Jump to content
IGNORED

Kobasice, pršute, šunke, kuleni


slepa_koka

Recommended Posts

Takođe sam tamo kupio najbolji sjenički sir koji sam možda ikada kupio u Bgd, barem u smislu higijene i čistog ukusa. Jeste kravlji pa samim tim i dosadniji, ali je retko normalno usoljen za tamošnje standarde plus ne deluje kao izvorište potencijalne zaraze. Ono što ovi indijanci prodaju po pijacama je skoro pa nejestivo od presoljenosti i ja to kupujem samo da dodam u pitu.

 

gledaj na to optimisticki: gde ima tolko soli, nema problema sa bakterijama :)

Link to comment

Za vikend u Pirotu:

 

http://www.b92.net/putovanja/vesti.php?yyyy=2015&mm=01&dd=13&nav_id=946425

 

http://www.juznevesti.com/Zabava/Kesic-promoter-Sajma-peglane-kobasice-u-Pirotu.sr.html

 

http://www.pirotskevesti.rs/zivot-drustvo/cuvaju-vekovnu-tajnu-proizvodnje-peglane-kobasice/

 

Stiže tridesetak autobusa iz Evrope i 3-4 iz Makedonije, i desetak iz okolnih gradova.

 

PS

Cene su otišle u nebo, preteraše ga ovi moji skroz!

Pre par dana nabavio sam (ispod ruke) kilo za 3200 dinara. Sada obećavaju za vikend da cena raste na 30 evra/ kg.

Link to comment

kakav primitivni šabanluk! navadili se na turiste, pa deri! pre tri godine je bila oko 10 evra kilo, ja kupovao. (istina, tad i više nikad)

 

kilo Sen Danijele pršute, od svinje određene rase, hranjene određenom hranom, sušena i fermentisala dve godine, sa svim taksama za zaštitiu geo porekla košta 12 evra na veliko, a 20 evra u maloprodaji.

 

ili da dođemo bliže: kilo prvoklasnog kulena od slavonske crne svinje, samo but i leđna slanina, godinu dana fermenentisao, je 20 evra

 

na koju foru onda, istina specifična kobasica, ali napravljeno od mešane bezlične mesne mase (od ovčetine ne može jeftinije!) i to sa dodatkom kukuruznog brašna, sušena tek od jesenas košta bezmalo 30 evra?

 

drugo, koja bre energetksa bomba, kad nema masnoće? go protein i kukuruz... a tek "tajne vekovne tradicije"... nemam komentar.

Edited by banatjanin
Link to comment

na koju foru onda, istina specifična kobasica, ali napravljeno od mešane bezlične mesne mase (od ovčetine ne može jeftinije!) i to sa dodatkom kukuruznog brašna, sušena tek od jesenas košta bezmalo 30 evra?

 

Na foru videla žaba da se konj potkiva pa i ona digla nogu.

 

Mene prosto oduševljava cena kulena od mangulice iz Zasavice - beše 50 eur kilo. Mogli su i 100 eur kilo - isto im ciljno tržište, a dva puta bi više zaradili. Ali se nisu toga eto setili.

Valjda se to deli okolo za džabe raznim "VIP"-ovima, pa onda treba na kraju i neko sve to da plati djuture. Drugo objašnjenje nemam.

Edited by JakeBlues
Link to comment

To što "svaki cara ne poznava" i sve što liči na eurokrem nije baš eurokrem ne daje vam za pravo da blatite nešto o čemu nemate pojma. Ako su vas prevarili sami ste krivi što ste naivni i niste se raspitali kod poznavaoca ili lokalnih majstora!

 

1. Tek od 2 do 2,5 kg sirove kobasice dobije se jedan osušene peglane.
2. Za sirovu kobasicu neophodno je:

obrano meso bez ikakvih masnoća,

par sati mešanja sa začinima (isključivo beli luk, paprika, sol i ponešto u tragovina drugih,

dvadeset do četrdeset dana sušenja na hladnoj promaji 

i ručnog peglanja mlakom staklenom flašom.

 

NEMA žitarica, masti, svinjskog jeftinog mesa, nema termičke obrade i katranisanja svakakvim dimovima, ......... NEMA.

Edited by zmanic
Link to comment

Žao mi i kad ovčetinom podrazumevaju ono meso od australijskih ovaca, zamrznuto pre rata, a koje su se napasale na veštačkim travnjacima i krmile koštanim brašnom, ili one jadne cigaje koje brste oko kanala i ritova između njiva i močvara.

 

Ne, ne radi se o tome.

Ovde se radi o staroplaninskoj ovci koja u sezoni brsti oko 650 lekovitih trava na prirodnim pašnjacima, koja pije bistru vodu, i koja pola godine provede na otvorenom a pola u bačijama na preko 1800m nadmorske visine.

Zaostalo je premalo i zato je skupa, preskupa, papreno skupa...

Edited by zmanic
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...