Jump to content
IGNORED

Australija opet najbolja...


Recommended Posts

1992. bese godina veselih mobilizacija i izrastanja travki kroz oko u slavonskom blatu...
Pa jeste, samo sto si ti to izbegao, a ja sam u tom blatu odrastao. I onda sam se ovde opet zaglavio. Nakon 2 godine studiranja i 50K sam ni na nebu ni na zemlji. Mogu da me sutnu kad god hoce, a kao sto si vec napisao, mnogi nece ni da razgovaraju o poslu bez PR vize. Edited by noskich
Link to comment
  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • noskich

    60

  • Yoyogi

    18

  • Indy

    17

  • iDemo

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, dosao na postavljen sto, samo da sednem i da pocnem da zapovedam.U opstoj bezaniji, deca pre-Milosevickih funkcionera su se baskarila, cekala poziv "da je gotovo" i vratila se. Gotove mobilizacije, drugo ih nije zanimalo.Mnogi nisu hteli za Australiju ni da cuju - "nemoj bre da lupas, kakva ta divljacija, vataj Ameriku". Stotine hiljada ih je otislo u Kanadu.Ti ljudi koje sam znao, vratili su se posle godinu dana. Neki su napustili "snadjeni" posao i vratili se, cak i 1995.Vratili su se i Jugoslav Cosic i Vlada Divjan - obojica sa Oz pasosima i nulama iz uspeha u Oz.Neki su se prekvalifikovali (arhitekte u vozace viljuskara i ramioce slika, gradjevinci u kurire), nasevsi na najgluplji od svih saveta - "vataj sta mozes, posle se izvlaci". Nema izvlacenja, jos treba da cujem za jednoga jedinoga koji se izvukao posle zastranjivanja iz struke. Naravno, 80-85% je proslo "u granicama ocekivanja (australijske drzave da se zaposle i pocnu da placaju porez i generisu traznju)". To i jeste ideja, zato Australija i jeste zemlja imigracije i nece prestati da bude dok ne bude imala 200 miliona stanovnika, ako i tada.

Edited by Yoyogi
Link to comment
Da, dosao na postavljen sto, samo da sednem i da pocnem da zapovedam.
Prvo, sa SFRJ pasosem si mogao da izadjes. Iseljenicka viza je mogla da se dobije kao sto si sam rekao za 6 meseci. Sada je za offshore 3 godine minimum. Pasos je mogao da se dobije za 2 godine zivota, sada je 3 godine + 4 godine zivota u OZ = 7 godina. Ne znam kako je pre bilo po pitanju ekonomije, ali sada je problem naci i taj posao viljuskara, ma i u Mekersu ne moze bilo ko da se zaposli. Drugo, vec si otisao sa nekim radnim iskustvom. Ja nikakvo iskustvo u Srbiji nisam mogao da steknem zbog poznate politike zaposljavanja.
Link to comment
Prvo, sa SFRJ pasosem si mogao da izadjes. Iseljenicka viza je mogla da se dobije kao sto si sam rekao za 6 meseci. Sada je za offshore 3 godine minimum. Pasos je mogao da se dobije za 2 godine zivota, sada je 3 godine + 4 godine zivota u OZ = 7 godina. Ne znam kako je pre bilo po pitanju ekonomije, ali sada je problem naci i taj posao viljuskara, ma i u Mekersu ne moze bilo ko da se zaposli. Drugo, vec si otisao sa nekim radnim iskustvom. Ja nikakvo iskustvo u Srbiji nisam mogao da steknem zbog poznate politike zaposljavanja.
Mogao si quratz da izadjes. Niko vise nije mogao da izadje bez odobrenja vojnog odseka. Ja sam izasao na firminu potvrdu da idem da podignem neophodne rezervne delove (i to za funcionisanje racunara vojnih odseka) i sa posebnim odobrenjem vojnog odseka. Onaj na granici me je pustio posto mi je, na njegovu licnu inicijativu, uzeo vozacku dozvolu a medju 7-8 grckih i jos nekih viza preko cele strane nije primetio australijsku.Viza u Oz ambasadi je obicno trajala 1.5 do dve godine. Ja sam samo imao stvari spremne odmah ili ubrzo, ziveo sam iu Beogradu i bilo mio je zgodno da skoknem kad god je trebalo.Tada je bila mnogo veca navala, stotine hiljada je predavalo dokumenta u Beogradu.Loopholes, fiktivna zenidba: sredinom 90-ih, za nase je bila tarifa 5,000$. Za Kineze 20,000$. Za Kineze su cak kupali, brijali i odevali "street urchins" i drzali ih da stoje uspravno dok potpisuju dokumenta.Neki su se "zenili" sa homoseksualcima, nekim pravim nekim laznim, jer je "same sex" legalan kohabitat (dovoljan za vizu ali ne i za potpuni brak).Na kraju, Australija zna gde je ocekivanje za zaposlenje najbolje i takvima daju vize ili prednost. Njihova zemlja, oni odlucuju ko i pod kojim uslovoma ulazi.Da bi izbegli price (jos gore, dela ili blamazu koja moze da proizadje iz toga) jednostavno ne primaju ili ne pustaju ili komplikuju zivot onima koji jednu svrhu ulaska nastoje da promene u drugu. Upravo to se ovde desava. Probleme sa poslom i ostankom ima neko ko nije u tu svrhu dosao i ko, da je trazio ono sto mu u stvari treba, nikad ne bi ni dobio vizu za Australiju.
Link to comment
Da bi izbegli price (jos gore, dela ili blamazu koja moze da proizadje iz toga) jednostavno ne primaju ili ne pustaju ili komplikuju zivot onima koji jednu svrhu ulaska nastoje da promene u drugu. Upravo to se ovde desava. Probleme sa poslom i ostankom ima neko ko nije u tu svrhu dosao i ko, da je trazio ono sto mu u stvari treba, nikad ne bi ni dobio vizu za Australiju.
Primaju oni i pustaju, ali samo kada njima odgovara. A to je tacno da vecina studenata koji pokusavaju da preko studija dobiju residence ne bi mogli da dobiju useljenicku vizu jer jednostavno nemaju radno iskustvo. A za to sto ga nemaju u mnogim slucajevima oni sami nisu odgovorni.I onda imas zemlju koja zaradjuje preko 4,2 milijarde od obrazovanja namamljujuci ljude propagandom o idilicnom zivotu u multikulturoloskoj sredini u kojoj se ceni obrazovanje.
Link to comment
Na kraju, Australija zna gde je ocekivanje za zaposlenje najbolje i takvima daju vize ili prednost. Njihova zemlja, oni odlucuju ko i pod kojim uslovoma ulazi.
To je sve u redu. Ali nije u redu da ti u zemlju udjes pod jednim uslovima, a onda oni svakih 6 meseci te uslove menjaju po volji. I onda te promene uticu na sve koji su 2-3-4 godine zivota ostavili ovde, uneli u zemlju 50-100k samo za skolarinu, radili za sitnu lovu i placali porez i onda kada se prijave za PR cekaju u proseku 9 meseci. Ako se bilo sta za to vreme promeni kaci ih iako su aplikaciju vec predali.
Link to comment
moram da pitam a sta vi tacno tamo placate tolike pare, a ni internet vam ne daju?internet nije nikakav luksuz da ne ulazi u basic paket bilo cega, a narocito obrazovnog programa.
svuda (mislim na NZ i AU :) )strani studenti placaju mnogo puta vece skolarine nego domaci. NZ je to promenio samo za PhD studente skoro (neposredno pre mog dolaska). to je jednostavno tako, valjda neka racunica drzave da joj ti studenti nece vratiti to sto se u njih ulaze jer ce otici...
Link to comment
Primaju oni i pustaju, ali samo kada njima odgovara. A to je tacno da vecina studenata koji pokusavaju da preko studija dobiju residence ne bi mogli da dobiju useljenicku vizu jer jednostavno nemaju radno iskustvo. A za to sto ga nemaju u mnogim slucajevima oni sami nisu odgovorni.I onda imas zemlju koja zaradjuje preko 4,2 milijarde od obrazovanja namamljujuci ljude propagandom o idilicnom zivotu u multikulturoloskoj sredini u kojoj se ceni obrazovanje.
Nonsense.Neko nije odgovoran za situaciju u kojoj je? Mozda, ali sto bi onda Australija i njeni poreski obveznici bili odgovorni? Takvih u "situaciji ne svojom krivicom" ima bar 2 milijarde na planeti, sta sad, da krenu okolo i da narede drugima da ih srede jer je situacija bila van njihove kontrole?Ko namamljuje ljude da plate skolu i na taj nacin ostanu u Australiji? Vise trebaju poslasticari, pekari i frizeri nego skolarci. Strani svrseni skolarci, kroz nemanje posla kasnije, brzo pojedu ono sto su ostavili kroz skolarinu i uvecavaju probleme kao grudva nizbrdo.Obrazovanje najvise "kupuju" oni koji nemaju nameru da se nastanjuju u Australiji - Hong Kong, Kina, Singapore, Thailand plus druge zemlje isto tako ili bolje stojece nego Australija.Useljenici, zaposljivi smesta ili ubrzo, oni koji ce da placaju porez, generisu traznju i povecavaju masu za servisiranje i podlogu za biznise je ono sto njima treba. Ne placljivi studenti bez iskustva koji imaju snazan "sense of entitlement" bez da znaju ista da rade ili ne mogu nikoga da uvere da ih zaposli. Oni kojima je uvek neko drugi kriv. To je jedna od najomrazenijih stvari koje iko moze da zastupa u pionirskoj zemlji, Australiji. Pokazano na poslu, jedino vodi do sve gorih godisnjih "review", ne napredovanja i otpustanja, pri prvoj prilici. Videli smo takve na Forumu, seca se clanstvo.
Link to comment
Ko namamljuje ljude da plate skolu i na taj nacin ostanu u Australiji? Ne placljivi studenti bez iskustva koji imaju snazan "sense of entitlement" bez da znaju ista da rade ili ne mogu nikoga da uvere da ih zaposli. Oni kojima je uvek neko drugi kriv.
Drzava namamljuje kao sto sam rekao svojim marketingom u kome se obecava jedna stvar, a u realnosti dobija sasvim druga.Naravno da imam sense of entitlement na osnovu toga koliko je ova zemlja profitirala na meni. A da li znam da radim se ne moze proveriti bez zaposljenja. Ne mogu da uverim poslodavca jer kao sto si sam rekao nece ni da pricaju ako nemas PR. Ja sam uradio sto je do mene bilo sve do sada. I po pitanju studiranja i po pitanju trazenja posla.
Link to comment
To se, od pocetka, jasno zove "Study in Australia".Ako te je navukloSkilled Migration ProgramThe Australian Government skilled migration program targets young people who have skills, an education and outstanding abilities that will contribute to the Australian economy. International students with Australian qualifications account for about half the people assessed under the skilled migrant program. For up-to-date information on the program, visit the Department of Immigration and Citizenship’s website.tako sam ja i stotine hiljada drugih dosli, bez da smo ikada bili a kamoli studirali u Australiji.Ne znam gde si ti video bilo kakav commitment da ces za svoje pare dobiti drzavljanstvo ili bilo sta osim skolskih kvalifikacija.Posle Tijenanmen maskra, Kinezi koji su zavrsavali 1992-1993 su dobijali extra 2 godine boravka (na godinu vec postojecu) da se ili snadju ili da se tamo situacija popravi, ako hoce to da iskoriste.Sto se tebe tice, jedino bi eksplictitno receno "ne ocekuj nista vise osim diplome" bilo na mestu. Niko to na svetu ne radi niti izjavljuje, cak i ako je 100% tako.
Link to comment
Ne znam gde si ti video bilo kakav commitment da ces za svoje pare dobiti drzavljanstvo ili bilo sta osim skolskih kvalifikacija.Sto se tebe tice, jedino bi eksplictitno receno "ne ocekuj nista vise osim diplome" bilo na mestu. Niko to na svetu ne radi niti izjavljuje, cak i ako je 100% tako.
Naravno da nista nije 100% eksplicitno, ali implicitno jeste. A najveci problem je u onome sto sam vec napisao pre:To je sve u redu. Ali nije u redu da ti u zemlju udjes pod jednim uslovima, a onda oni svakih 6 meseci te uslove menjaju po volji. I onda te promene uticu na sve koji su 2-3-4 godine zivota ostavili ovde, uneli u zemlju 50-100k samo za skolarinu, radili za sitnu lovu i placali porez i onda kada se prijave za PR cekaju u proseku 9 meseci. Ako se bilo sta za to vreme promeni kachi ih iako su aplikaciju vec predali.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...