Jump to content
IGNORED

kurs dinara


bup

Recommended Posts

  • Replies 668
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • čekmeže

    48

  • žaro

    27

  • Muwan

    26

  • yolo

    25

Top Posters In This Topic

  • 6 months later...

Ko zaista stoji iza "jacanja" kursa dinara? Koliko ce to sve da nas kosta? Cak i da prihvatimo Jorgovankino da su obuzdali inflaciju i da vlada ima momentalno para iz raznih kredita da isplacuje izdatke sve ostalo ne daje osnova za rast kursa posebno u privredi koja mora da poveca izvoz.

Link to comment
  • 1 year later...

ne znam da li je neko ispratio. švajcarska narodna banka je obustavila veštačko vezivanje za evro. švajcarac poletija

drugar iz švice mi reče da se vrednost CHF kreće u amplitudama od 20% iz sata u sat.

 

ko god da je imao ovu informaciju i dovoljno keša da se igra sa kursevima verujem da je mogao da izađe jako dobar iz cele priče za 1 dan trejdinga.

 

====

 

što se tiče srba - svi koji su se zaduživali u švajcarcima su dodatno najebali. znam da je bilo i ljudi sa foruma koji su uzimali ovakve kredite.

 

Švajcarci se predali, franak u nebo
IZVOR: B92, TANJUG
Bern -- Centralna banka Švajcarske saopštila je da odustaje od trogodišnjih napora da se vrednost franka veštački održi na niskom nivou.
 
Rezultat toga je da je švajcarski franak naglo ojačao.
 
Svega nekoliko minuta po saopštenju banke da ukida granicu koja je sprečavala da evro padne ispod 1,2 franaka, švajcarska valuta ojačala je na 0,8517 za evro, prenosi agencija Frans pres. 
 
Oko 13 sati vrednost dve valute se skoro uravnotežila pa je za jedan evro trebalo izdvojiti oko 1,02 švajcarska franka. 
 
Nacionalna banka Švajcarske saopštila je da mera koju je uvela u septembru 2011. u cilju zaštite švajcarske ekonomije od ozbiljnih rizika zbog evropske dužničke krize više nije opravdana. 
 
Snažan franak posebno je problematičan za švajcarske izvoznike, koji su morali drastično da snize cene da bi ostali konkurentni. 
 
Banka je takođe poručila da će sniziti prosečnu kamatnu stopu na minus 0,75 sa minus 0,25 odsto. 
 
Akcije na švajcarskim berzama potonule su 6,66 odsto nakon vesti da kurs franka više nije vezan za evro. 

 

Edited by Ravanelli
Link to comment

Mislio sam na ovaj tvoj pasus

 

pitanje zakonitosti klauzule u chf je mnogo kompleksnije i nije baš jasno šta u tom slučaju znači dosledna primena zakona o obligacionim odnosima. postoje različita mišljenja. moj dobar prijatelj, advokat sa iskustvom, mi je, na moj zahtev da me zastupa u tuzbi koja bi osporila zakonitost klauzule u chf, rekao da ustedim vreme i zivce sebi i njemu i da to ne radim. mozda on i gresi, ne garantujem. tvoj argument je vrlo logičan, videćemo šta će vreme pokazati. jedan moj školski drug trenutno priprema tužbu, njegovo iskustvo će dosta toga reći.

 

ovo sve što si napisao o prenosu rizika na jednu stranu stoji s tim da mislim da se to odnosi samo na korekciju kamatne stope.

Kurs ne bih uključivao u ovo što tale navodi. Zamislimo da ova država naglo ojača i dinar takođe i rate u evrima postanu niže? Hoće li onda banke tražiti raskidanje ugovora? Hoću da kažem onda svako može da raskine ugovor u zavisnosti kako vetar (kurs) duva?

Inače ovo oko zaduženja u domaćoj valuti na 15-20-30 godina...pa može uz kamatnu stopu 20 posto godišnje.

Link to comment

http://www.finanztreff.de/kurse_einzelkurs_charts.htn?i=2203841

 

 

EUR/CHF SPOT

0,9960-0,32%
 
 

https://www.rcb.at/en/produkt/currency/?ID_NOTATION=16210643

 

CURRENCY CHF/RSD SPOT
      122.9723 RSD   -0.2804 (-0.23%)   PRICE   CHG. 1D  
Market data  
Quote 122.9723 last update Jan 16, 2015 7:09 pm chg. 1D -0.2804 (-0.23%) Previous close 123.2527 Open 123.5171 High 125.2483 Low 119.6339 Volume -

 

Edited by Tale
Link to comment

ne znam šta će biti kratkoročno (narednih nekoliko dana), dugoročno očekujem jačanje dolara i, u manjoj meri, franka. evro ide ka paritetu sa dolarom, a franak ka 0,85 za jedan evro.

 

to ti je moja prognoza, a ja uvek potpuno pogrešim, tako da... :)

Link to comment

Šta može da se očekuje nakon današnje odluke Centralne banke? Gde ide dolar, gde će evro, gde franak? Neko?

 

Pazi, umumpaće (naštampaće) 1000 milijardi evra u sledeće 2 godine, što bi trebalo da znači da će evro da oslabi. Koliko, niko ne može sa sigurnošću da ti kaže.

Link to comment

prva reakcija trzista na dragijev program je znacajan pad evra... i to je tek pocetak. ubr, video sam u nekoliko clanaka pretpostavku da ce snb da kupuje dolare u narednom periodu, kako ne bi chf nastavio da jaca i prema dolaru. moguce je da to znaci i njihovu intenzivnu prodaju evra, a buduci da su u poslednje 3 godine prikupili nekoliko stotina milijardi evra, i to ce dodatno da oslabi zajednicku valutu.

Link to comment

Ode evro... i jos ce. sad kad fed poveca interest rate, ode dolar u nebo. koliko citam, kapital se masovno seli u usa. nebo je granica. usao sam nesto dolare kad je bio 1,3 dolara za evro, ali sam vise usao u nok kad je bilo 9,1 nok za euro (danas 8,7) i chf pre ovog ludovanja. jbg, dolar je bio mnogo mnogo bolja opcija ali evra skoro da i nemam. da li sam to po prvi put u pravom trenutku iskocio iz broda koji tone?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...