Jump to content
IGNORED

Znanost i politicka (ne)korektnost


Zoe

Recommended Posts

Makar nije potpuno na liniji kojom je započeta tema, politička je korektnost znatno utjecala i još uvijek utječe i na klasifikacije medicinskih stanja i bolesti, kao i na njihovu nomenklaturu. Taj je proces donio i puno dobroga u smislu humanizacije nazivlja, ali u pojedinim dijelovima postoje već i oštre debate o (bez)smislu cijelog postupka. U pripremi novih izdanja klasfikacija postoje prijedlozi o preimenovanjima ili ukidanju pojedinih skupina poremećaja, a radi pejorativnog i(ili) stigmatizirajućeg značenja pojedinih izraza. Neskloniji takvom pristupu naglašavaju kako svaki termin, uz malo "truda", s vremenom može postati pogrdan ili stigmatizirajuć.

Link to comment

Ima tu problema - ali istini za volju - nikada u istoriji nije bilo bolje vreme da ti nešto fali (ako već mora da fali).Ponekad se zabrinem nad 1 žarom sa kojim neki hoće da demontiraju sav PC (čak i sebe sam hvatao u tome).

Link to comment

ne znam zasto je ova tema pinovana i pitam se da li je kurdi kao moderator ispitao uopste ovu krajnje kontraverzno-senzacionalisticku , doduse sa nobelom, personu?pitam se gde bi autor svratao meleze- belac + crnac, u one ne tako glupe i ne tako pametne?

Link to comment
pitam se gde bi autor svratao meleze- belac + crnac, u one ne tako glupe i ne tako pametne?
Vec sam se ljutito obrušio na to što ti spominješ, u prvoj replici. Treba da budem moderator namesto moderatora. ^_^ Edited by Indy
Link to comment
ne znam zasto je ova tema pinovana i pitam se da li je kurdi kao moderator ispitao uopste ovu krajnje kontraverzno-senzacionalisticku , doduse sa nobelom, personu?pitam se gde bi autor svratao meleze- belac + crnac, u one ne tako glupe i ne tako pametne?
Upravo procitah, gorespomenuti clanak je pisala bivsa studentkinja i prot?g? tako da cela prica poprima novu dimenziju - osveta bivsem mentoru :rolleyes:
Tema topica nije striktno Watson, on je primarno posluzio kao povod za temu, a sto je koliko vidim, vecina diskutanata i shvatila.
Link to comment
ovaj topic je zreo za okretanje price ka moralnosti rada na atomskoj bombi. :whistle:
Mislim da postoji razlika između političke (ne)korektnosti i etike, tj. odsustva iste. Hoću reći, to sa atomskom bombom je svakako zanimljiva tema, ali možda se baš ne uklapa uz naslov koji je postavila ona dezertuša.
Link to comment
Upravo. ?Rasa? kao termin je odavno prevazidjena u ozbiljnoj nauci. Varijacije u ljudskoj populaciji ipak postoje, ali se uglavnom smatra da su studije u kojima su ?rasne? kategorije osnovne jedinice komparacije vrlo problematicne. Jedna od osnovnih zamerki ljudima koji se bave procenom inteligencije u ovom kontekstu je da nekriticno prihvataju biolosku realnost ?rase? i onda odatle pretpostavljaju i postojanje ?rasnih?razlika u inteligenciji.
A da li su studije u kojima su "polne" kategorije osnovne jedinice komparacije problematicne?Nas su na fakultetu povremeno upravo upozoravali da se radi politicke korektnosti ne sme zanemarivati cinjenica da su npr. neki medicinski problemi/geneticki polimorfizmi/etc. cesci kod pripadnika odredjene rase (u razloge ovde ne ulazim i sta ce biti za x godina). Ono sto mi sad prvo pada na pamet je opstepoznati primer sa enzimom ALDH i sporijom razgradnjom etanola kod velikog procenta azijata. Ili npr. ovo: FDA Approves BiDil Heart Failure Drug for Black PatientsOno sto hocu da kazem je da smatram da "realnost rase" - ili u stvari bolje receno "realnost (individualnih?) razlika" - postoji, samo bi je trebalo malo redefinisati i otarasiti se sasvim nepotrebnih i stetnih (kontraproduktivnih) negativnih/uvredljivih konotacija.
Link to comment
A da li su studije u kojima su "polne" kategorije osnovne jedinice komparacije problematicne?
Ako gledamo sa evolutivnog stanovišta, odvojeni polovi postoje otkad postoji seksualno razmnožavanje, a to je jedno milijardu i cirka godina starije od pojave primata, a kamoli Homo sapiensa, a kamoli rasa u te vrste (što bi bio "bleep" kada bi se ovo sve poređalo na vremensku skalu). I dalje odričem naučnu (as opposed to anegdotalnu) istinitost postojanja rasa, tj. tvrdim da ne postoji naučna tj biološka teorija o tome šta znači biti pripadnik jedne rase (ili seksualne, političke orijentacije). (Primeti da se to izrazito razlikuje od pola, jelda Y hromozom se skoro okom može videti).U najboljem slučaju meni ove studije rasa liče na sledeće (naučno gledano): na slučajan način, ili arbitrarno, podeliti populaciju u neke "grupe", sprovesti na njima neka (u suštini vrlo problematična) merenja, dobiti neke brojke, podvrći ih statističkoj obradi (imaginativnoj, dakako), a zatim re-fitovati te rezultate nazad na "realnost", e da bi se tako dokazalo u čemu su te dve "grupe" zaista različite. I, na kraju, šta se dobija od svega toga? Koja je korist od tih istraživanja i za koga? Cui bono?Malo smo valjda odmakli od Aleksandra Makedonskog i njegovih vremena i shvatanja o tome "kakvi su koji ljudi". Neki možda i nisu, doduše.
Link to comment
Ako gledamo sa evolutivnog stanovišta, odvojeni polovi postoje otkad postoji seksualno razmnožavanje, a to je jedno milijardu i cirka godina starije od pojave primata, a kamoli Homo sapiensa, a kamoli rasa u te vrste (što bi bio "bleep" kada bi se ovo sve poređalo na vremensku skalu). I dalje odričem naučnu (as opposed to anegdotalnu) istinitost postojanja rasa, tj. tvrdim da ne postoji naučna tj biološka teorija o tome šta znači biti pripadnik jedne rase (ili seksualne, političke orijentacije). (Primeti da se to izrazito razlikuje od pola, jelda Y hromozom se skoro okom može videti).U najboljem slučaju meni ove studije rasa liče na sledeće (naučno gledano): na slučajan način, ili arbitrarno, podeliti populaciju u neke "grupe", sprovesti na njima neka (u suštini vrlo problematična) merenja, dobiti neke brojke, podvrći ih statističkoj obradi (imaginativnoj, dakako), a zatim re-fitovati te rezultate nazad na "realnost", e da bi se tako dokazalo u čemu su te dve "grupe" zaista različite. I, na kraju, šta se dobija od svega toga? Koja je korist od tih istraživanja i za koga? Cui bono?Malo smo valjda odmakli od Aleksandra Makedonskog i njegovih vremena i shvatanja o tome "kakvi su koji ljudi". Neki možda i nisu, doduše.
Ljudski organizam ima ( trenutno se čini da je to tako ) nekoliko desetaka hilljada funkcionirajućih gena . Jedan vrlo vrlo mali broj tih gena uzrokuje vidljive karakteristične morfološke razlike na fenotipu, a koje se razlike upotrebljavaju kao kriterij po kojima se klasificiraju ljudi po rasama. A morfologija ljudskog organizma je samo jedan mali djelić sveukupnog fenotipa, a nebrojene druge razlike ( i sličnosti ) na fenotipu koje nisu morfološke prirode ostaju "sakrivene" ispod , uvjetno govoreći, kože. A kad zaronimo ispod "kože" onda se vidi da je podjela ljudi na rase na osnovu morfoloških razlika vrlo problematičan i vrlo površan kriterij klasifikacije, u doslovnom i metaforičkom smislu.
Link to comment
A kad zaronimo ispod "kože" onda se vidi da je podjela ljudi na rase na osnovu morfoloških razlika vrlo problematičan i vrlo površan kriterij klasifikacije, u doslovnom i metaforičkom smislu.
To sve vreme i pokušavam da kažem, a ti si to lepo formulisao. Upravo je to ono na šta mislim kad kažem da ne postoji adekvatna "teorija rase" (za razliku od "teorije pola" koju je srednjoškolac u stanju da uspešno formuliše).
Link to comment
A kad zaronimo ispod "kože" onda se vidi da je podjela ljudi na rase na osnovu morfoloških razlika vrlo problematičan i vrlo površan kriterij klasifikacije, u doslovnom i metaforičkom smislu.
svakako. ono sto ja pokusavam da kazem je da isto to vazi za inteligenciju. ne mozes da zaronis ispod nivoa koze i odredis ko je koliko inteligentan, a i ako uspes, to su toliko sitne razlike da su potpuno nebitne u odnosu na celokupnu kolicinu informacija u genomu.a opet su nam te sitne razlike vazne u nasim malim zivotima. predvidjaju uspeh u skoli, uspeh u poslu, visinu plate, zdravstveno stanje, zivotni vek, ekonomsku klasu... nama jako bitne stvari.
Link to comment
a opet su nam te sitne razlike vazne u nasim malim zivotima. predvidjaju uspeh u skoli, uspeh u poslu, visinu plate, zdravstveno stanje, zivotni vek, ekonomsku klasu... nama jako bitne stvari.
Ja sam vrlo sumnjičav u pogledu toga koliko je to uopšte tačno... nedavno smo imali "šorku" oko toga na blogu B92. Premda su mi dobro poznati tekstovi koji tvrde da postoji korelacija između inteligencije i novčanih primanja, apsolutno sam neubeđen da su ti izveštaji na iole čvrstim nogama, barem kada su male razlike u pitanju (ne postavljam pitanje za korak od IQ 80 na IQ 140, ali će proteći mnogo vode Marambidžijem pre nego me neko uveri za isto za korak od npr IQ 120 na IQ 140). Edited by Indy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...