Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

I mene je to oduvek zanimalo, da li to baš mora tako iz nekog razloga. :unsure: Kad god sam imao posla sa lekarima, to su bile gužve, redovi, čekanje, a onda jednom završim na hitnoj na VMA, i za sat vremena koliko sa bio tamo pored mene prošlo jedno 650 lekara i drugog osoblja, potpuno besposlenog u tom trenutku. :mellow:
mora tako zbog očajne sistematizacije. Imaš gomilu specijalista a premalo opšte prakse. Doduše, opšta praksa je ionako uštrojena, osim ako nemaš sreću da radiš u nekoj materini gde nema birokratkse kontrole i gde možeš da radiš svoj posao na miru i onako kako bog zapoveda. :D
Link to comment
ja sam ostao bez 9k u vreme kad mi je plata bila 24k jer sam prepisao 9 injekcija nekog antibiotika sa otpusne liste. Ispalo je da on jeste na listi pozitivnih lekova al je 1.5k po ampuli što je preveliki izdatak pa sam morao biti kažnjen. :Dnema veze, dogovorio sam sa onima iz pravne da mi podele na tri rate. :D
pa ja vidim da te taj dogadjaj vrlo obradovao :lolol:ali ljudi, ako se vi iznutra ne reshite, mi spolja teshko da mozemo da vam pomognemo. ako nishta drugo, mi smo bolesni, vi ste zdravi :Pa, sad, kako vidim. specijalista zada skup lek sa liste, opshta praksa ga napishe i najebe. odlichno. znachi, em te svedu na mastiljaru, em ti se navale na novchanik <_<edip. i trece. taj tvoj avatar me plashi. nadam se da ne lichish na njega, mislim, nije dobro za praksu ^_^ Edited by thermal bug
Link to comment
pa ja vidim da te taj dogadjaj vrlo obradovao :lolol:ali ljudi, ako se vi iznutra ne reshite, mi spolja teshko da mozemo da vam pomognemo. ako nishta drugo, mi smo bolesni, vi ste zdravi :P
ma ko ga jebe, ionako bi otišlo na neke budalaštine. U to vreme nisam imao ni kučeta ni mačeta osim posla pa mi i nije trebalo. Danas bi se bogami usro od muke. :Drešavanje te priče je pre-komplikovano. I iziskuje mnogo više pameti i poštenja nego što možemo da skupimo u sledećih 20 godina.znaš kako, ja sam imao više sreće nego pameti,pa sam čitav vek proveo po nekim vukojebinama, tako da sam imao priliku da zanat dooobro ispečem. MAstiljarstvo iliti skretničarenje sam smatrao za nužno zlo i mogao sam da ga držim pod kontrolom. PS mani se avatara još sam gori u realnosti jer sam imao običaj da obrijem glavu a pustim bradu. Veruj mi, kad radiš tamo gde sam ja radio takav izgled je i više nego poželjan. Kad ti upadnu u DZ što pijani što drogirani magarci kojima je drugar pod uticajem pesne ukucao čašu u šaku, više postigneš tako. :D Edited by steins
Link to comment
:D el slucajno znas cene kod vas za privatno mr i ct. cisto radi orjentacije.
Pa ovako, CT ili MR sa uputom, platiš tiket(varira od regiona do regiona) u mom regionu 36 Eura, odeš u Centar za zakazivanje, ili bilo koju apoteku i zakažeš snimanje.Kod privatnika, može odmah. MR košta od 150 do 1000 EUR, zavisi šta se radi.CT kod privatnika od 100 do 300 EUR, opet zavisi šta se snima, koliko slajsova itd.I zanimljivost, već par godina snimke retko dobijaš na klasičnim filmovima, uglavnom dobiješ CD ili DVD. Edited by Tresko
Link to comment
PS mani se avatara još sam gori u realnosti jer sam imao običaj da obrijem glavu a pustim bradu. Veruj mi, kad radiš tamo gde sam ja radio takav izgled je i više nego poželjan. Kad ti upadnu u DZ što pijani što drogirani magarci kojima je drugar pod uticajem pesne ukucao čašu u šaku, više postigneš tako. :D
dozvoli da citiram svog starog oca: teshko da cesh tako postati rukovodilac ^_^ali mozda snimish seriju. mada ne u shvarcvaldu, al ajde :P Edited by thermal bug
Link to comment
dozvoli da citiram svog starog oca: teshko da cesh tako postati rukovodilac ^_^ali mozda snimish seriju. mada ne u shvarcvaldu, al ajde :P
bah, a ja mislim za sebe da sam rodjeni rukovodilac.... :fantom: elem, nešto ozbiljno - lekari se nalaze u jednom glupom položaju, štobonoanglosaksonci rekli izmedju nakovnja i čekića. S jedne strane trpe pritisak od strane pacijenata i javnosti i stalne pretnje tužbama i tužbe i novinske članke i čuda, a sa druge moraju da se snalaze u jednom dekintiranom, urušenom mutiranom zdravstvenom sistemu koji je neodrživ. kad svemu tome dodaš i činjenicu da ih, ko i u svakoj profesiji, ima svakakvih dobiješ jedan haos u kome najviše najebavaju prvo pacijenti ali i sami lekari.
Link to comment
naravno. chula sam to sa plashenjem, fond stavi skup lek na listu, a onda namigne na dom zdravlja - nemoj da bi neko pisao!
pa to je zaštitni mehanizam... za one koji se odluče da se ipak vraćaju do DZ i opet čekaju red umesto da za keš kupe prepisano, bilo na pozitivnoj listi ili ne. Svako treba da pomisli "jao, ma ko će da čeka opet red i da se mlati, lakše mi je da kupim". Ja sam uveren da je to zato smišljeno.Srećna država, srećni farmaceuti, srećan doktor, srećan pacijent što misli da se izvukao gužve, samo novčanik nesrećan.
Link to comment
pa to je zaštitni mehanizam... za one koji se odluče da se ipak vraćaju do DZ i opet čekaju red umesto da za keš kupe prepisano, bilo na pozitivnoj listi ili ne. Svako treba da pomisli "jao, ma ko će da čeka opet red i da se mlati, lakše mi je da kupim". Ja sam uveren da je to zato smišljeno.Srećna država, srećni farmaceuti, srećan doktor, srećan pacijent što misli da se izvukao gužve, samo novčanik nesrećan.
pa to mogu da budu srecni. ko cheka za 200-300 evra na teret fonda, taj ce da cheka :wicked:drugo vidim da je inspekcijska pomama na dijabetes kod dece ovih dana, chuh u domu zdravlja. grozna deca! angry.gif
Link to comment

Vidim da je zdravstvena inspekcija izuzetno aktivna ovih dana (možda će i oni da dobiju plate po učinku), kod nas su dolazili od februara, sigurno 5 puta, a pošto kod nas lekari ne prepisuju recepte, jer nemaju ovalni pečat sa ID brojem, onda su se fokusirali na naše radno vreme, pa kad su shvatili da zdravstvena služba ne bi mogla da funkcioniše drugačije nego kako je sada, onda su svoje kandže usmerili ka administraciji i medicinskom osoblju koje radi samo prepodne. Tako da je jedna gospođa inspektorka išla pre neki dan do našeg Stručno-metodološkog centra i statistike, sa rasporedom rada u rukama i kontrolisala ljude po imenu, da li su na poslu :isuse: Onda je jedna druga kontrolisala personalne dosijee zaposlenih, pa je bila jako nezadovoljna što kod medicinskih tehničara nema overena licenca, već samo stoji original Rešenja o upisu u komoru, gde isto piše broj licence i koliko važi. Pa sada svi moraju da donesu overenu fotokopiju licence, inače će da im zabrani da rade :isuse:

Edited by Arkadija
Link to comment

Jesi l' sigurna da je u pitanju zdravstvena inspekcija, a ne kontrola iz RFZO? Pošto su se oni na slične teme (radno vreme...) rastrčali zadnjih par meseci, ne bi li nekako smanjili ionako nedovoljna sredstva koja prebacuju za plate...

Link to comment

Baš zdravstvena inspekcija. RFZO inspekciju tek očekujemo, kad počnu da u cilju novih mera vlade RS, počnu da kontrolišu trošenje budžetskih sredstava

Link to comment
Nego, džaba ih hapse.Jedan doktor, tek izašao posle 4 meseca iz istražnog zatvora, čeka na početak suđenja, ovih dana postao direktor klinike i posmenjivao sve koji su eventualno mogli da učestvuju u razotkrivanju toga da je uzimao mito od onkoloških pacijenata.Prijatno, za bolji život.
Link to comment
I još jedna stvar - ta bolesna baka kojoj fali kvrgav™ krevet je jedan težak hohštapler i snob koja je verovatno dobila pemziju u Filahu u Osterajhu. To ti na nevidjeno, a na osnovu svog iskustva sa pacijentima potpisujem. A nejasna mi je jedna stvar - ako je već toliko imućna sa onolikom stranom penzijom i stranim osiguranjima - pa što nije otperjala u inozemstvo da tamo leči kostobolju. Kladim se da su tamo kreveti - manje kvrgavi a donacije se sasvim sigurno bolje prihvataju.
*posle krace pauze, vracam se temi bez citanja postova koji su nastali u medjuvremenu. da se ogradim, ne pisem ovo Steinsu koji je rekao da se ne raspravlja sa pacijentima, vec i dalje polemisem sa protagonistima teksta na blogu.Steinse, vrlo je verovatno da si u pravu, posto pacijenata ima raznih. empatija otezava posao, a lekar i treba da ima pomalo ubermench stav da bi ulio pacijentima postovanje prema lekarskom autoritetu i da ne bi plakao u jastuk zbog svakog izgubljenog slucaja. no, ti, rodjace, nema sta da se raspravljas sa bolesnim zenama od 85 godina koje su bile u koncentracionom logoru, i da ih zajebavas na tu temu. nisi placen za to. i potpuno je elementarna stvar da bi lekar koji bi to uradio trebalo da bude:1) suspendovan zbog okrutnosti prema pacijentima2) fizicki povredjen ako se ovo prvo ne desi. inace davne 1993. godine jedna moja rodjaka umrla je od raka u bolnici u Zrenjaninu, na ocigled svoje cerke koja ju je vodila u WC zato sto nijedna sestra nije htela. nije platila, a nije platila zato sto nije imala. smrt se odigrala pored prljave WC solje, dok su sestre urlale na nju "ustani, kravetino, necemo mi da te vodimo do kreveta, nemoj da se foliras". treba biti jako oprezan kada nazivas pacijente nazivas raznim imenima jer neko od njih moze da ti i crkne, usran, pored WC solje dok se raspravljas sa njim, i onda ces imati na glavi karmicki dug koji ce biti jako, jako tesko platiti. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
*posle krace pauze, vracam se temi bez citanja postova koji su nastali u medjuvremenu. da se ogradim, ne pisem ovo Steinsu koji je rekao da se ne raspravlja sa pacijentima, vec i dalje polemisem sa protagonistima teksta na blogu.Steinse, vrlo je verovatno da si u pravu, posto pacijenata ima raznih. empatija otezava posao, a lekar i treba da ima pomalo ubermench stav da bi ulio pacijentima postovanje prema lekarskom autoritetu i da ne bi plakao u jastuk zbog svakog izgubljenog slucaja. no, ti, rodjace, nema sta da se raspravljas sa bolesnim zenama od 85 godina koje su bile u koncentracionom logoru, i da ih zajebavas na tu temu. nisi placen za to. i potpuno je elementarna stvar da bi lekar koji bi to uradio trebalo da bude:1) suspendovan zbog okrutnosti prema pacijentima2) fizicki povredjen ako se ovo prvo ne desi. inace davne 1993. godine jedna moja rodjaka umrla je od raka u bolnici u Zrenjaninu, na ocigled svoje cerke koja ju je vodila u WC zato sto nijedna sestra nije htela. nije platila, a nije platila zato sto nije imala. smrt se odigrala pored prljave WC solje, dok su sestre urlale na nju "ustani, kravetino, necemo mi da te vodimo do kreveta, nemoj da se foliras". treba biti jako oprezan kada nazivas pacijente nazivas raznim imenima jer neko od njih moze da ti i crkne, usran, pored WC solje dok se raspravljas sa njim, i onda ces imati na glavi karmicki dug koji ce biti jako, jako tesko platiti.
sve se slažem s tobom - ali mi ovde ne raspravljamo o rodjakinji koja je umrla pored WC šolje jer nije imala da plati nego o rodjakinji koja je imala da plati a poredila hm, kvrgav krevet sa aušvicom. veeelika razlika.PS odredjene delove tela stavljam na panj da nikom ne bi palo na pamet da tuži za okrutnost u datoj situaciji - (kvrgav krevet included). Ako ni zbog čega drugog a ono zato što bi se imao prethodno objasniti pokušaj donacije dušeka.:fantom:
Link to comment

Za ovo bi neko morao ozbiljno da odgovara.linkB92: Gladuje 150 obolelih mališana!Nedavno citostatici, sada ovo... Sta je tim ljudima tamo? :blink:

Edited by wall
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...