Jump to content
IGNORED

Stambeni krediti


pacey defender

Recommended Posts

54 minutes ago, Filozof manijak said:

Jbg, meni ovo znači dosta nižu ratu, u ovim recesivnim vremenima,

Da, u pravu si. Pomaze ljudima koji su pod kreditom. Ja malo gledam to i kao podsticaj za druge. U smislu sta god da se desi drzava je tu, samo ne prestajte da kupujete kvadrate koje pravimo.

 

Ili konkretno, dok si ti verovatno u buli, isti benefit ima moj PM koji gazi 4k evra lagano i koji sad gleda da kupi jos jedan stan iako vec ima par nekretnina.

Link to comment

Ja to gledam drugačije, koliko je takvih kao on, a koliko kao ja?

U to vreme, oko 2015.kada sam i ja ušao u avanturu sa stambenim kreditom, kamate su bile rekordno niske, i baš puno mojih poznanika je uzelo stanove na kredit. Kada je euribor krenuo da divlja posle korone, rate kredite su im skočile i do nekih 50% (ovo je odokativna procena). NJima je ovo ograničenje varijabilne kamatne stope ruka spasa bukvalno, posebno kada se na sve nadoda rast inflacije i stagnacija primanja.

Mislim, ovo je pre svega populistička mera da bi se sprečilo nezadovoljstvo raje koja bi upala u dužničko ropstvo, a naravno da ima i nuspojava kao npr. podsticaji za lovarne, koji bi još više uvećali svoj stambeni portfolio.

  • +1 2
Link to comment
8 minutes ago, Shan Jan said:

Da, u pravu si. Pomaze ljudima koji su pod kreditom. Ja malo gledam to i kao podsticaj za druge. U smislu sta god da se desi drzava je tu, samo ne prestajte da kupujete kvadrate koje pravimo.

 

Ili konkretno, dok si ti verovatno u buli, isti benefit ima moj PM koji gazi 4k evra lagano i koji sad gleda da kupi jos jedan stan iako vec ima par nekretnina.

 

Jbt zasto tvoj PM ima 4 K evara?

Link to comment

Trenutno su stope blokirane na 4.08%, ovim će ih blokirati na 5.0%. Sa trenutnim stanjem euribora moja (a i vecina) kamata bi bila oko 6.5%, sa nekom nadom da bi moglo da dodje oko 6% ako euribor jos malo padne.

 

Tako da jeste znacajna usteda, da je moglo bolje - moglo je, naravno.

Link to comment

Hm... sa jedne strane se slazem, u smislu da nasa drzava nije kontrolisala divljanje inflacije, nije bilo novcanih inekcija da se to kompenzuje i sl. Sa druge strane, malo je prica kao i sa svajcarcima. Varijabilna kamatna stopa je bas to - varijabilna. Znao si da postoji rizik i usao u njega. Neko drugi nije. Dosta ljudi koje znam nisu ulazili u stambene kredite upravo iz tog razloga. Pri tom, sa ovim divljanjem cene kvadrata, onaj koji je usao u rizik i kredit ce svakako zaraditi. Onaj koji cinculira tek nece moci vise da kupi nekretninu.

 

Ovo je na neki nacin "kaznjavanje" onih koji su bili oprezni pa su uzeli fiksnu kamatnu stopu ili nisu ni ulazili u veliki kredit. To je klasicna sprska prica - pravi kucu bez dozvole pa posle legalizuj za male pare, ne placaj racune godinu dana pa posle ce te jos moliti da platis makar deo, ne placaj porez kao ITjevac 10 godina pa se posle dogovaraj da platis deo...

  • +1 2
Link to comment

Nisam baš siguran, jer je sećanje varljiva kategorija, ali mislim da u to vreme gotovo da nije bilo kredita sa fiksnom kamatnom stopom u ponudi banaka(2014/2015.god). I ako ih je bilo, bili su znatno nepovoljniji nego varijabilni

Link to comment

To svako ima pravo, do milion dinara godišnje bez kamate, a preko toga je nešto tipa 0.5%.

Krediti sa fiksnom stopom su povučeni iz ponude onog trenutka kad je euribor krenuo da raste.

 

Za mene je stvar ovde vrlo jasna - bogati (banke) se još više bogate na račun običnih građana i treba ih limitirati u tome.

  • +1 1
Link to comment
22 minutes ago, Filozof manijak said:

Nisam baš siguran, jer je sećanje varljiva kategorija, ali mislim da u to vreme gotovo da nije bilo kredita sa fiksnom kamatnom stopom u ponudi banaka(2014/2015.god). I ako ih je bilo, bili su znatno nepovoljniji nego varijabilni

Iskreno ne znam, to se menjalo. Mislim da zadnji put kad sam gledao je bilo nesto tipa fiksna prvih 5 godina, posle varijabilna, u prevodu golo govno sto se tice sigurnosti.

 

10 minutes ago, Moonwalker said:

@Filozof manijak Jeste li imali pravo na uplatu vece sume (teoretski kome bi uleteo kes) kod ugovora sa varaijabilnom kamatom?

Ranije si mogao da otplatis do milion dinara godisnje prevremeno, sada cak mislim da nema ogranicenja. Ovo je jako dobra fora ako ti legnu neke pare na pocetku kredita jer tada ono sto placas je 90% kamata. Takodje pomaze i kad porastu kamatne stope, to nema sta da se prica.

Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

Ili konkretno, dok si ti verovatno u buli, isti benefit ima moj PM koji gazi 4k evra lagano i koji sad gleda da kupi jos jedan stan iako vec ima par nekretnina.

 

Takvi uglavnom kupuju za keš i ne akaju se s kreditima. Ili ako baš i ako uzmu, takvih je jako malo

Link to comment
11 minutes ago, Shan Jan said:

Ranije si mogao da otplatis do milion dinara godisnje prevremeno, sada cak mislim da nema ogranicenja. Ovo je jako dobra fora ako ti legnu neke pare na pocetku kredita jer tada ono sto placas je 90% kamata. Takodje pomaze i kad porastu kamatne stope, to nema sta da se prica.

 

Pa to je obicno razlika izmedju kredita sa varijabilnom kamatom i onih sa fiksnom kamatom gde se prveremena isplata za smanjenje glavnice. Mogucnost preveremene isplate je dobra, ali nije opcija za ekonomiju svake porodice, pogotov onih koje ne mogu da racunaju da ce neki kes da uleti i neophodan im je stabilan odnos prihoda i rashoda u nekom periodu

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, Shan Jan said:

Iskreno ne znam, to se menjalo. Mislim da zadnji put kad sam gledao je bilo nesto tipa fiksna prvih 5 godina, posle varijabilna, u prevodu golo govno sto se tice sigurnosti.

 

 

Ovo je moj slučaj, prvih pet godina fiksna rata (kojom se otplaćuje kamata), a posle ide varijabilna.

I taman kad je isteklo tih pet godina, krenuo je euribor da divlja. Kao da su znali... :fantom:

Edited by Filozof manijak
  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment
14 minutes ago, Time Crisis said:

Takvi uglavnom kupuju za keš i ne akaju se s kreditima. Ili ako baš i ako uzmu, takvih je jako malo

Ne znam za celo trziste. U mom IT bablu uglavnom se kupuje na kredit a cesto ljudi kupuju vise nekretnina, opet na kredit.

 

13 minutes ago, Filozof manijak said:

Ovo je moj slučaj, prvih pet godina fiksna rata (kojom se otplaćuje kamata), a posle ide varijabilna.

I taman kad je isteklo tih pet godina, krenuo je euribor da divlja. Kao da su znali... :fantom:

Dobro se ti drzis, ja bih u toj situaciji izresetao rucnim topom...hm... da ne kazem koga. 

Link to comment
7 minutes ago, Shan Jan said:

....

 

Dobro se ti drzis, ja bih u toj situaciji izresetao rucnim topom...hm... da ne kazem koga. 


Legendarni americki pljackas banaka, 

John Dillinger

Nisu se njega banke plasile sto je u torbama iznosio cash nego sto je spaljivao duznicke knjige. Posle njegovog napada na banku, niko vise nije bio nikome nista duzan.
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...