Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Od svih problema u zdravstvu, najveći problem je patrijrhova izjava, gde posredno naziva lekare čedomorcima. Nisam ni znala šta je partijarh izjavio, do sad. Ne bih da zvučim bogohulno, ali šta nekog lekara ili bilo kog prosečnog od crkve otuđenog stanovnika Srbije briga šta ima da kaže patrijarh na temu abortusa ili bilo čega.

Link to comment
žena mi je rekla da je njoj njena lekarka rekla da se to o čemu se priča svodi na sledeće:na nivou doma zdravlja donose se norme o broju pacijenata koji lekar treba da primi u određenom periodu i da se na osnovu realizacije daje i plata. da neki lekari imaju više pacijenata od drugih. pretpostavljam da postoje realni i opravdani razlozi zbog čega se bira određeni lekar.
ne samo na nivou doma zdravlja nego na svim nivoima. ali odredjivanje normi je mnooogooo jeben posao i ja apsolutno ne verujem da je to kod nas moguće.a glede razloga - u nekoj idealnoj varijanti bi oni trebali da budu realni i opravdani - u realnosti to nije tako nego se lekari uglavnom biraju na osnovu nekih potpuno blesavih razloga i ličnih utisaka pa će ispasti da je bolji lekar onaj ko ume bolje da se proda. na nekim višim nivoima je priča još budalastija - npr kako odrediti norme u operacionoj sali? Ako imaš instrumentara koji radi neurohirurgiju on može da odradi jednu do dve operacije dnevno. Instrumentar koji npr radi na opštoj hirurgiji može da odradi i po 6 operacija dnevno. Kako tu da se odredi norma? Ili u laboratorijama i radiologiji gde dnevni broj pacijenata direktno zavisi od kliničara. Tj koliko pošalju kliničari - toliko se radi. Potpuno suluda ideja napravljena u najboljem maniru uskladjivanja-propisa sa EU :isuse: Edited by steins
Link to comment
Od svih problema u zdravstvu, najveći problem je patrijrhova izjava, gde posredno naziva lekare čedomorcima. Nisam ni znala šta je partijarh izjavio, do sad. Ne bih da zvučim bogohulno, ali šta nekog lekara ili bilo kog prosečnog od crkve otuđenog stanovnika Srbije briga šta ima da kaže patrijarh na temu abortusa ili bilo čega.
jel si uopšte pročitao šta je srdjan napisao ? nije problem što patrijarh ima mišljenje, nego što lekare naziva najvećim zločincima i time lekare stavlja u dosta neugodan položaj. potpuno je u pravu kada traži kakvo-takvo reagovanje lekarske komore.
Link to comment
Od svih problema u zdravstvu, najveći problem je patrijrhova izjava, gde posredno naziva lekare čedomorcima. Nisam ni znala šta je partijarh izjavio, do sad. Ne bih da zvučim bogohulno, ali šta nekog lekara ili bilo kog prosečnog od crkve otuđenog stanovnika Srbije briga šta ima da kaže patrijarh na temu abortusa ili bilo čega.
zato sto ce sutra neki sledbenik omadjijan tim recima nasrnuti oruzjem na cedomornike u pravednickom besu. zato sto niko ne treba da bude predmet najgorih optuzbi za nesto sto nije tacno i, jos gore, da mu se pride dovodi u pitanje instinkt da se brani.od svega, uhvatila si se bas za to.
Link to comment
Od svih problema u zdravstvu, najveći problem je patrijrhova izjava, gde posredno naziva lekare čedomorcima. Nisam ni znala šta je partijarh izjavio, do sad. Ne bih da zvučim bogohulno, ali šta nekog lekara ili bilo kog prosečnog od crkve otuđenog stanovnika Srbije briga šta ima da kaže patrijarh na temu abortusa ili bilo čega.
koliko problema u zdravstvu treba da se resi da bi se mogla kritikovati ova patrijarhova izjava (za kakvu u privatnoj komunikaciji sledi samarcina, a u sekularnoj javnoj komunikaciji - tuzba za klevetu)?poslanica je poziv na linc zdravstvenih radnika i neko bi mogao i da mu se odazove. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
koliko problema u zdravstvu treba da se resi da bi se mogla kritikovati ova patrijarhova izjava (za kakvu u privatnoj komunikaciji sledi samarcina, a u sekularnoj javnoj komunikaciji - tuzba za klevetu)?poslanica je poziv na linc zdravstvenih radnika i neko bi mogao i da mu se odazove.
+ jean
Link to comment

Danas u privatnoj ordinaciji dete ocigledno tesko bolesno na magnetnoj.Zasto njegovi roditelji moraju da placaju 200 € za pregled koji bi morao da uradi o trosku drzave?Mozda ja gresim za konkretan slucaj, moguce da je nesto drugo posredi ali,iskreno, svima koji su se omrsili o zdravstveni budzet, pogotovu namenjen lecenju dece, zelim da isti sto pre potrose za svoje bezuspesno lecenje.

Link to comment
Danas u privatnoj ordinaciji dete ocigledno tesko bolesno na magnetnoj.Zasto njegovi roditelji moraju da placaju 200 € za pregled koji bi morao da uradi o trosku drzave?Mozda ja gresim za konkretan slucaj, moguce da je nesto drugo posredi ali,iskreno, svima koji su se omrsili o zdravstveni budzet, pogotovu namenjen lecenju dece, zelim da isti sto pre potrose za svoje bezuspesno lecenje.
kao i u svim drzavnim sistemima zdravstva, za dijagnostiku i spacjaliste se ceka. tako da oni koji nece da cekaju idu privatno. kod nas jos i nije tako lose. susretala sam se sa mnogo duzim vremenom cekanja u nekim od najbogatijih drzava sveta (recimo vise meseci da dobijes termin da te pogleda internista ili orl).a druga stvar je ovo sto host kaze, ljudima cesto nije dovoljno kada im lekar kaze da im neka dijagnostika nije potrebna, pa idu na svoju ruku ako mogu da plate. to ide od uzimanja antibiotika na svoju ruku zbog obicne prehlade, pa do x-dimenzionalnih ultrazvukova i MRI, koje naravno, prosecan korisnik ne razume, pa svaki (beskrupulozni) privatnik moze da mu proda kao magiju. jedna moja rodjaka je recimo u trudnoci svake nedelje isla na UZ (naravno privatno <_< )
Link to comment
Jesi li siguran da mu je bila neophodna magnetna rezonanca?
Naravno da nisam, zato sam i rekao: "Mozda ja gresim za konkretan slucaj, moguce da je nesto drugo posredi"Onako, koliko se može proceniti, dete je izgledalo tragično loše, iz razgovora čujem da je neophodno uraditi i bez anestezije, dr kaže sam "jako složena situacija"...Ono, stoji da sam možda uzdrman bolešću deteta doneo pogrešan zaključak ali ostajem pri željama koje sam uputio.
Link to comment

@RajkaMa jasno, idem i ja plaćam. I nikada nisam to uradio a da nije bilo baš sranje. Srećom mogu.Ali ono kad su deca... Pa valjda možemo za njih da obezbedimo najbolje i najbrže... Usrani magnet...Ne znam, baš sam prs'o i još me drži...

Edited by wall
Link to comment
Zelje prema korumpiranim lekarima delimo svi. Druga stvar je sto sam se nagledao ljudi koji insistiraju na dijagnostickim metodama koji im nisu neophodni misleci da ih doktori zakidaju za osnovno ljudsko pravo da se zrace bez potrebe.Ne znam kako se organizuje lista cekanja za MRI, za jednu drugu dijagnosticku metodu znam da se prave liste cekanja za pacijente koji nisu hitni. O hitnim slucajevima, koji dolaze odmah na red, odlucuje konzilijum koji se redovno odrzava.
Kada čujem da neko hoće magnet ili ove multislajs trt-mrt oterao bih ga u u tri... Šta bre ima ti da hoćeš. Hoćeš, idi i plati. Nemam ja tu problem.E sada, mislim da sam kao baš hitan slučaj išao pre dve godine na magnet.Dr mi otvoreno rekla: "organizuj" čim pre evo ti uput ali to će potrajati par meseci. Srećom mogao sam, pitanje je šta sa onim koji ne mogu...
Link to comment
koliko problema u zdravstvu treba da se resi da bi se mogla kritikovati ova patrijarhova izjava (za kakvu u privatnoj komunikaciji sledi samarcina, a u sekularnoj javnoj komunikaciji - tuzba za klevetu)?poslanica je poziv na linc zdravstvenih radnika i neko bi mogao i da mu se odazove.
Poslanica je nesto sto SPC ponavlja u svakoj prilici, svojevremneo su mi na veronauci mozak izpirali sa time kako je to cedomorstvo itd, jako puno oni svakodnevno pricaju o tome. Opet, koliko je linceva lekara zbog ovog povoda u zemlji Srbiji bilo do sad za sve ove godine tirade na temu abortusa? U ovoj zemlji lekare i druge ljude napadaju, lincevi su svaki cas, ali za ovaj povod konkretno nisam cula. Moj utisak je da su Srbi veoma rezistentni na konkretno ovu propagandu, da ne ulazim u to zasto je to tako, i da sa poslanicom treba uraditi samo jedno - izignorisati je potpuno da sto pre ispari iz javne sfere kao i one pre toga. Mozda gresim, ali ovo je ono sto je moj utisak.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...