Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Svi su kao preoptereceni i imaju previse pacijenata. Nisam siguran sta im je u interesu. U pitanju je dom zdravlja u Goce Delceva. Za tu priliku me je primio neki dezurni lekar koji joj je bio zamena taj dan.
Možda će da imaju problem ako pišu previše uputa, kao što je ona jedna doktorka imala problema jer je pisala previše recepata. Mi mu još malo dođemo kao neka Amerika, samo bez dolara.
Link to comment

U komentarima na vest na B92 jedan kaze kako je otisao u Dom zdravlja a oni mu rekli da prvo overi knjizicu pa da izabere lekara a u firmi mu rekli da ne moze da overi jer za njega nisu hteli da prime uplatu jer nije vec izabro lekara i da za njega nije placeno...neka takva kvaka 22.Kako izgleda na osnovu tog komentara, ko izgubi zdravstveno zbog ove gluposti, za njega se ne uplacuje. Da li on dobije pare umesto toga pa da ide privatno? Ne verujem, koliko bi njih onda poseglo za time.Neko rece to je 200EUR mesecno. U Australiji je bilo 150EUR za celu porodicu.

Link to comment
Pa nismo ni mi, ali eto vidiš kako su to lepo i pametno smislili, da ti oduzmu stečeno pravo zbog birokratske gluposti.Ali narodu ne smeta, znači odluka je na mestu.Nego:a znate li ko su tih 200.000 građana? stariji ljudi na selu, najsiromašniji ljudi, polupismeni, oni koji ne čitaju novine...ova odluka ne može biti primenjena. sad čukam pismo Evropskoj komisiji i Savetu Evrope, poslaću na milion adresa ako treba. ne mogu da shvatim da ljudi ovo mirno posmatraju, a da je cela zemlja danima pričala, i to vrlo besno, o nekom nebitnom švedskom voditelju. koji je ovo kurac više sa nama? alo bre, stečeno pravo. ne može to niko da ti oduzme jebote. kakav izabrani lekar, kakvi kurci palci.
Ja, npr.
Link to comment

+1eto, nisam imala vremena da odem i nije mi bilo potrebno. idem kod privatnog zubara, ginekologa, onkologa (tako mi vise odgovara, nema vremena da se jebem po javnim ustanovama kad vec ne moram). Svakog meseca placam doprinose i niko me ne pita dal ocu il necu i zato necu da mi bude uskraceno da ako mi se nesto nedobog desi i zavrsim na urgentnom to moram da platim. stoka jedna. angry.gif

a znate li ko su tih 200.000 građana? stariji ljudi na selu, najsiromašniji ljudi, polupismeni, oni koji ne čitaju novine...ova odluka ne može biti primenjena. sad čukam pismo Evropskoj komisiji i Savetu Evrope, poslaću na milion adresa ako treba. ne mogu da shvatim da ljudi ovo mirno posmatraju, a da je cela zemlja danima pričala, i to vrlo besno, o nekom nebitnom švedskom voditelju. koji je ovo kurac više sa nama? alo bre, stečeno pravo. ne može to niko da ti oduzme jebote. kakav izabrani lekar, kakvi kurci palci.
+1, pridruzujem se inicijativi:fur: Edited by Quince
Link to comment
U komentarima na vest na B92 jedan kaze kako je otisao u Dom zdravlja a oni mu rekli da prvo overi knjizicu pa da izabere lekara a u firmi mu rekli da ne moze da overi jer za njega nisu hteli da prime uplatu jer nije vec izabro lekara i da za njega nije placeno...neka takva kvaka 22.Kako izgleda na osnovu tog komentara, ko izgubi zdravstveno zbog ove gluposti, za njega se ne uplacuje. Da li on dobije pare umesto toga pa da ide privatno? Ne verujem, koliko bi njih onda poseglo za time.
1) da, kvaka 22 je nastala zato sto su firme pocele da primenjuju pravilo pre roka :isuse: a ni sada nije jasno kako ce posle 3. juna birati lekara neko ko nema karton, posto je za izbor lekara neophodna overena knjizica.2)ne, zdravstveno ce se i dalje uplacivati (po zakonu mora da se uplacuje za svakog zaposlenog, bez izuzetka), ali covek gubi pravo da koristi ono sto je vec platio.
Link to comment

Nisu firme počele da primenjuju pre roka.Na listingu koji dobijemo uz izdate markice, na kojim se nalaze podaci o osiguraniku( JMBG, LBO,ime, prezime, šifra da li je nosilac osiguranja ili član porodice, datum do kada važi overa) sada postoji i rubruka izabrani lekar.Nama su ispostavi na opštini Savski venac rekli, a to i piše na sajtu RFZO, da oni koji nemaju izabranog lekara, neće dobiti u junu markice za overu do decembra.Ja kao odgovorno lice za kadrovsku službu, sam još krajem aprila napisala jedno obaveštenje za zaposlene, pa ako neće da imaju izabranog lekara, neće dobiti markicu, ali ne zato što ja to neću da im dam, već zato što im neće izdati u RFZO.

Link to comment
Nisu firme počele da primenjuju pre roka.Na listingu koji dobijemo uz izdate markice, na kojim se nalaze podaci o osiguraniku( JMBG, LBO,ime, prezime, šifra da li je nosilac osiguranja ili član porodice, datum do kada važi overa) sada postoji i rubruka izabrani lekar.Nama su ispostavi na opštini Savski venac rekli, a to i piše na sajtu RFZO, da oni koji nemaju izabranog lekara, neće dobiti u junu markice za overu do decembra.Ja kao odgovorno lice za kadrovsku službu, sam još krajem aprila napisala jedno obaveštenje za zaposlene, pa ako neće da imaju izabranog lekara, neće dobiti markicu, ali ne zato što ja to neću da im dam, već zato što im neće izdati u RFZO.
A sta da rade oni koji uopste nemaju karton? Koja je tu procedura?Inace jesu firme pocele da primenjuju pre roka, veruj mi. Ne kod tebe, ali znam za najmanje dve firme koje nisu zelele da overavaju knjizice bez izabranog lekara. Referenti su pogresno shvatili nesto i terali u skladu sa time. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Neko rece to je 200 EUR mesecno. U Australiji je bilo 150EUR za celu porodicu.
u kom si ti (japanskom) filmu? da se toliko uplaćuje po zaposlenom, bolnice bi nam ličile na kliniku švarcvald.na mom listiću za platu za prošli mesec uplaćeno 1960 din (17.8 eur). prijavljena sam na minimalac, kao i jedno 80% zaposlenih u srbiji, pa računaj...
Link to comment
A sta da rade oni koji uopste nemaju karton? Koja je tu procedura?
Valjda odeš i kažeš "Ja do'šo, daj karton i ugovor"...Po mogućstvu što bezobraznije, da te nebi jebali u zdrav mozak...Psihički se spremem za to, ako nešto ne sredim sledeće nedelje da se nejebavam sa DZ, nego da otvorim karton kod drugarice od ženine drugarice, bez puno zajebancije...Jebem im mater hohštaplersku, da im jebem...
Link to comment
u kom si ti (japanskom) filmu? da se toliko uplaćuje po zaposlenom, bolnice bi nam ličile na kliniku švarcvald.na mom listiću za platu za prošli mesec uplaćeno 1960 din (17.8 eur). prijavljena sam na minimalac, kao i jedno 80% zaposlenih u srbiji, pa računaj...
Ma ne znam ja, tako rece neko na komentarima na B92 Vestima. Eto, nije tako, i meni je bilo cudno i izgledalo mnogo.
Link to comment
Možda će da imaju problem ako pišu previše uputa, kao što je ona jedna doktorka imala problema jer je pisala previše recepata. Mi mu još malo dođemo kao neka Amerika, samo bez dolara.
Ili im mozda nije u interesu da duze pacijenta koji 10 godina nije bio kod bilo kakvog lekara i ne bi isao jos toliko da se nije strmopizdio s bicikla.
Link to comment

Od kada sam video Vasino upozorenje da nisam razumeo o cemu se radi (zaveo me Teacherov post i da se "samo" radi oko izbora drzavnog/privatnog lekara pa sam pomislio da se radi o ogranicenju izbora, sto je verovatno tacno) procitao sam ponovo i sav se pushim: koji su qrac ovo uveli i radili?Vise mi lici na naglo uvodjenje novih legitimacija kako bi se neki locirali i izolovali od necega ili u nesto naterali.Da uvedemo malo sale u inace ozbiljnu stvar, moj Drug Dig bi mogao za 1 EUR da bude svakome "izborni lekar" i fino bi se proveo sa 200K EUR. Samo da dozvole "name only" a ne lokaciju, ni njegovu ni njihovu. Jos i prijave iz inostranstva, osho bi on i na milion EUR. :) (Yoyogi po prvi put ubacio smajli u post na Forumu. Tako li se to radi?)

Link to comment
Od kada sam video Vasino upozorenje da nisam razumeo o cemu se radi (zaveo me Teacherov post i da se "samo" radi oko izbora drzavnog/privatnog lekara pa sam pomislio da se radi o ogranicenju izbora, sto je verovatno tacno) procitao sam ponovo i sav se pushim: koji su qrac ovo uveli i radili?Vise mi lici na naglo uvodjenje novih legitimacija kako bi se neki locirali i izolovali od necega ili u nesto naterali.Da uvedemo malo sale u inace ozbiljnu stvar, moj Drug Dig bi mogao za 1 EUR da bude svakome "izborni lekar" i fino bi se proveo sa 200K EUR. Samo da dozvole "name only" a ne lokaciju, ni njegovu ni njihovu. Jos i prijave iz inostranstva, osho bi on i na milion EUR. :) (Yoyogi po prvi put ubacio smajli u post na Forumu. Tako li se to radi?)
Da, ali još uvek čekamo tvoj prvi post na topic at hand. :P
Link to comment
Da, ali još uvek čekamo tvoj prvi post na topic at hand. :P
Stvarno? Zadnja serija postova je bila o ostvarivanju nekog prava, u ovom slucaju na zdravstvenu zastitu, to je nacelna stvar u koju se uplela ne-zdravstvena birokratska zavrzlama.Ako mislis na pravu temu, "Stanje u zdravstvu", onda sam sa mesta odakle znam ovde pisao "Sta je dobro sta nam treba".
Link to comment

Problem zdravstvene zaštite u Srbalja je neodvojiv od pitanja poreza i doprinosa, koje nije na nivou država-pojedinac (u ogromnoj većini), nego na nivou država-poslodavac. Užasna posledica toga je da pojedinac nema nikakav osećaj da plaća porez i druge doprinose, te tako i nema nikakav senzibilitet prema tim pitanjima. U praksi, ogromna većina ne može da jednostavno ne plati porez, i time npr kazni ili utiče na vlast, ali vlast može sa prikupljenim parama da radi, pa, skoro sve. Pošto je postavka takva da ti ne možeš da izabereš da ne plaćaš uslugu javnog zdravstvenog sistema, nego je to nedobrovoljna prepaid usluga, ona bi morala biti besplatna za krajnjeg korisnika, no matter what. Ja recimo, zbog svojih potreba, nisam kročio u bolnicu zadnjih 15 godina sigurno. Sve pare što su mi "uzete" za zdravstveno osiguranje su za državu čist neto dobitak. Ja nemam problem sa tim, ali imam problem sa tim da mi zbog svoje birokratske nespobnosti svaljuju obaveze na leđa. Ne želim da "biram" lekara, jer nemam pojma ni o jednom od njih ništa. Nemam iskustva sa njima, ne znam koji su "dobri" a koji "loši", a želim da verujem da je, makar za opštu praxu stvar prilično ujednačena.

Edited by buffalo bill
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...