Jump to content

Jezički XEJT


makaronee

Recommended Posts

Ovo nije valjda toliko ni jezički hejt, koliko hejtovanje gluposti, ali iritira konstantno brkanje nacije i etničke pripadnosti. Blic: "Pobeda protiv Hrvata za medalju"... Šta fali "pobedi protiv Hrvatske"?

Link to comment
Ovo nije valjda toliko ni jezički hejt, koliko hejtovanje gluposti, ali iritira konstantno brkanje nacije i etničke pripadnosti. Blic: "Pobeda protiv Hrvata za medalju"... Šta fali "pobedi protiv Hrvatske"?
U našem jeziku su nacionalnost i etnička pripadnost sinonimi. Oboje je ethnicity. Nationality je državljanstvo. Razlike se pojavljuju eventualno u zakonskim aktima, kao narodi i narodnosti što je bilo nekad, da bi se izrazio različit zakonski status etničkih grupa, tj. federalnih jedinica. Raspravljeno tisuću puta na ovim stranicama. Ovo drugo je uobičajeno, nastalo u vremenima s manje pc. Jako mi je zanimljivo što češki sportski komentatori nikad ne koriste "mi", već "Česi" u trećem licu. Česi su u ovim trenucima pojačali odbranu, odličan napad Čeha, velika pobjeda Čeha isl.
Link to comment
Pozamljujem ovo od garoviksa. Neke tuđice jesu smešne, ali je jezičko čistunstvo 1 fašizam koji teče.420115_10150737170307538_240445187537_12542165_2016903076_n.jpg
Srećom, pa klinci govore sve ove precrtane reči. I kad mogu da biraju, pišu latinicom. Na očaj graničara...
Link to comment

Pretpostavljam da me iritira zamena obrazovnog procesa agitpropom. Sem toga, neke od alternativa su tehnički pogrešne, ili čak tendenciozne (npr. alternativa za gej).2 king - to može biti tačno, ali zar takvo stanje nije produkt filozofije nacionalne države, koja bi trebalo da je ostala u 19. veku.

Link to comment
Ovo nije valjda toliko ni jezički hejt, koliko hejtovanje gluposti, ali iritira konstantno brkanje nacije i etničke pripadnosti. Blic: "Pobeda protiv Hrvata za medalju"... Šta fali "pobedi protiv Hrvatske"?
Daj ne budi toliko politicki korektan. Ovo je uobicajeno i u drugim jezicima. I nekada ce u Blicu pisati "pobeda protiv Hrvata" a nekada "pobeda protiv Hrvatske" - dosadno je da se uvek pise isto. Uostalom, kako bi ti nazvao nekoga ko je gradjanin Hrvatske ili clan reprezentacije Hrvatske, a da ne kazes "gradjanin Hrvatske" ili "clan reprezentacije Hrvatske"? Hrvatijanac? Hrvatskijanac? Hrvati tako nonstop koriste "srbijanski" i "Srbijanci" umesto "srpski" i "Srbi" (npr. "srbijanska vlada" za Vladu Srbije umesto "srpska vlada") - meni to mnogo para usi.Stavise, da je u tekstu pisalo "pobeda protiv Francuza za medalju" mislim da ne bi ni primetio, nego smo svi osetljivi na nase lokalne etnonime.A letak je hit :lol:lezeran, narkoman, robna marka, melodija, moda, direktna linija, inzenjerstvo...sve ciste i izvorne srpske/slovenske reci :lol: bas su se proslavili :lol: Edited by hazard
Link to comment

Da, bas su se proslavili, sto i dokazuje njihovo poznavanje sopstvenog jezika, u tom duhu su mogli da dodaju i tisuca = hiljada :huh: A na stranu politicka korektnost koja je odavno sama sebi cilj, ipak mora da postoji neka odrednica za ljude koji nisu etnicki Srbi(pravoslavci) a gradjani su Srbije, neki vec generacijama. Znas i sam kako se ovde srBske patriJote naroguse ako se provuce to Srbin za nekoga ko se ne uklapa u tu cistu definiciju. Jeste da je ovde uobicajeno da se ljudi predstavljaju svojim etnickim poreklom ali moramo priznati da to i nije najsrecnije resenje za sve i uvek.edit: nepismena

Edited by nera
Link to comment
Hrvati tako nonstop koriste "srbijanski" i "Srbijanci" umesto "srpski" i "Srbi" (npr. "srbijanska vlada" za Vladu Srbije umesto "srpska vlada") - meni to mnogo para usi.
Ovim se, između ostalog, pravi i vrlo korisna distinkcija između Republike Srpske i Srbije.
Link to comment
  • 2 weeks later...
http://www.blic.rs/Vesti/Svet/305739/Amerika-preti-Kini-i-Rusiji-medjunarodnom-izolacijom
U tom smislu, rekao je Lavrov, prema rezoluciji bi samo sirijski režim bio u obavezi da stane sa nasilnim akcijama, dok nema sličnih instrukcija naoružanim grupama koje se bore protiv režima. "Takva rezolucija podrazumeva da Savet bezbednosti stane na jednu od strana u civilnom ratu", zaključio je Lavrov.
civilni rat? :mellow: je l' to neki rat gde u kome se makljaju samo civili? U tom slucaju, ono u Siriji to nije...
Link to comment

otvorena komunikacija: "ja od vas ocekujem da imamo otvorenu komunikaciju"ajd sto je pomo, al sto je i šija i vrat u jednom. kad je zatvoren kanal, nema komunikacije. i obrnuto. valjda.osim toga, ljudi jedni s drugima mogu da imaju svasta, ali ne i komunikaciju. oni komuniciraju. ako.poz

Link to comment
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...