Jump to content
IGNORED

Bicikl


Delija67

Recommended Posts

Ajde biciklisti pomagajte - od biciklova poznajem i priznajem samo 1 starog kontrasa, ono po hleb, na plazu, a i to kad me bas mrzi da idem pesice, dakle nisu razdaljine u pitanju, par stotina metara, ravnica skroz, ali:

klinci, komada 2, sada imaju biciklove sa menjacima, valjda se to tako zove, meni to prekomplikovano, doduse naucili su da voze bicikle na pomenutom starcu, tako da nije u pitanju vestina/umece voznje vec vise prelaz na drugu vrstu transmisije.

Sta i kako sa menjacem?

Kakva uputstva dati, ako uopste treba ikakva, odnosno da li pustiti da se metodom pokusaja i promasaja savlada i menjac kao pomagalo?

Na sta obratiti paznju, sta se sme, a sta ne?

Link to comment

nema puno pravila.

menjati brzine pre uspona i ne kombinovati brzine da lanac bude dijagonalno i to je to.

 

Gear%20Chain%20line.jpg

 

 

If you're climbing a steep hill, opt for lower gears—the 1 on the left side combined with 1 to 4 on the right. If pedaling feels way too easy, switch to a higher gear—the 3 on the left side combined with 4 to 7 on the right—to help you go faster. For everyday flat-road riding, it's recommended to stick with the middle gear (the 2) on your left-side shifter and using the full range of gears on your right to fine-tune.
Edited by garcia
Link to comment

Ja sam prekjuce otvorio "sezonu".

 

Bilo malo ladnjikavo, uprkos suncu, ali je bas prijalo

 

Sent from my Nexus 4

Ja danas. Sunce kroz prozor me prevarilo da je toplije nego sto jeste al kad sam se vec nakanio odoh jedan krug do Ade.

 

@ namenski 

 

nije to nikakav bauk. Pretpostavljam da imas 18-brzince

 

levo imas menjac sa 3 brzine i on ti menja na kom od centralna 3 zupcanika se vrti lanac. Najlakse je okretati pedale kad je na najmanjem al onda najvise tputa treba da okrenes pedale da bi presao neku razdaljinu,

 

desni menjac je za 6 zupcanika pozadi

 

U manjim brzinama se lakse vrte pedale al mnogo puta treba da okrenes krug da bi presao razdaljanu. Poenta je naci zlatnu sredinu.

 

Za pocetak im stavi srednji u "m" (ili kako je to vec oznaceno na tom biciklu) i reci da ga ne diraju al nek eksperimentisu sa desnim. Pomeris menjac za jedan polozaj i sacekas da prebaci na susedni zupcanik. Kad udju u stos sa njim onda nek koriste i levi menjac

 

kod mene je ovako

 

L+ 1,2,3,4,5,6  - prvih 6 brzina

M+1,2,3,4,5,6 - od sedme do dvaneste

H+ 1,2,3,4,5,6 - od trineste do osamneste

 

Pretpostavljam da sam ocajno objasnio al to je princip :)

Link to comment

Hvala  :)

Znaci, itekako, za kosi/dijagonalni polozaj lanca sam se dosetio i sam, stavio zabranu.

 

Pretpostavljam da je ovo H, L, M analogija stepenima odnosa takozvane redukcije na terencu, High, Low, Medium, a bice da jeste?

 

Ostalo u stampu i na zid sobe, pa neka uce napamet -_- 

Hvala jos jednom.

 

Dodatno pitanje: zamena, krpljenje zadnje unutrasnje gume, skidanje zadnjeg tocka sa svom onom skalamerijom?

Mora kod majstora ili mogu sam, mislim moze li se nesto zeznuti, na sta treba obratiti paznju kod vracanja tocka nazad, zatezanja lanca... 

Link to comment

možeš i sam ali mislim da sam zadnji put tu uslugu sa sve pumpanjem platio oko 200 dinara.

za te novce neću da prljam ruke

 

a inače ništa posebno.

prebaci se menjač u najniži prenos (prvi i najmanji zupčanik).

odvrne se matica koja drži točak za ram. skine lanac sa zupčanika i prosto skine točak.

skine se spoljna guma i tako dalje.

 

za skidanje spoljne gume je najbolje da se ima onaj alat/polugice što dolaze u paru.

ja moje platio sa alija par dolara:

 

41r4%2Bw1mjvL.jpg

a tu je i video:

 

Edited by garcia
Link to comment

Ma nije stvar u placanju, nego u transportu bicikla sa busnom gumom iz ruralnih predela do majstora, penji ga na auto/u auto, skidaj ga, cekaj kod majstora...

Menjao sam i krpio gume bezbroj puta, ocas posla nego mi sad frka da na ovim sofisticiranimtm biciklima ne zeznem tehnologiju, ne znam da li ima nekih podesavanja, mogucnosti da se nesto zezne, taj rad...

 

Tako da hvala  :)

Link to comment

I ja bih kod majstora.

 

Taman stigoh na Adu pa se naoblacilo i smara vetar. Do Ade vise raje nego leti a i sama Ada je ozbiljno popunjena.

 

Bedak dana je sto mi je zatvoren omiljeni diskont pica :(

Edited by katamaran
Link to comment

ako si namenski negde na ravnom menjač ti ni ne treba. 

ja sam naučila da ga koristim tek kad sam prešla iz pančeva za beograd, pre toga nisam tri puta promenila brzinu. 

a gumu je jako lako zameniti i korisna je veština, jer gume umeju da pucaju i kad je čovek negde na putu gde nema nigde ničeg :)

Edited by belch
Link to comment

Ma meni ne treba, ali klinci k'o klinci, a red je da i ja mator nesto naucim  :(

Sto se zamene/krpljenja tice, tu sam stari majstor, ali sam se bojao da se kod ovih sa menjacem nesto moze da poremeti kada se skida tocak.

Link to comment

Prvi put sam prosao ovom obilaznicom po danu biciklom. Postapokalipticni pejzaz jos nekako al su me maksimalno smorili kamioni na biciklistickoj stazi jer su betonirali nekakve sahtove pored. U povratku je majstor skroz zatvorio stazu mesalicom pa sam jedno 100-200m vozio kroz gradiliste.

 

Cele prosle sezone nisam video ovakvu guzvu ni uz reke ni oko Ade. Zato volim kad upekne zvezda blizu 40 pa ne sretnes 5-6 bicikala do Ade :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...