Jump to content
IGNORED

SF i fantasy


dare...

Recommended Posts

Vidi, kada se čovečanstvo bude proširilo na par stotina planeta, gotovo je sigurno da će biti svetova gde će vladati staljinizam ili neki ajatolasi. Samo malo bacamo pogled u budućnost.

Link to comment

Ma možemo mi da zamišljamo budućnost kako hoćemo, ali problem sa Starship Troopers je u tome što nije SF roman nego slabo maskiran propagandni pamflet. Centralna i jedina tema knjige je glorifikacija dobrovoljne vojne službe, i samopožrtvovanja sa kojim se svaki običan mali pešadinac baca u line of fire da bi zaštitio svoju domovinu od stranog ugrožavača slobode :puke:Razumem da je Heinlein to pisao u hladnoratovsko vreme, kao neko ko svaku literarnu vrednost lako podredi ideološkim ciljevima... (u drugim knjigama je valjda imao ono da je radioactive fallout dobar za zdravlje, jer će ojačati buduće mutirane generacije, a ta fantastika je naučna koliko su i nindža kornjače)... Samo ne razumem da neko to u XXI veku može da čita.

Link to comment

Mislim da je Bigvlada rekao da neće da čita knjigu, jer mu je film alfa i omega. Mada,i sve što si ti rekao za knjigu, mnogi su rekli i za film.

Link to comment

Pa ne, to je Tastatura, ali svejedno. Ja sam i čitao knjigu i gledao film, treš tamo treš ovamo. (S tim što je Verhoven komotno izjavio da nije pročitao knjigu ali šta ga briga, scenarista valja jeste :D )Samo da se ogradim, ne bih nikom da solim pamet - šta vam se sviđa, sviđa vam se, ne osuđujem. Samo kažem da mi je čudno da je Heinlein iz svog najluđeg perioda i dalje relevantan leta gospodnjeg 2011.

Link to comment

Pravo da ti kažem, mene knjiga uopšte ne zanima, a film sam odgledala jednom, davno i samo se sećam gigantskih buba i da su uniforme nalikovale nacističkim.

Link to comment
Ma možemo mi da zamišljamo budućnost kako hoćemo, ali problem sa Starship Troopers je u tome što nije SF roman nego slabo maskiran propagandni pamflet. Centralna i jedina tema knjige je glorifikacija dobrovoljne vojne službe, i samopožrtvovanja sa kojim se svaki običan mali pešadinac baca u line of fire da bi zaštitio svoju domovinu od stranog ugrožavača slobode :puke:Razumem da je Heinlein to pisao u hladnoratovsko vreme, kao neko ko svaku literarnu vrednost lako podredi ideološkim ciljevima... (u drugim knjigama je valjda imao ono da je radioactive fallout dobar za zdravlje, jer će ojačati buduće mutirane generacije, a ta fantastika je naučna koliko su i nindža kornjače)... Samo ne razumem da neko to u XXI veku može da čita.
ne znam za knjigu jer (sramota) nisam čitao, ali iz filma tako očito probija sarkazam da mi je jednostavno fenomenalan. masterpis.+link Edited by Roger Sanchez
Link to comment

^ Hahaha, upravo sam pomislio na istu scenu, pre nego što sam otvorio link  :lol:Lm, nije samo to. U filmu se pominje i zadrtost ljudi, kada ne mogu da prihvate da možda nisu jedini inteligentni stvorovi.Ali, dok ne pročitam knjigu, ne bih da diskutujem.

Link to comment
  • 2 weeks later...
13424_Darko_Tusevljakovic.jpgImenjak ima lepu rečenicu, ume da naslika sliku rečima... Strpljivo niže, reč po reč...Početak blago haotično, obećava i obećava i tako okreće nešto jedno pola knjige, a onda se u tom san-java ustrojstvu javlja priča, koja se nekako, step by step, otkotrlja do kraja...OK. je, ali me nije nešto fascinirao taj java-san haotični horor. Nešto mi je slabo išlo... Ono, ništa identifikacija sa likovima ili radnjom... Ali dobra je knjiga... Tja, em naša, em imenjak...k1i26v2r170_veciti_rat_delfi_knjizare.jpgPreporučujem!Dobro, brzo, lepo za čitanje uz ideje koje piju vodu i lepu piščevu poruku na kraju. Dobro sam se osećao i tokom čitanja i na kraju knjige.Imam u vitrini od pre 20god i "Večiti Mir" istog pisca pa ga čitam čim završim sa "Svemirskim Vojnicima" (ajd`praviću paralelu kad završim).vecmir.jpg
Link to comment

Zaboravih... Pročitah i prve 4 knjige vampirskog serijala "House of Night"204_big.jpg"Obeležena"

Citiram:"Srpski ogranak zagrebačke izdavačke kuće "Algoritam media" objavio je prve dve knjige, "Obeležena" i "Izneverena", serijala koji je od 2005. do sada dobio u SAD osam nastavaka od planiranih 12.Prva knjiga serijala bila je 63 sedmice na listi bestselera "NJujork tajmsa" (2005/06), a ove godine u januaru se našla na prvom mestu liste bestselera nedeljnika "Špigl" u Nemačkoj. Do sada su autorska prava prodata u 36 zemalja širom sveta.Uspeh serijala "Kuća noći", nije samo posledica "renesanse" vampirskog podžanra u okviru "gotičkih romana", koji su spoj horora, romanse, fantazije, već su se bivša srednjoškolska profesorka koja se krije iza inicijala "P.C." i njena ćerka Kristina potrudile da unutar vampirske priče unesu mnoge teme koje su zanimljive za mlade, i starije čitaoce, ispričane autentičnim glasom naratorke Zoi Redberd, koja na početku priče ima 16 godina.Autorka se zahvaljuje ćerki što joj je "pozajmila" rečnik svojih vršnjakinja, a naš izdavač se postarao da nadje prevodioca, Vladimira Cvetkovića Severa koji će američki tinejdžerski sleng, veoma uspešno, preneti u odgovarajuću srpsku verziju. Od prve rečenice u kojoj Zoi kaže da je videla "olešenog tipa", čitalac koji ne razume značenje tog epiteta neće uživati u knjizi, jer ona vrvi od sličnih izraza, ali će se srpski vršnjaci Zoi Redberd osećati kao da su na fejskbuku.Američki pedagozi su ocenili da je serijal "Kuća noći" o "visokoj vampirskoj školi" prihvatljiviji od proslavljene serije "Sumrak", ili od tv serije "Suki Stekhauz-vampirske misterije" ili od trilogije "Vampirska akademija" Rejčel Mid, jer vešto mladima protura poruke o toleranciji, o prihvatanju drugačijih ("frikuša") o traganju za identitetom, o problemima koji prate odrastanje, o pravu na lični izbor, ali i o potrebi da se ostane na strani dobra, jer vampiru su kao i svi ostali - ima ih dobrih i zlih.Književnica se postarala da odbaci stereotipe o tome kako se postaje vampir, jer u školi za buduće vampire se ne služi krv, niti se u procesu transformacije pojavljuju očnjaci, ali se zato pojavljuju prelepi belezi na koži slični tetovaži koje mladi inače vole.Priča je izgradjena na biološkoj hipotezi da se kod nekih pripadnika ljudske vrste u pubertetu pod uticajem hormona javljaju promene u samom DNK i ako te prve simptome prepoznaju "tragači", oni ih odvode u Kuće noći gde uz prisustvo formiranih vampira postepeno doživljavaju transformaciju. Ukoliko se do kraja četvorogodišnje obuke ne ostvari preobražaj kandidati za vampire umiru. Oformljeni vampiri imaju vanredne sposobnosti i mogu da biraju profesiju u kojoj će briljirati i nadmašivati ljudsku vrstu.Analitičari fenomena popularnosti vampirskih priča smatraju da ih mladi ne doživljavaju kao morbidne i bizarne, jer svet u kome žive je zastrašujući i pun nasilja pa je ta vrsta literature novi oblik eskapizma."

Da lepo, brzo i dečije... Jači magnet za tinejdžerke od serijala "Sumrak"! Čini mi se lepše i raznovrsnije napisano...Pročitao sve četiri knjige u tri dana... Lako...

Link to comment
k1i26v2r170_veciti_rat_delfi_knjizare.jpgPreporučujem!Dobro, brzo, lepo za čitanje uz ideje koje piju vodu i lepu piščevu poruku na kraju. Dobro sam se osećao i tokom čitanja i na kraju knjige.Imam u vitrini od pre 20god i "Večiti Mir" istog pisca pa ga čitam čim završim sa "Svemirskim Vojnicima" (ajd`praviću paralelu kad završim).
Nećeš biti prvi, mnogi su ih poredili :)
[The Forever War] has also been considered to be a critical response to Robert A. Heinlein's Starship Troopers, a book with a similar setting, often considered pro-military. For his part, Haldeman has played down this claim in several interviews, even going so far as to praise Heinlein's work on its own merits and to name him as one of his own favorite authors.Haldeman noted that he received a letter from Heinlein congratulating him on his Nebula Award which "meant more than the award itself" and author Spider Robinson claimed that Heinlein approached Haldeman at the award banquet and said the book "may be the best future war story I've ever read!"
Ja sam Večiti Rat čitao davno, u nekom Monolitu, sećam se da mi se prilično svideo... u to vreme sam tinejdžerski naloženo pokušavao da dohvatim svaki mogući Monolit iz lokalne biblioteke u nadi da će romani biti nalik na genijalni Lord of Light. (Nisu, naravno, ali bilo je dobrih.) Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Ja sam čitao knjigu. Kao što je Rodžer rekao, iz celog serijala provejava sarkazam na tone. Ne mogu da verujem da je neko ovo shvatio kao veličanje militarizma? :blink: Bube i komunizam? :blink: Jel' mi pričamo o istoj umotvorini? Dobra paralela bi bio Čaplinov Veliki Diktator, samo što je tu ismevanje Hitlera i nacizma mnogo očiglednije. Ovde imate gej glumca koji se predstavlja kao šef futurističke wolfenstein SS paranormalne službe. One Would you like to know more vesti su priceless. :lol: Mogu se porediti sa vestima iz Running man-a, Robokapa ili Captain Baseball bat-om iz drugog Max Payne-a. To što US army preporučuje film samo govori o nivou inteligencije njenih pripadnika.

Link to comment
Ja sam čitao knjigu. Kao što je Rodžer rekao, iz celog serijala provejava sarkazam na tone. Ne mogu da verujem da je neko ovo shvatio kao veličanje militarizma? :blink: Bube i komunizam? :blink: Jel' mi pričamo o istoj umotvorini? Dobra paralela bi bio Čaplinov Veliki Diktator, samo što je tu ismevanje Hitlera i nacizma mnogo očiglednije. Ovde imate gej glumca koji se predstavlja kao šef futurističke wolfenstein SS paranormalne službe. One Would you like to know more vesti su priceless. :lol: Mogu se porediti sa vestima iz Running man-a, Robokapa ili Captain Baseball bat-om iz drugog Max Payne-a. To što US army preporučuje film samo govori o nivou inteligencije njenih pripadnika.
Pa to im lakmus, loži i jedne i druge na svoju stranu.Meni isto vrhunska kritika.U filmu, kada deca gaze bube. Profesor - regruter - komandir. Vesti. "Plaši se...". Ma odlično. Edited by Vapad
Link to comment
Ja sam čitao knjigu. Kao što je Rodžer rekao, iz celog serijala provejava sarkazam na tone. Ne mogu da verujem da je neko ovo shvatio kao veličanje militarizma? :blink: Bube i komunizam? :blink: Jel' mi pričamo o istoj umotvorini?
Um, da? Robert Heinlein je uvek bio vrlo pro-military i anti-communist, tu nikakve dileme nema. Krajem pedesetih i početkom šezdesetih, aktivno je zagovarao eskalaciju hladnoratovskih sukoba, bulaznio o Zlim Rusima koji samo što nisu navalili, besneo zbog poziva da se prestane sa testiranjem nuklearnog oružja, tvrdio da je radijacija zdrava, i sl. Starship Troopers je roman u kom ideologija ide daleko ispred literarnog sadržaja, a mesta za nekakvu alegorijsku ironiju jednostavno nema.Ne znam da li je neko linkovao na prethodnoj strani onaj Moorcockov esej (ili sam to nešto pomešao) u kom kritički gleda na ulogu SF pisaca koji s vremenom prestaju da budu nosioci nekakvih avangardnih ideja, i postaju okovani u svoju sadašnjost, vezuju se voljno za jednu struju mišljenja koja ništa novo ne predstavlja i nikakve vidike ne otvara. To je Heinlein u vreme Starship Troopers. To je Dan Simmons danas, koji misli da može da stavi "SF" etiketu na svoje hejt-fic uratke o Zlim Muslimanima ako ih začini sa malo Prusta.(Ipak, samo par godina kasnije Heinlein je napisao Stranger in a Strange Land, gde se ne bavi nedotupavom glorifikacijom Vojske & Države, dakle odvezuje se od svoje sadašnjosti i opet postaje SF pisac.)A film Starship Troopers možda jeste nekakva parodija, meni je bio previše glupav da bih ga iole ozbiljnije razmatrao. Verhoven ionako nije pročitao knjigu, mogao je da daje kakav god hoće spin.
Link to comment

Ovaj, ja se ne bavim onim što je autor hteo da postigne svojim delom već onim što je postigao. Starship troopers su kritika kako vojske tako i totalitarne države. Kada je objektivnost autora prema nekoj temi dovoljno iskrivljena, vide se sve mane koncepta koji pokušava da brani. On to nije shvatio. Čitaoci jesu.

Link to comment

Pročitao "Druda", s mukom. Ne preporučujem.Da mi je Simons ortak iz kraja, pitao bih ga: "Brate, čemu sve ono?"

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...