Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Možda nije za ovu temu, ali nisam našao prikladniju. Ima li neko pravilo oko korišćenja zagradama u rečenicama, i čemu one uopšte služe ? Da li je uopšte pravilno napisati nešto kao Dođite da se smejete (sa) vašim kolegama !. A i kako bi se pročitala ova rečenica na glas ? Sad mi pade na um da možda tome i služe zagrade, da se napiše nešto što ne treba izgovoriti.

Link to comment
Око ушћа Криваје у Канал ДТД, тера се бицигли.
eeeee tu je nas Ziginjo terao keramoj pokojni deda je umesto reci biciklo koristio rec tocaktako da je to bilo- teranje tocka
Link to comment

imenica pazuh, kog je roda, muški ili srednji?taj pazuh ili to pazuho. nekako mi prirodnije zvuči da je muškog roda, dakle pazuh, međutim u prevodima Flavia Rigonata i kod Srđana Valjarevića sretao sam se sa upotrebom u srednjem rodu: "ne njušim pazuho", "knjige su bile malog formata i zgodne za guranje pod pazuho" itd.edit: nisam siguran, ali mislim da kod Srđana imamo upotrebu i u ženskom rodu: tu pazuhu. ipak, rekoh, nisam 100% siguran, proveriću.edit 2: evo, proverio sam: "knjiga je bila jeftina i zgodna za guranje pod pazuhu".

Edited by Willow
Link to comment

Mislim da možeš da smatraš da postoje dve imenice, pazuh i pazuho, od kojih drugu niko koga ja poznajem u Srbiji ne koristi, ali jesm je viđao. Prva imenica je muškog roda. Druga je srednjeg. I znače (valjda) isto, tj. alternativni su oblici. Nisam siguran koliko je druga u srpskom standardna, ali o tome više može Lekbo, jer ima gde da pogleda, a i više se zanima, tj. više zna o standardnom srpskom.

Link to comment
Mislim da možeš da smatraš da postoje dve imenice, pazuh i pazuho, od kojih drugu niko koga ja poznajem u Srbiji ne koristi, ali jesm je viđao. Prva imenica je muškog roda. Druga je srednjeg. I znače (valjda) isto, tj. alternativni su oblici. Nisam siguran koliko je druga u srpskom standardna, ali o tome više može Lekbo, jer ima gde da pogleda, a i više se zanima, tj. više zna o standardnom srpskom.
ok, tako znači. ali Srđan Valjarević je upotrebljava i u ženskom rodu: tu pazuhu. (pogledaj edit 2 iz prethodnog willowovog unosa)dakle, i treća imenica. i to nam sad dozvoljava da legitimno furamo pazuh kroz sva tri roda: taj pazuh; to pazuho; ta pazuha. majku mu, baš zanimljivo! ima li još neki sličan primer u srpskom jeziku? Edited by Willow
Link to comment
:lol: Znam, znam. Samo se šalim. I po Pančevu se tera bicikl , a teraju biciklovi. Postoji čak i oblik jedan bicikli, ali sasvim pristojan broj ljudi kaže i ovaj bicikl, a ovi bicikli. Ringlov je naglašen kratkouzlazno, a "o" je dugačko na nenaglašeni način. Množina je ringlOOOOOvi, u kom je slučaju drugi slog baš sasvim naglašen, i to dugouzlazno.
Бициклови се тераду :) .А за ринглове, да, управо једна од тих речи са ненаглашеном дужином на -ов, као што су и кулов, џулов, мандов, интов (кочије са опругама, од мађарског hint? - не знам шта тачно значи али има везе са љуљањем), зврндов - али не и пацов, аков, валов, где има дугоузлазни на а и кратко о.
Око ушћа Криваје у Канал ДТД, тера се бицигли.
Ако ћемо тако, има и пацикло. Edited by расејан
Link to comment
dakle, i treća imenica. i to nam sad dozvoljava da legitimno furamo pazuh kroz sva tri roda: taj pazuh; to pazuho; ta pazuha. majku mu, baš zanimljivo! ima li još neki sličan primer u srpskom jeziku?
Боље (осим ако је можда већ било... а све ми се чини да јесте) је: једна именица, а два рода. Како мења падеже, тако јој се мења род. У номинативу, акузативу и вокативу једнине је средњег, а у осталим падежима једнине и у свим падежима множине је женског рода. Па погађај или преврћи по форуму...
Link to comment

Da, i pazuh i pazuho su standardni oblici. Pazuha nije. Ja uvek čujem samo pazuh.Ali to su dve različite imenice. Imenice se u srpskom ne menjaju kroz rodove. ;)Ima još jedan takvih slučajeva. Za sad mi pada na pamet samo jedan: imenice veče (srednjeg roda) i večer (ženskog roda na konsonant). Ovde je stvar već malo komplikovanija pošto u nominativu i akuzativu koristimo prvo (dobro veče), a u ostalim drugu (te večere - genitiv). U hrvatskom se koristi samo večer.

Link to comment
Ali to su dve različite imenice. Imenice se u srpskom ne menjaju kroz rodove. ;)Ima još jedan takvih slučajeva. Za sad mi pada na pamet samo jedan: imenice veče (srednjeg roda) i večer (ženskog roda na konsonant).
Nisam sigurna, ali mislim da i bol može da se upotebi u muškom i ženskom rodu- taj bol i ta bol.Ako se dobro sećam muški rod se koristi obično za fizičke pojave i množina je ti bolovi, a ženski (zbog suptilnosti i prefinjenosti, valjda <_< ) za duševne manifestacije- te boli.Pod uslovom da može ovako, da li su i ovo dve imenice?
Link to comment
Da, i pazuh i pazuho su standardni oblici. Pazuha nije. Ja uvek čujem samo pazuh.Ali to su dve različite imenice. Imenice se u srpskom ne menjaju kroz rodove. ;) Ima još jedan takvih slučajeva. Za sad mi pada na pamet samo jedan: imenice veče (srednjeg roda) i večer (ženskog roda na konsonant). Ovde je stvar već malo komplikovanija pošto u nominativu i akuzativu koristimo prvo (dobro veče), a u ostalim drugu (te večere - genitiv). U hrvatskom se koristi samo večer.
Е то је тај случај који сам имао на уму, и вече се не разликује од вечери, то је једна те различита именица :), а не две различите.

Зашто уопште кажемо "две различите"? Зато да јасно кажемо да није по среди ни један од осталих случајева - "две исте", "једна иста, друга различита".

Link to comment

Ima i dobArveče.A u Vojvodini se tera i becikli (a teradu se beciklovi). -_-I to mi je mnogo simpatičnije od reči biciklo (sr. rod) ili čak bicikal.

Edited by FranziskaKafka
Link to comment

Jednom sam s govornicima prečanskog pravio binu (zapravo kokošinjac jedan, nije bitno). Kad je ispipao podlogu od dasaka jedan od njih reče da bi izdržala volove. A reče to ovako: volov'. A ovaj drugi: ma konj'.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...