakle....cemu onda sve to drkanje???U Ontariju, u Kanadi, gde postoji drzavno zdravstvo, to funkcionise ovako:Ako si drzavljanin Kanade ili imas pravo stalnog boravka u istoj, i zivis u Ontariju 6 meseci (ili bese 3, ali mislim da je 6) u kontinuitetu - imas pravo da se prijavis na provincijsko zdravstveno osiguranje i da se lecis. To je to. Kraj price. Zaposlen, nezaposlen, student, penzioner...to je to. Ako odes, nakon 6 (ili 3, ne secam se) meseci neboravka u Ontariju gubis to pravo.I tako nesto ne moze da se uradi u Srbiji jer...?

Link to comment
Dakle, u BILO KOJOJ varijanti (zaposlen, nezaposlen, student, penzioner) ti mozes da ostvaris pravo na zdravstvenu zastitu, placao ili ne placao doprinos za zdravstvo. Am I right?
ne uplaćuju svi poslodavci doprinose (štaviše, veoma veliki procenat ne uplaćuje), neki studenti imaju više od 26 godina, a nezaposlena osoba takođe mora da plati doprinose - sama sebi, da bi imala zaštitu... nije bitno samo kog si statusa, nego da li su uplaćene pare.Status bi podrazumevao da je to regulisano, ali seti se gde živimo...Kao zaposlen ne plaćaš TI doprinose, nego poslodavac. E, oni, da bi imali za plate (ili što ih zabole) lepo ne uplate doprinose. Svaki put kad sindikati kukaju kako treba smanjiti doprinose da bi se rasteretila plata zaposlenih - to je glupost.Doprinos plaća poslodavac po zaposlenom, a sve se plašim da bi to iskoristio za povećanje plate radniku kad bi mu se smanjile obaveze. Edited by Kelt
Link to comment

Overavanje zdravstvene knjižice je relikt prošlih doba, zadržan u ovoj našoj eri komjutera. Po meni bi bilo dovoljno da imaš matični broj, i da na osnovu njega možeš da ostvariš sva prava. Tako i kada odeš u apoteku, tamo ukucaju taj matični broj i dobiju na ekranu karton u kome se svidi koje bolesti imaš i da li primaš neku redovnu terapiju i da li ti firma plaća doprinose ili ne, i na osnovu toga ti izda mesečnu dozu leka.Ako dođe do neke promene u terapiji, to tvoj lekar u DZ unese u karton, i opet je vidljivo apotekaru. Čekanje u redovima za recept bi tako moglo da bude skoro iskorenjeno.Ali kod nas, u nekom drugom životu, možda.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...