Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Da ne ulazim u priču koliko je bitan kvalitet i koliki je to problem, samo ću konstatujem da će to u budućnosti biti sve veći problem. Male plate su posledica sindikalnog neorganizovanja, uvek sam zavideo prosvetarima na štrajkovima upozorenja i nejebanju žive sile i sistema, dok sa druge strane, ne sećam se zadnjeg štrajka u zdravstvu.

kvalitet kadra u zdravstvu nije nista losiji nego u bankarstvu, na primer. hocu da kazem da je premisa da su niske plate uzrok loseg kvaliteta pogresna. mnogo tu vecu ulogu igra negativna selekcija i lose skolstvo.

Link to comment

premisa da su niske plate uzrok loseg kvaliteta pogresna.

Nije baš skroz pogrešna, motivacija da daješ nadljudske napore i nije neka ako ćeš za iste pare odraditi trećinu posla. Posao se otaljava, pacijenti se leče od danas do sutra(da mi pretekne pa nek ga oni sutra jebu) itd itd, sve to sa saznanjem da neka blajhana plavuša u nekoj agenciji/sekretarijatu/upravi/vladi zaradi dve plate jednog kardiohirurga ne radeći skoro ništa i ne pravi neku krivicu u čoveku.

Link to comment

mnogo tu vecu ulogu igra negativna selekcija i lose skolstvo.

Slažem se, od govana se pita ne pravi, a sir skup i sve ga manje, a kravu smo davno zaklali

Link to comment

Ili vece plate ili veci mito

apeluje se na pacijente da smanje dozivljaj sa bombonjerama, cvarcima&rakijom - vise kesha manje cvaraka

 

Apeluje se i na doktore da budu malo manje alavi kada su u pitanju luksuzni pokloni, sponzorstva stručnih usavršavanja na elitnim lokacijama u prisustvu članova porodice, fiktivni ugovori o autorskim delima, posete fantomskim proizvodnim pogonima, navodna klinička ispitivanja, i ostale formalizacije korupcije kojima ih obasipaju proizvođači lekova i medicinskih sredstava, kako bi ih odobrovoljili da propisuju njihove proizvode. Ono što lekari traže od pacijenata i rodbine za lečenje je trivijalno u poređenju sa količinama love koja se vrti na ovaj način.

Link to comment

Radio sam kratko sa nekim lekarima i sestrama. U slobodno vreme smo pričali i o poklonima koje dobijaju od pacijenata. Užasno su iznervirani zbog učitanja korupcije, krive pacijente za iniciranje korupcije. Insistiraju da pokloni koje dobijaju ne utiču na njihovu nepristrasnost u poslu.


 


Ali nisu imali odgovor na pitanje - zbog čega ta bombonjera ili parfem moraju da završe u vašim stomacima ili domovima, umesto da budu preusmereni u donaciju.

Link to comment

 

 

Ali nisu imali odgovor na pitanje - zbog čega ta bombonjera ili parfem moraju da završe u vašim stomacima ili domovima, umesto da budu preusmereni u donaciju.

 

 

Gde se primaju donacije u vidu bombonjera i parfema?

 

Sa druge strane, postoji legenda o čoveku koji je u prodavnici u blizini bolnice kupio flašu viskija i u kutiji pored flaše našao i 100 evra.

Dakle, ne završava sve u stomacima, nego i u prodavnicama... :D

Edited by JozoMujica
Link to comment

Mozda najbolje opisuje situaciju prica jedne moje poznanice cija familija je drzala prodavnicu zdrave hrane na banjickoj pijaci. Potraznja za viskijem i bombonjerama je bila velika zbog neposredne blizine VMA i oni su to krenuli da drze. Onda su shvatili da inspektorka koja je i pre toga imala obicaj da udje u radnju, potrpa stvari u kesu i ne kaze ni hvala sada to radi sa stvarima koje su previse skupe da se otpisu tek tako. S jedne strane moras da prodajes viski jer ti sva konkurencija zivi od toga a s druge strane, otet (ne znam ni kako ovo da nazovem, nije ukraden) viski je preveliko opterecenje za malu radnju.

Ono sto hocu da kazem je da im zelim da dele svoje jebene slatkise, kafu i pice sa svojom bolesnom familijom, nakaze neljudske.

Link to comment

kod nas postoji obostrana kultura korupcije, zapravo su obe strane previše navikle na nju.

 

pacijenti umeju da budu izuzetno nasrtljivi kada je u pitanju nuđenje "časti", usled sujevernog odnosa prema dobro urađenom lekarskom poslu - ako ne "časte", pokazuju da su nezahvalni a to se "ne valja".

 

to se sve može iskoreniti, ali jedino kroz sistemsko obeshrabrivanje lekara da prime i mars čokoladicu na poklon, i to u dužem periodu.

Link to comment

kod nas postoji obostrana kultura korupcije, zapravo su obe strane previše navikle na nju.

 

pacijenti umeju da budu izuzetno nasrtljivi kada je u pitanju nuđenje "časti", usled sujevernog odnosa prema dobro urađenom lekarskom poslu - ako ne "časte", pokazuju da su nezahvalni a to se "ne valja".

 

to se sve može iskoreniti, ali jedino kroz sistemsko obeshrabrivanje lekara da prime i mars čokoladicu na poklon, i to u dužem periodu.

rukovodstvo i zaposleni u bolnici treba da se dogovore da na ulazu bolnice stoji transparentna kutija u koju će ubacivati sve što dobiju od poklona tog dana. da i pacijenti vide gde završava "čast".

 

a onda se razvrsta. nešto može da se pokloni pacijentima, nešto nezbrinutoj deci. na žalost, bolnica ne bi mogla da proda ono što preostane (parfemi, alkohol), ali moglo bi se porazmisliti kako može da se izvuče najviše iz toga. 

 

ako bi postojala volja.

Link to comment

Jedno vreme sam radio kućno lečenje i najneobičiji poklon je bio džak oraha, čovek je posebno za mene odvojio jedan koji je doneo sa vikendice valjda.. Nije hteo ni da čuje da ne uzmem, izneo mi je do auta, šta sam trebao da uradim? Gde se doniraju orasi? :D I to je bio znak zahvalnosti, poklon na kraju tog lečenja.. Podelio sestrama većinu, ostatak dao kevi za kolače :)

Link to comment

Stvar je principa. Naravno da postoje specifični slučajevi. 90% slučajeva to nisu, već doktor ili sestra pružajući ruku izgovaraju "pa niste trebali" a misle upravo suprotno. 

Edited by pacey defender
Link to comment

kod nas postoji obostrana kultura korupcije, zapravo su obe strane previše navikle na nju.

 

pacijenti umeju da budu izuzetno nasrtljivi kada je u pitanju nuđenje "časti", usled sujevernog odnosa prema dobro urađenom lekarskom poslu - ako ne "časte", pokazuju da su nezahvalni a to se "ne valja".

 

to se sve može iskoreniti, ali jedino kroz sistemsko obeshrabrivanje lekara da prime i mars čokoladicu na poklon, i to u dužem periodu.

 

jbg kad u moru medicinkog osoblja koje hronično pati od kurcobolje naiđeš na ljude vrhunske profesionalce koji se lome da urade posao i odnose se prema pacijentu kao prema ljudskom biću, stvarno se zapitaš kako da to nagradiš.

Link to comment

Jedno vreme sam radio kućno lečenje i najneobičiji poklon je bio džak oraha, čovek je posebno za mene odvojio jedan koji je doneo sa vikendice valjda.. Nije hteo ni da čuje da ne uzmem, izneo mi je do auta, šta sam trebao da uradim? Gde se doniraju orasi? :D I to je bio znak zahvalnosti, poklon na kraju tog lečenja.. Podelio sestrama većinu, ostatak dao kevi za kolače :)

jedna od najlepših priča o seoskim lekarima, iz pera Bulgakova, govori o poklonu lekaru posle jako teške intervencije. u priči "Peškirić sa petlićem" Bulgakov piše o devojci kojoj je poljoprivredna mašina zdrobila nogu, a mladi lekar je uspeo da joj spase život uprkos neiskustvu i težini povrede, i od nje posle dobio najdraži poklon u karijeri, taj vezeni peškirić.

 

postoji fina linija između ljudske zahvalnosti i sujeverja koje prelazi u korupciju. zato sam i napisao "obeshrabrivanje" a ne "zabrana" :)

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...