Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Neko ko ima uplacene doprinose vec je stekao pravo na lecenje i to nema nikakve veze sa izborom lekara
Koliko sam shvatio to ima veze sa kvotom pacijenata koje imaš i prema tome platom koju dobijaš.Nije mi baš jasno zašto su baš zapeli da moraju da raspodele sve postojeće pacijente pa tek onda da računaju koeficijente plate. Pretpostavljam da neko bukvalno shvata usvojene koncepte sa Zapada.
Link to comment

cekajte, overena zdravstvena knjizica je dokument koji dokazuje da si platio zdravstvenu zastitu (ili da po nekom osnovu imas pravo na besplatnu). dakle, platis i za to dobijes pecat. sve drugo je van domasaja te procedure - dal ces da se lecis, neces da se lecis, to onog ko lupa pecat niti interesuje, niti treba da interesuje, jer pecat uopste nije predvidjen da o tome svedoci.kako su onda nasli zakonsku vezu izmedju te dve stvari - overe i izabranog lekara? i ako nisu, zasto se o/ tome ne dize frka po medijima? rok je za koji dan.

Link to comment
Koliko sam shvatio to ima veze sa kvotom pacijenata koje imaš i prema tome platom koju dobijaš.Nije mi baš jasno zašto su baš zapeli da moraju da raspodele sve postojeće pacijente pa tek onda da računaju koeficijente plate. Pretpostavljam da neko bukvalno shvata usvojene koncepte sa Zapada.
Čekaj, jel stvarno to cimanje da bi siroti mali hrčki merili nekome platu?
Link to comment

Devojka slomila metatarzalnu kost u stopalu, longeta 5 nedelja. U KBC Bežanija joj to stavili oko noge i napisali da dođe na kontrolu za dve nedelje. Međutim, da bi otišao na kontrolu moraš da dobiješ uput od svog izabranog lekara opšte medicine. Zašto? Zašto je potrebno cimati osobu na štakama da ide po uput za odlazak kod istog lekara koji joj je rekao da joj je kontrola potrebna? Naravno da sam ja otišao po uput ali sve jedno. Zašto je potrebno oduzimati vreme lekaru opšte medicine da se bakće s tim uputom?Zašto je potrebno degradirati lekara opšte medicine da bude pisač uputa?Koje je objašnjenje? Pretpostavljam da postoji. Šta kaže struka?

Edited by pacey defender
Link to comment

zato što je RFZO pun mastiljara koje gledaju da smaknu što više ljudi sa budžeta time što će da ima zakomplikuju proceduruOdeš kod specijaliste na pregled, dobiješ lek, onda treba nazad do opšteg da prepiše lek, a kad sve to začiniš sa > 1h čekanja, ljudi lepo kupe u apoteci iako imaju pravo da dobiju besplatno.Srećan doktor što ne mora da piše, srećan pacijent što je izbegao red iako je morao da plati, a najsrećniji fond jer je izbegao da plati i lek i dodatnu posetu...

Link to comment
zato što je RFZO pun mastiljara koje gledaju da smaknu što više ljudi sa budžeta time što će da ima zakomplikuju proceduruOdeš kod specijaliste na pregled, dobiješ lek, onda treba nazad do opšteg da prepiše lek, a kad sve to začiniš sa > 1h čekanja, ljudi lepo kupe u apoteci iako imaju pravo da dobiju besplatno.Srećan doktor što ne mora da piše, srećan pacijent što je izbegao red iako je morao da plati, a najsrećniji fond jer je izbegao da plati i lek i dodatnu posetu...
Hehehe, da, pazi, odeš kod opšteg, čekaš 15 minuta, pa kod specijaliste, čekaš sat vremena kao hitan slučaj, pa kod opšteg, čekaš 6 sati, pa kod drugog specijaliste 4 sata, pa dobiješ lek, pa kod opšteg, par sati (edit: eh da, posle dva meseca nazad kod drugog na red za UZ). Uzimaš lek. Šest meseci kasnije, šest sati kod opšteg, koji ti kaže da je prošlo šest meseci i da moraš da zakažeš kod onog prvog specijaliste da ti on vidi da li da nastaviš da piješ lek pošto ti je on prvi prepisao, kaže može da se zakaže telefonom, ura, a čeka se samo mesec dana.I odeš i kupiš lek. Ako taj lek sme da se slobodno prodaje. a ako ne.... Edited by Vapad
Link to comment
...
pa to, samo me mrzelo da kucam. I onda se lepo ljudi dignu i odu kod privatnika. A ko nema para traži poznanicu tetkine strine ili sedi i čeka.A situacija se dodatno komplikuje - sada kao privatni i državni lekari mogu da rade samo osobe koje su u nastavi :) Što će reći, isti oni ljudi koji rade i na klinikama gde su pomenute gužve. A ako lekar radi isključivo privatno, vrlo teško može da preživi, iz x razloga, što ostavlja ili samo one prve, ili ilegalne klinike, pa još ako nešto krene naopačke...Rečju, užas.
Link to comment
i ako nisu, zasto se o/ tome ne dize frka po medijima? rok je za koji dan.
a zasto bi se dizala frka? nije to tako vazno kao, na primer, Ugricicev potpis na nekakvoj peticiji, ili istupanje svedskog radio voditelja.vest o roku stoji ceo dan na sajtu B92, na prvoj strani. komentara - 1 (jedan).ja licno mislim da birokratske procedure treba jos poostriti. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Čekaj, jel stvarno to cimanje da bi siroti mali hrčki merili nekome platu?
Ne bih smeo to da tvrdim, ali znam da se pričalo o tome da lekari treba da budu plaćeni po učinku tj. broju pacijenata koje obrade. I Steins je nešto o tome pisao ovde.Znam da RFZO vodi evidenciju o izabranim lekarima. Taj spisak ima neku svrhu, a ta svrha je navodno oko koeficijenata za platu.
Link to comment
zato što je RFZO pun mastiljara koje gledaju da smaknu što više ljudi sa budžeta time što će da ima zakomplikuju proceduru
Ovo što je Kelt napisao je početak i kraj priče.Budžet za zdravstvo je toliki koliki je, RFZO je u celom sistemu praktično potpuno nezavisan, to su iskoristili da zaposle ogroman broj ljudi, da renoviraju zgrade, kupe gomilu opreme... E, sad, pošto je kolač toliki koliki je, a oni su alavi na pare, (uprošćeno rečeno) sve što ne potroše zdravstvene ustanove (odnosno osiguranici svojim lečenjem) ostaje njima. Dakle, cilj je uskratiti što više lečenja po osnovu osiguranja i osporiti zdravstvenim ustanovama što više faktura, odnosno novca utrošenog na lečenje po osnovu osiguranja. Za sada su u tome prilično uspešni, uzalud se nadam da će se takva praksa prekinuti streljanjima. Edited by gotivac
Link to comment

Tako je. Sve što je rečeno o RFZO-u je istina, ako nije i gore. Sve što su "uradili" da građanima i firmama bude "lakše" za dobijanje zdravstvenih knjižica je laž. A izgleda da su dali slobodu opštinskim ispostavama da traže i dodatnu dokumentaciju po svom nahođenju. Ja radim na Savskom vencu i kada imamo radnike na oderđeno vreme ( preko kojih su osigurani deca i supružnik koji ne radi) sada za tog nesretnika nezaposlenog, moramo da dostavljamo njegovu radnu knjižicu na uvid, a o neprekidnom fotokopiranji izvoda iz raznih matičnih knjiga i kopija ličnih karata da ne govorim!!!! Pa čemu im služe kompjuteri, baze podataka.Ucena da se ima izabrani lekar je neverovatna, ali neće se tu zaustaviti. U nekom momentu će nas naterati da imamo izabranog stomatologa u domu zdravlja, a žene i ginekologa. Samo su sada to odložili za sledeću godinu.Treba se podsetiti da su pre 5-6 godina, proterali skoro sve stomatologe iz domova zdravlja i da je besplatna zaštita kod stomatologa bila predviđena samo za decu i nisam sigura, da li i za starije od 65 godina. Tada su svi stomatolozi uzeli otpremnine i otišli u privatnike. U DZ su ostali da rade po neki stomatolozi, koji su trebali da održavaju taj zamišljeni sistem besplatne zaštite za određene kategorije. Ne treba spominjati da je oprema u stomatološkim službama, u najboljem slučaju sa kraja prošlog veka.Takođe, stomatolozi u DZ su tretiranu kao neugovoreni radnici, tj. to su radnici koji platu dobijaju iz sopstevih prihoda doma zdravlja.

Link to comment

Ono što mi nije jasno je, zašto moram izabrati stomatologa iz DZ, a ne stomatologa kod koga idem? Realno, to je jedina medicinska ustanova koju posećujem, pa bi mi značilo. Kod ostalih ću da idem samo kad se ima konstatovati prestanak životnih funkcija. Šta, DZ imaju monopol na lečenje™, tj izdavanje uputa? Da li mogu da dobijem svoje pare nazad, ako neću da se lečim u sistemu domova zdravlja?

Link to comment

pretpostavljam da ce nam u nekom trenutku nekako nametnuti i obavezu da ne budemo ipak samo pacijenti na papiru, to je previshe jednostavno i ne troshi nikakvo vreme, no da idemo na periodichno poklonjenje shalteru, ne mora lekaru, on ima posla. ko mater sto s vremena na vreme usred beograda mora da dostavlja dokaz da je ziva. koji nije sama ona sa lichnom kartom, nego neki overen papir, kojim se tvrdi da je ziva...edip. a fond je leglo olosha i secikesa. svaka interakcija sa njima, a imala ih na raznim nivoima, pochinje i zavrshava se nekim laganjem.

Edited by thermal bug
Link to comment
Ono što mi nije jasno je, zašto moram izabrati stomatologa iz DZ, a ne stomatologa kod koga idem? Realno, to je jedina medicinska ustanova koju posećujem, pa bi mi značilo. Kod ostalih ću da idem samo kad se ima konstatovati prestanak životnih funkcija. Šta, DZ imaju monopol na lečenje™, tj izdavanje uputa? Da li mogu da dobijem svoje pare nazad, ako neću da se lečim u sistemu domova zdravlja?
Zato što postoji Pravilni o uslovima za ostvarivanje prava iz obaveznog socijalnog osiguranja, gde je to u nekom članu predviđeno. Ako budem imala vremena da pronađem prekopiraću ceo tekst.edit:1.1. Zdravstvena zaštita u zdravstvenim ustanovama koje obavljaju zdravstvenu delatnost na primarnom nivouČlan 18Osiguranom licu obezbeđuje se pravo na slobodan izbor zdravstvene ustanove sa kojom je matična filijala zaključila ugovor o pružanju zdravstvene zaštite, odnosno slobodan izbor lekara (u daljem tekstu: izabrani lekar) u skladu sa Zakonom i ovim pravilnikom. Izbor izabranog lekaraČlan 19Izabrani lekar u smislu člana 18. ovog pravilnika je: (1) doktor medicine ili doktor medicine specijalista za oblast opšte medicine, odnosno specijalista medicine rada,(2) doktor medicine specijalista pedijatrije,(3) doktor medicine specijalista ginekologije,(4) doktor stomatologije.Osigurano lice može da ima samo jednog izabranog lekara iz grana medicine navedenih u stavu 1. ovog člana.Osigurano lice bira izabranog lekara, i to:- osigurano lice ženskog pola starije od 15 godina života, pored izabranog lekara iz stava 1. tačka (1), odnosno tačke (2) ovog člana, ima i izabranog lekara doktora medicine specijalistu ginekologije;- dete školskog uzrasta do završetka srednje škole, ima izabranog lekara iz stava 1. tačka (2) ovog člana, odnosno doktora medicine u službi za zdravstvenu zaštitu dece školskog uzrasta doma zdravlja;- dete do navršenih 18 godina života, pored izabranog lekara iz stava 1. tačka (2) ovog člana, ima izabranog lekara doktora stomatologije;- osigurano lice starije od 65 godina života, pored izabranog lekara iz stava 1. tačka (1), odnosno tačke (3) ovog člana, ima izabranog lekara doktora stomatologije;- žena u vezi sa trudnoćom i 12 meseci posle porođaja; osigurano lice pre transplantacije bubrega, odnosno operacije na srcu; u preoperativnom i postoperativnom tretmanu malignih bolesti maksilofacijalnog predela; osigurano lice sa urođenim i stečenim težim deformitetom lica i vilice u okviru preoperativnog i postoperativnog tretmana; osigurano lice u okviru posttumorske rehabilitacije i rekonstrukcije, može da ima izabranog lekara doktora stomatologije;- osigurano lice koje je u terminalnoj fazi bolesti, nepokretno, odnosno pokretno uz pomoć drugih lica, u zavisnosti od godina života, ima izabranog lekara iz stava 1. tač. (1) ili (2) ovog člana u službi kućnog lečenja, ako je služba kućnog lečenja organizovana u zdravstvenoj ustanovi koja obavlja zdravstvenu delatnost na primarnom nivou.Lekar iz stava 1. ovog člana kao osigurano lice dužan je da izabere drugog lekara kao svog izabranog lekara u skladu sa Zakonom i ovim pravilnikom.Osigurano lice bira izabranog lekara, po pravilu, u zdravstvenoj ustanovi na području matične filijale. Edited by Arkadija
Link to comment
Drasticno krsenje...pa svega. Ne znam ni odakle da pocnem. Neko ko ima uplacene doprinose vec je stekao pravo na lecenje i to nema nikakve veze sa izborom lekara (koji je sam po sebi besmislen posto niko ne moze da bira u kojoj ce mu smeni biti potrebna lekarska nega).
E ovo kad sam prvi put čula nisam mogla da verujem da sam dobro razumela :unsure: Pa vala idiotskiju stvar nisam skoro ni čula ni videla, i da, ja koja na sve strane nalazim na razne čudne stvari ne mogu reći da je "tako svuda u svetu", za ovako nešto nisam još nikad nigde čula, pa lepo da nekog čovek isprebija ili upuca :rant: Koja je bre to logika, kome je to i kako palo napamet na poremećeni um?!?!?!?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...