Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Ljudi, kad vam deluje da je zaista glava u torbi Hitnu pomoć treba lagati. U suprotnom će biti Andol/Trental/Propranolol. Početkom februara sam ih zvao iz lokalne prodavnice u bloku, vlasnik ima sve simptome moždanog udara, preporučili (pajz sad) šećer i vodu, "ko zna od kad radi i dal je jeo". Malo im pojasnih simptome (i blago nafilovah, naravno) i napomenuh pripadnost sekti, stigla hitna za 10 minuta.
Heh, to je jedna od prvih lekcija koje su mi dali kad sam se ovde nastanio.Ako ti je potrebna neka medicinska usluga, pregled ili pomoć, a ne možeš da čekaš mesecima ili godinu dana(da, u Italiji se neki pregledi kao ultrazvuk čekaju mesecima, a magnetna rezonanca godinu dana preko fonda) i nemaš pare za privatne klinike, to je da sačekaš 8 uveče i odeš na urgentni, i lažeš da trpiš bolove i da imaš probleme, i tako dobiješ odmah pregled ili pomoć bilo kakvog tipa. Naravno, lažeš sve što je potrebno.Problem mnogo veći imaju recimo ljudi koji imaju disleksičnu decu, ali da bi dobili zvaničnu dijagnozu, moraju da dodju do logopeda, koji ima listu čekanja od 500 dece, pa tvoje može da dodje na red za dve do tri godine. Osim ako nemaš kintu, platiš 500 Eura, i odeš kod privatnika.
Link to comment
Heh, to je jedna od prvih lekcija koje su mi dali kad sam se ovde nastanio.Ako ti je potrebna neka medicinska usluga, pregled ili pomoć, a ne možeš da čekaš mesecima ili godinu dana(da, u Italiji se neki pregledi kao ultrazvuk čekaju mesecima, a magnetna rezonanca godinu dana preko fonda) i nemaš pare za privatne klinike, to je da sačekaš 8 uveče i odeš na urgentni, i lažeš da trpiš bolove i da imaš probleme, i tako dobiješ odmah pregled ili pomoć bilo kakvog tipa. Naravno, lažeš sve što je potrebno.Problem mnogo veći imaju recimo ljudi koji imaju disleksičnu decu, ali da bi dobili zvaničnu dijagnozu, moraju da dodju do logopeda, koji ima listu čekanja od 500 dece, pa tvoje može da dodje na red za dve do tri godine. Osim ako nemaš kintu, platiš 500 Eura, i odeš kod privatnika.
Ne mogu da stavim glavu na panj, ali sigurno da Italija ma evo pogledao sam u samom ste vrhu po broju MR po glavi stanovnika samo pitanje koliko je u privatnim rukama i koliko lekari propisuju to kao dijagnostiku i koliko je to zaista opravdano. U Srbiji se krace ceka na drzavni MR. Slucajno znam koliko ameri uzasno imaju vise skenera od ostalih i koliko neumereno zrace populaciju. U Srbiji su ultrazvuk aparati najkvarljiviji na svetu u drzavnim ustanovama.
Link to comment
tipicno lekarski, moras da titras svojoj sujeti cak i kada ti je pacijent suparnik bolesna baka od 85 godina
nope. potpuno pogrešno. moju sujetu hrani kad nešto dobro napravim. Ja se u principu nikad ne raspravljam s pacijentima, kada dodje do natezanja, cenjakanja ili objašnjavanja obično ih saslušam, zahvalim se na poseti, ljubazno uputim na drugog lekara ili ustanovu, i to je to. Prosto mi je baš svejedno šta će da urade sa svojim zdravljem a nemam živce na prodaju da bih slušao baš svakakve budalaštine.Ima jedan veeeliki problem u osnovi shvatanja odnosa pacijent-lekar - Pacijenti vazda misle da je neophodno da lekar ima nekakvu empatiju prema njima a lekari, makar onaj deo poštenih prema sebi i drugima će priznati da beže od toga ko djavo od krsta jer empatija poprilično smeta u lečenju. I još jedna stvar, ogromna je razlika izmedju nemanja empatije i kurcobolje ili neznanja.I još jedna stvar - ta bolesna baka kojoj fali kvrgav krevet je jedan težak hohštapler i snob koja je verovatno dobila pemziju u Filahu u Osterajhu. To ti na nevidjeno, a na osnovu svog iskustva sa pacijentima potpisujem. A nejasna mi je jedna stvar - ako je već toliko imućna sa onolikom stranom penzijom i stranim osiguranjima - pa što nije otperjala u inozemstvo da tamo leči kostobolju. Kladim se da su tamo kreveti - manje kvrgavi a donacije se sasvim sigurno bolje prihvataju. PS za ove zdravstvene radnike iz potonjih primera bih se pored momentalnog otkaza sa posla založio i za svakodnevno višeputno klistiranje u periodu od minimum godine dana :D Edited by steins
Link to comment
Ne mogu da stavim glavu na panj, ali sigurno da Italija ma evo pogledao sam u samom ste vrhu po broju MR po glavi stanovnika samo pitanje koliko je u privatnim rukama i koliko lekari propisuju to kao dijagnostiku i koliko je to zaista opravdano. U Srbiji se krace ceka na drzavni MR. Slucajno znam koliko ameri uzasno imaju vise skenera od ostalih i koliko neumereno zrace populaciju. U Srbiji su ultrazvuk aparati najkvarljiviji na svetu u drzavnim ustanovama.
u srbiji su se pacijenti i što je još strašnije lekari strašno navikli na dijagnostiku. Zato se skeneri, magneti i ostalo radi bez ikakvog reda i ideje. Ko da leče. Niko neće više da sasluša pacijenta, da ga pregleda - nego plajvaz u ruke i ajd na imidžing. A i pacijetni se navikli na široko pa se sad svaka glavobolja snima po makar 3x godišnje. :isuse:danas sam video čoveka kome je za 20 dana 5x radjen CT glave. :0.6:UZ aparati su najkvarljiviji zato što imaju ooogroooman broj radnih sati. Naša cev od skenera je završila u muzeju u Švabiji kao cev koja je izdržala najveći broj radnih sati u najkraćem vrmenskom periodu :D
Link to comment

Insult. tačnije ICH. ali se ne radi, samo se prati. Ma smejurija. promena veličine recimo 20x15mm koja stoji tu gde stoji i verovatno će stajati za života. potpuna ludost.ko da ne mogu da mu porede stanje pregledima, nego mora da se slika. Pa popio je dozu zračenja od koje bi morao da svetli u mraku do sad.

Link to comment
I još jedna stvar - ta bolesna baka kojoj fali kvrgav krevet je jedan težak hohštapler i snob koja je verovatno dobila pemziju u Filahu u Osterajhu. To ti na nevidjeno, a na osnovu svog iskustva sa pacijentima potpisujem. A nejasna mi je jedna stvar - ako je već toliko imućna sa onolikom stranom penzijom i stranim osiguranjima - pa što nije otperjala u inozemstvo da tamo leči kostobolju. Kladim se da su tamo kreveti - manje kvrgavi a donacije se sasvim sigurno bolje prihvataju.
Mozda zato sto ima pravo na zdravstvenu zastitu u drzavom zdravstvenom sistemu?
Link to comment

Vidim 3 strane diskusija o babi iz Ausvica...lepo.Nego ima li neko stvarni podatak o tome koliko se duguje RFZO, da li je tacna cifra ministra Stankovica od 800 miliona evra duga, i koja to "uspesna" firma ne uplacuje zdravstvene doprinose od 1992.?

Link to comment

da li je moguće da se ti podaci dobiju na osnovu onog zakona o dostupnosti informacija? pejsi zna sve o tome.i mene zanima da li sada zaposleni u "uspešnoj firmi" mogu da se leče. ili, da čekamo vesti o protestima zaposlenih u toj firmi?

Link to comment
Mozda zato sto ima pravo na zdravstvenu zastitu u drzavom zdravstvenom sistemu?
Ne znam da li se nešto promenilo, ali koliko ja znam i na VMA se plaća.
Link to comment

Pregled kičme u Banjici su mi zakazali za oktobar :Hail: 6 meseci čekanja za pregled :Hail:

Ne mogu da stavim glavu na panj, ali sigurno da Italija ma evo pogledao sam u samom ste vrhu po broju MR po glavi stanovnika samo pitanje koliko je u privatnim rukama i koliko lekari propisuju to kao dijagnostiku i koliko je to zaista opravdano. U Srbiji se krace ceka na drzavni MR. Slucajno znam koliko ameri uzasno imaju vise skenera od ostalih i koliko neumereno zrace populaciju. U Srbiji su ultrazvuk aparati najkvarljiviji na svetu u drzavnim ustanovama.
Ma šta je to za mladog čoveka, 4 meseca čekanja na MR. Ionako je bolje da nam se omladina ne zrači. Edited by Utvara
Link to comment

sad se setih, ako sam vec pisala o tome, izvinjavam se. proslog proleca i leta sam, za potrebe jednog istrazivanja, odlazila na II hirursku, tacnije u ambulantu te klinike, kasnije na odeljenje, u okviru klinickog centra. kardiohirurgija. kada je lekar u ambulanti, ima u toku dana, prosecno, po !35! pacijenata. za mene je to bilo zastrasujuce i tuzno iskustvo, gledati to iz prve ruke. naime, vec prvog dana sam imala prilike da prisustvujem saopstavanju pacijentima da ce im biti amputirano stopalo, noga, da je krenula gangrena itd. to su strasne stvari. zatim da moraju da odluce o tome da li ce se podvrci operaciji (abdomenalna aneurizma, karotidna stenoza, to je moj fokus istrazivanja). u ambulatni su lekari oko 5-6 sati. neki od njih su kreteni, ljudi kreteni, nije to specificno za tu profesiju, a neki su divni. 'gledam da ukradem minut-dva od onih kojima je dobro, da sa ovima kojima sleduje amputiranje ili nesto tesko i ozbiljno mogu da skupim makar po deset minuta'. tako izgleda u ambulanti.

Link to comment
Pregled kičme u Banjici su mi zakazali za oktobar :Hail: 6 meseci čekanja za pregled :Hail:Ma šta je to za mladog čoveka, 4 meseca čekanja na MR. Ionako je bolje da nam se omladina ne zrači.
Nemoj da me smaras za 100 do 150 evra, ako mladi covek nema, doniraj mu ili organizuj low coast kompaniju i vozi Treskove sugradjane na pregled u bgd.
Link to comment
sad se setih, ako sam vec pisala o tome, izvinjavam se. proslog proleca i leta sam, za potrebe jednog istrazivanja, odlazila na II hirursku, tacnije u ambulantu te klinike, kasnije na odeljenje, u okviru klinickog centra. kardiohirurgija. kada je lekar u ambulanti, ima u toku dana, prosecno, po !35! pacijenata. za mene je to bilo zastrasujuce i tuzno iskustvo, gledati to iz prve ruke. naime, vec prvog dana sam imala prilike da prisustvujem saopstavanju pacijentima da ce im biti amputirano stopalo, noga, da je krenula gangrena itd. to su strasne stvari. zatim da moraju da odluce o tome da li ce se podvrci operaciji (abdomenalna aneurizma, karotidna stenoza, to je moj fokus istrazivanja). u ambulatni su lekari oko 5-6 sati. neki od njih su kreteni, ljudi kreteni, nije to specificno za tu profesiju, a neki su divni. 'gledam da ukradem minut-dva od onih kojima je dobro, da sa ovima kojima sleduje amputiranje ili nesto tesko i ozbiljno mogu da skupim makar po deset minuta'. tako izgleda u ambulanti.
o da. moja strina pedijatar u sezoni virusa pregleda i po pedesetoro dece dnevno, a tridesetak je sasvim normalan dan. to je potpuno sumanuto, niko normalan ne moze da odrzi paznju dovoljno da sa interesovanjem aktivno saslusa o svim tim slucajevima, koji su najcesce medjusobno jako slicni. jbt, ja kad sam u situaciji da tri puta zaredom drzim isto predavanjce, treci put tiltujem i vise ne znam da li sam nesto rekla ili ne. ona jos daje svoj broj mobilnog pacijentima sa malim bebama, tako da i izvan radnog vremena radi. lekari su prosto jedan hodajuci burn-out. potpuno mi je jasno zasto (posebno u bolnicama) obracaju paznju samo na ono sto moze da bude presudno za lecenje (sto kvrgav dusek nije), i zasto je odnos prema pacijentima dehumanizovan do krajnosti. problem je sistemski. uopste ne bih volela da sam im u kozi.
Link to comment
Ne znam da li se nešto promenilo, ali koliko ja znam i na VMA se plaća.
Ne placa se ako si vojni osiguranik. Onda i ne mozes nigde osim na VMA, bar koliko ja znam.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...