Jump to content
IGNORED

Stambeni krediti


pacey defender

Recommended Posts

Bilo mi zanimljivo da pregledam malo, pa logikom kao da sam za sebe trazio:

 

Neubau is 1972.:)

https://www.willhaben.at/iad/immobilien/d/eigentumswohnung/wien/wien-1100-favoriten/grosszuegige-familienwohnung-in-guter-lage-621582873

 

Ovaj mi je favorit:

https://www.willhaben.at/iad/immobilien/d/eigentumswohnung/wien/wien-1100-favoriten/zwei-sehr-helle-wohnungen-in-neu-saniertem-gruenderzeithaus-direkt-an-der-u1-troststrasse-597862087

Ako cena moze malo dole, i ako kompletno renoviranje moze za nekih 80k.

 

Jedino ako Bezirk 10 nije na losem glasu.

Edited by bebaguza
Link to comment
10 hours ago, bebaguza said:

Jedino ako Bezirk 10 nije na losem glasu.

 

Pa jeste na losem glasu mada i tu moze da se nadje dobrih stanova ali odmah im je i cena visa nego prosek u 10. :(

 

 

Link to comment

I ja sam uhvatio sasvim dobru fiksnu kamatu u Austriji, 1.4% na 20 godina sa 20% učešća. 2017 godina. Da smo imali državljanstvo bila bi još manja. 

 

Ali kao što bags kaže, zato su cene bolesne.

 

Rata fiksna, trenutno debelo ispod inflacije, plate koliko-toliko prate inflaciju, cena stana raste.

 

Sa te strane super investicija, ali ako je stan kupljen da se u njemu zauvek živi sa porodicom onda mi se čini da su niske kamate dobrim delom potrte visokom cenom nekretnina. Ja ni ne živim u glavnom gradu i opet pola miliona treba za normalan stan za četvoro. Fiksna rata je dobra za miran san u ovakvim vremenima, a pomaže i to što je cena stana porasla, ali na kraju plaćaš veliku ratu i živiš u stanu i isto ti je kao da je stan jeftiniji, a kamata veća. Ako se nekada prodaje i seli ili se radi o stanu u kome se ne živi, onda su niske kamate iz tog perioda tek fantastičan deal. Mi bi prodajom stana, kome je značajno skočila cena i vraćanjem kredita bili u vrlo lepom dobitku u odnosu na iznajmljivanje računajući i sve troškove obrade kredita, notara i tako dalje.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Heaviside said:

I ja sam uhvatio sasvim dobru fiksnu kamatu u Austriji, 1.4% na 20 godina sa 20% učešća. 2017 godina. Da smo imali državljanstvo bila bi još manja. 

 

Ali kao što bags kaže, zato su cene bolesne.

 

Rata fiksna, trenutno debelo ispod inflacije, plate koliko-toliko prate inflaciju, cena stana raste.

 

Sa te strane super investicija, ali ako je stan kupljen da se u njemu zauvek živi sa porodicom onda mi se čini da su niske kamate dobrim delom potrte visokom cenom nekretnina. Ja ni ne živim u glavnom gradu i opet pola miliona treba za normalan stan za četvoro. Fiksna rata je dobra za miran san u ovakvim vremenima, a pomaže i to što je cena stana porasla, ali na kraju plaćaš veliku ratu i živiš u stanu i isto ti je kao da je stan jeftiniji, a kamata veća. Ako se nekada prodaje i seli ili se radi o stanu u kome se ne živi, onda su niske kamate iz tog perioda tek fantastičan deal. Mi bi prodajom stana, kome je značajno skočila cena i vraćanjem kredita bili u vrlo lepom dobitku u odnosu na iznajmljivanje računajući i sve troškove obrade kredita, notara i tako dalje.

By the way,imam prijatelje u Nemackoj Minhen i FRankfurt su jos crnji sto se tice cena.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Heaviside said:

I ja sam uhvatio sasvim dobru fiksnu kamatu u Austriji, 1.4% na 20 godina sa 20% učešća. 2017 godina. Da smo imali državljanstvo bila bi još manja. 

 

Ali kao što bags kaže, zato su cene bolesne.

 

Rata fiksna, trenutno debelo ispod inflacije, plate koliko-toliko prate inflaciju, cena stana raste.

 

Sa te strane super investicija, ali ako je stan kupljen da se u njemu zauvek živi sa porodicom onda mi se čini da su niske kamate dobrim delom potrte visokom cenom nekretnina. Ja ni ne živim u glavnom gradu i opet pola miliona treba za normalan stan za četvoro. Fiksna rata je dobra za miran san u ovakvim vremenima, a pomaže i to što je cena stana porasla, ali na kraju plaćaš veliku ratu i živiš u stanu i isto ti je kao da je stan jeftiniji, a kamata veća. Ako se nekada prodaje i seli ili se radi o stanu u kome se ne živi, onda su niske kamate iz tog perioda tek fantastičan deal. Mi bi prodajom stana, kome je značajno skočila cena i vraćanjem kredita bili u vrlo lepom dobitku u odnosu na iznajmljivanje računajući i sve troškove obrade kredita, notara i tako dalje.

Jebemti 1,4 % fiksna.Ja sam najnize stigao do 1,7 % al plivajuca.Sad mi je otplivala na 3,4% sto je jos uvek ok al nije da nisam morao da se prilagodjavam .

Link to comment
1 hour ago, bags said:

 

Ovo je isto ogroman problem u Austriji. 10,11 % na cenu stana je bas puno.

 

U Nemačkoj je do prosle godine bilo skoro 14% (agent i porez po 5,95 i notar 1,5% i upis u katastar 0,5%). Sad su nešto smanjili bahacenje za agente, čini mi se. Isto ovoliko i na garažu ili parking mesto, jbt.

 

@HeavisideMi nas stan sad možemo bez šale da prodamo sutra za 100K više nego što smo ga platili 2020. (Ali nećemo)

Link to comment
4 hours ago, I*m with the pilots said:

U Nemačkoj je do prosle godine bilo skoro 14% (agent i porez po 5,95 i notar 1,5% i upis u katastar 0,5%). Sad su nešto smanjili bahacenje za agente, čini mi se. Isto ovoliko i na garažu ili parking mesto, jbt.

Agenti su smanjili na 3%+pdv, ranije su bili na 5%.

 

Sto se tice poreza, on zavisi od republika. hesen je 6%, a NRW je 3%.

 

*********

7 hours ago, Heaviside said:

Sa te strane super investicija, ali ako je stan kupljen da se u njemu zauvek živi sa porodicom onda mi se čini da su niske kamate dobrim delom potrte visokom cenom nekretnina

Napravio sam malo poredjenje za kredit od 20 godina:

cena, kamata, mesecna rata (okvirno)

200.000eur, 5.0%, 1320eur

250.000eur, 3.0%, 1380eur

300.000eur, 1.5%, 1440eur

 

Generalno se visoka kamata vise isplati :)

  • +1 1
Link to comment
15 minutes ago, x500 said:

Agenti su smanjili na 3%+pdv, ranije su bili na 5%.

 

Sto se tice poreza, on zavisi od republika. hesen je 6%, a NRW je 3%.

 

*********

Napravio sam malo poredjenje za kredit od 20 godina:

cena, kamata, mesecna rata (okvirno)

200.000eur, 5.0%, 1320eur

250.000eur, 3.0%, 1380eur

300.000eur, 1.5%, 1440eur

 

Generalno se visoka kamata vise isplati :)

 

2020. Hesen, i porez i agent po 5,95%

 

Sad su agenti sa različitim procentom, koliko vidim po oglasima (i dalje mi stiže sa Immoscout i Immowelt), od 1,5 do 3,8% :unsure:

  • +1 1
Link to comment

Ja sam u Beogradu uzeo 20 godina fiksne kamatne stope od 3.5% krajem 2016. Kad sam otplaćivao dio kredita prošle godine bankarka me gleda bijelo, kaže to je moglo možda par mjeseci tad i nikad više. Mislim da je za varijabilnu i tom trenutku moglo da se iščupa oko 2.5 plus minus Euribor.

Elem na kraju sve zavisi od brzine tempa otplate, u mom slučaju sam možda na manjem gubitku nego da sam uzeo varijabilnu. Neko ko otplaćuje svih 20 godina je svakako na dobitku, u odnosu da je uzeo varijabilnu.

  • +1 2
Link to comment

Zavisi od Euribora, visine fiksne kamate pa i od penala za prevremeno vraćanje kod fiksne kamate. Može da se desi čak i za ove ultra jeftine kredite da se na kraju ispostave manje povoljni od varijabilne kamate, koji su u tom periodu naravno takođe bili povoljni. Ko je uzeo recimo 2017 kredit sa fiksnom kamatom je jedno pet godina bio u minusu u poređenju sa kreditom sa varijabilnom kamatom. Sada je plus, ali mora dugo da potraje da bi se isplatilo. Istorijski se bolje prolazi sa varijabilnom, ako nisam nešto pomešao. Mi smo hteli miran san i razmišljali da bolje situaciju za fiksiranje kamate neće biti, pa neka ispadne i malo skuplje na kraju. 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...