Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

a sta je sa odraslima obolelim od cisticne fibroze? oni se uopste ne spominju u ovom clanku. to pitam, zato sto je danas zivotni vek obolelih od CF u razvijenim zemljama u proseku skoro 40 godina. nadam se da kod nas nije stanje tako, da svi umru jos kao 'malisani' koji se ovde jedini spominju, pa se zato odrasli ni ne spominju.mislim, ne pisem ovo da bi se iscudjavali i coktali, nego ako neko zna podatak, da podeli.

Edited by rajka
Link to comment

Naravno da ima odraslih sa CF-om. Nije se umiralo ni u mnogo tezim vremenima, a kamoli danas kad je medicina uznapredovala do nivoa da pruza skoro normalan zivot. Kreon se dobija nekih 5-6 godina, a decenijama pre toga su se enzimi nabavljali kao i u poslednja dva meseca, u inostranstvu. Kao i svi drugi mnogobrojni lekovi.

Link to comment

dobro, znam da se nekih stvari kod nas nema (transplatacija pluca), ali mi je drago ako je prezivljavanje barem blizu onoga u razvijenom svetu. onda to b92 manipulise u uobicajenom maniru nasih medija. tesko je doci do bilo kakavih podataka s kojima bi smo mogli da benchmarkujemo nas zdravstveni sistem, uglavnom se objavljuju pausalne ocene koliko je dobar. npr. nikako nigde da naidjem na 5-year survival rates za razlicite vrste raka. imam podatke za US, UK i EU, ali nikako da nadjem za srbiju da uporedim.

Link to comment
dobro, znam da se nekih stvari kod nas nema (transplatacija pluca), ali mi je drago ako je prezivljavanje barem blizu onoga u razvijenom svetu. onda to b92 manipulise u uobicajenom maniru nasih medija. tesko je doci do bilo kakavih podataka s kojima bi smo mogli da benchmarkujemo nas zdravstveni sistem, uglavnom se objavljuju pausalne ocene koliko je dobar. npr. nikako nigde da naidjem na 5-year survival rates za razlicite vrste raka. imam podatke za US, UK i EU, ali nikako da nadjem za srbiju da uporedim.
Kakva manipulacija?Leka, enzima, nema dva meseca. Ko moze nabavlja u inostranstvu, razlog nije odobrena cena.
Link to comment
mislila sam na manipulaciju sa izrazom 'malisani', posto lek treba svima sa CF-om bez obzira na godine. da leka nema, verujem.
Pa malisani nemaju lek. Jasno, nema ga ni za odrasle, cini mi se da sam procitao da su odrasli vec duze vremena prepusteni sebi, da bi bilo za decu. Sada nema ni za njih.
Link to comment

nije bolje ni odeljenje na klinici za pulomologiju... a u amfiteatru ima gnezdo golubova, zezali smo se da ćemo da dobijemo psitakozu dok se završi semestar

Link to comment

Kada je zena bila trudna hostovao sam po desetak sati dnevno na odeljenju. Umesto tusa imali su dole paletu i gore cev iz koje curi voda. Uredili su to pa sad imaju normalne tuseve.

Link to comment
Ministar zdravlja Zoran Stanković rekao je da će zahtevi zdravstvenih radnika biti ispunjeni, da im se plate neće smanjivati. Sindikati nezadovoljni obećanjem.koja je tek ovo prevara.....:isuse:
On je dodao da je primarni zahtev povlačenje uredbe o korektivnom koeficijentu, jer su sindikati svesni da Vlada ne može da poveća plate i da će se o materijalnom položaju pregovarati tokom godine.
korektivni koefocijent je takva budalaština da nemam reči.
Link to comment

Srđan Lukić ‏ @srdjanlukich Reply Retweet Favorite · OpenDanas mi je u Politici objavljeno otvoreno pismo direktorki Lekarske komore, nema ga na sajtu Politike ali evo ga ovdehttp://rezonanca.mojblog.rs/p-otvoreno-pismo-prim-dr-tatjani-radosavljevic-direktorki-lekarske-komore-srbije/185584.html

Otvoreno pismo Prim. dr Tatjani Radosavljević, direktorki Lekarske komore SrbijePoštovana koleginice,Državni praznik povodom pravoslavnog Uskrsa tokom koga se nije radilo se završio. Prvi radni dan je prošao a drugog radnog dana u medijima nisam primetio da ste se Vi ili Lekarska komora preko nekog svog odbora oglasili povodom „Vaskršnje poslanice“ patrijarha SPC Irineja u kojoj je javno iznet stav da je abortus (koji se u poslanici naziva „čedomorstvo“) citiram: „najveći zločin ovog veka“. Ovo nije prvi put da crkva na ovaj način iznosi svoj stav, tako nešto se može svakodnevno čuti u „propovedima“ njenih sveštenika, ali od kako je konstituisana Lekarska komora i uhodala se u svom radu ovo je prvi put da sa ovako visokog mesta ovako važnim povodom koji je privukao pažnju cele Srbije, crkva posredno članove i članice Lekarske komore naziva zločincima.U aktima Lekarske komore Srbije stoji, citiram: „Lekarska komora Srbije je esnafska organizacija koja štiti lekarsku struku, čast i ugled lekara i lekarske profesije u celini, a istovremeno aktivno radi na povratku poverenja korisnika i javnosti u lekare.“ Uzevši u obzir napisano, kao član Lekarske komore, očekujem da pod hitno reagujete na ovakvo klevetanje ne samo naših koleginica i kolega ginekologa već i svih nas jer svi mi delimo istu etiku po kojoj abortus ne da nije nekakav “zločin” već je, pod određenim uslovima, sasvim legitimna medicinska procedura i po Ustavu i zakonima Republike Srbije nadasve legalna.Crkva može da ima svoj stav glede abortusa i može da ga iznosi ali to mora da radi na primeren način vodeći računa o poštovanju Ustava i zakona države u kojoj deluje. Reči kao što su “čedomorstvo” i “zločin” apsolutno ne dolaze u obzir i dokle god crkva ne civilizuje svoju retoriku očekujem da nas Lekarska komora uzme u zaštitu a što će, nadam se, dovesti i do toga da sama država reaguje u cilju poštovanja svojih zakona i Ustava. Jer ukoliko se to ne dogodi neće puno trebati da neki lekar nastrada samo zato što je izvršio abortus budući da je od strane crkve targetiran kao “zločinac” i “čedomorac”. Iskustvo iz prethodnih ratova nam govori da je dovoljno da neko uperi prstom u metu – “izvođač radova” će se već lako pronaći.Na kraju bih želeo da napomenem da ne gajim neke velike iluzije da će ovaj moj apel uroditi plodom budući da je u proteklih par godina Lekarska komora uključivala i crkvu u svoje aktivnosti. Niko ne brani članovima i članicama rukovodstva Lekarske komore da istovremeno budu i vernici. No ukoliko ih to ograničava da dobro rade svoj posao onda je to konflikt interesa i trebalo bi da se povuku sa tog mesta i prepuste ga ljudima koji se neće libiti da se u zaštiti članova i članica Lekarske komore, ako treba, suprotstave i moćnim institucijama kao što je crkva.Dr Srđan Lukić, Novi Beograd
Link to comment
Srđan Lukić ‏ @srdjanlukich Reply Retweet Favorite · OpenDanas mi je u Politici objavljeno otvoreno pismo direktorki Lekarske komore, nema ga na sajtu Politike ali evo ga ovdehttp://rezonanca.mojblog.rs/p-otvoreno-pismo-prim-dr-tatjani-radosavljevic-direktorki-lekarske-komore-srbije/185584.html
Podrska pismu, ja sam poceo da sastavljam koncept za Polikite zbog tog uskrsnjeg proliva u trenutku kad smo zaista imali nekoliko slucajeva cedomorstava. Samo trebalo je mozda urednistvu i direktno kako se zove vec lokalni papa.
Link to comment
žena mi je rekla da je njoj njena lekarka rekla da se to o čemu se priča svodi na sledeće:na nivou doma zdravlja donose se norme o broju pacijenata koji lekar treba da primi u određenom periodu i da se na osnovu realizacije daje i plata. da neki lekari imaju više pacijenata od drugih. pretpostavljam da postoje realni i opravdani razlozi zbog čega se bira određeni lekar.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...