Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Zna li neko etimologiju reći "tušta" i "tma"? Nemam nikakvu ideju glede istih.
Знам само да нису исти, иначе чему две речи.
Link to comment

Samo vidim slicnost sa recima tust-debeo, tušt-gust, tama, stuštiti se i tuštiti se. Našla sam i 'tušte se obrve' i 'tušti se' (oblači se i nestaje svetla).

Edited by FranziskaKafka
Link to comment
Upravo sam primetio (postujući na drugom potforumu) da već duže vreme ili ne mogu da se setim ili ne znam srpsku reč koja bi adekvatno izrazila koncept pattern u sledećim (ad hoc konstruisanim) primerima:This electrode matrix stimulated the tongue in various patterns, reflecting the visual input received from the camera. iliWe noticed a variety of patterns of second-language influence on the first language in our participants. ...Ideje? Predlozi?
u ovom konkretnom slučaju -- načini...stimulisala jezik na različite načine...Primetili smo više različitih načina na koje drugi jezik utiče...generalno, reč obrazac najčešće pogađa suštinu, barem u materijalu u kojem ja zatičem pattern
Link to comment

Hvala svima za ideje. Da, naginjem obrascu ako bih baš insistirao na imeničkom prevodnom ekvivalentu, mada ima neto i u onoj glagolizaciji koju predlaže Rasejani. Za način, Buum, mi se čini da pokriva malo veći semantički prostor od pattern, jer pattern podrazumeva prostorni ili vremenski raspored, a way ili manner i stvari kao sredstvo ili intenzitet. ...Vinska, ja imam objašnjenje za tmu, da dodam Franzikinom za tuštu. Ništa spektakularno. Tma = tmina = tema (slov.) = тъма (bug.) = t'ma (šopski?) = темнина (мак.)

Link to comment
Знам само да нису исти, иначе чему две речи.
Ovakvi izrazi se u lingvistici (pogodili ste, engleskoj) zovu irreversible binomials (ireverzibilni binomijali, nagađam). Ne znam čemu - pretpostavljam radi augmentacije stilskog dojma. Primeri iz engleskog:Part and parcel, nook and cranny, null and void, peace and quiet, first and foremost, etc. Moj omiljeni je cloak and dagger. Edited by crveni autobus
Link to comment
Imamo i mi ono peace and quiet, ne? Mir i tišina.
O da. Ireverzibilni binomijali (recimo da je to srpski termin) su česti u jezicima. Pada mi napamet i jedan i jedini. Naravno, ne mora u ovim izrazima da se radi o dva sinonima (kao što se ne radi ni u cloak and dagger iznad):živi i radipevanje i pucanjemajka ni maćeharod ni pomoz-bogporodica i prijateljidupe i oko .Dobar test za razlikovanje i.b. od običnih koordinativnih sintagmi je probati da im promeniš redosled. Ako zvuči pogrešno, onda je i.b. Edited by crveni autobus
Link to comment

>>>Samo vidim slicnost sa recima tust-debeo, tušt-gust, tama, stuštiti se i tuštiti se. Našla sam i 'tušte se obrve' i 'tušti se' (oblači se i nestaje svetla). <<< Pošto se izraz "tušta i tma" upotrebljava u značenju mnoštvo /gomila/ nečega, prava pošast.. moglo bi da prođe ono "tušt-gust" /pojedinačno neraspoznatljiv/.A možda ima veze i s hrvatskom "tušiti se" /gušiti se u gomili, dušegupka/. Inače, "stuštiti", mislim da ima značenje sjuriti se nekontrolisano. >>> Vinska, ja imam objašnjenje za tmu, da dodam Franzikinom za tuštu. Ništa spektakularno. Tma = tmina = tema (slov.) = тъма (bug.) = t'ma (šopski?) = темнина (мак.)<<< Tma jeste čest pesnički izraz za tminu, ali teško mi je dovesti ga u vezu s nečim što bi trebalo da označi količinu, odn.nedefinisanu brojnost nečega.

Link to comment

Ja u stvari tek sada shvatam da ne znam šta taj izraz znači. Pročitavši ga tamo gore, automatski sam pomislio da se radi o nečem veoma tamnom. A ako zaista znači veliku količinu, onda ne mogu ni da počnem da zamišljam zašto. Meni lično, doduše, nije baš ni bitno. Jeste interesantna mentalna gimnastika, ali uglavnom jednostavno prihvatam da idiomatski izrazi skoro nikad nisu prosta suma svojih delova. Samo mi još (pored svega) fali da počnem da budem opsednut pitanjem zašto se kaže "in the black" ili "kick the bucket". A jok! K'o što kaže Mulder, FoxI WANT TO BELIEVE.:D

Link to comment
O da. Ireverzibilni binominali (recimo da je to srpski termin) su česti u jezicima. Pada mi napamet i jedan i jedini. Naravno, ne mora u ovim izrazima da se radi o dva sinonima (kao što se ne radi ni u cloak and dagger iznad):
Јес', доста је и један cool.gif .
pevanje i pucanje
А "комад са пецањем и пувањем" је негде између штампарске грешке, фројдовске обашке((ц) Драгослав Андрић) и просте спрдње.
porodica i prijateljidupe i okoDobar test za razlikovanje i.b. od običnih koordinativnih sintagmi je probati da im promeniš redosled. Ako zvuči pogrešno, onda je i.b.
радни људи и грађаниплан и програмкука и мотикатрице и кучинеслика и приликабрука и срамотаМогуће је да је код неких од ових парова ствар у десетерцу, тј метру - некако ми ова последња четири имају исти ритам. Напросто парови који га немају, не опстају.
Link to comment
>>> Vinska, ja imam objašnjenje za tmu, da dodam Franzikinom za tuštu. Ništa spektakularno. Tma = tmina = tema (slov.) = тъма (bug.) = t'ma (šopski?) = темнина (мак.)<<< Tma jeste čest pesnički izraz za tminu, ali teško mi je dovesti ga u vezu s nečim što bi trebalo da označi količinu, odn.nedefinisanu brojnost nečega.
toliko ga je da se smračilo?
Link to comment
радни људи и грађаниплан и програмкука и мотикатрице и кучинеслика и приликабрука и срамотаМогуће је да је код неких од ових парова ствар у десетерцу, тј метру - некако ми ова последња четири имају исти ритам. Напросто парови који га немају, не опстају.
Može li ovde da se svrsta i vedri i oblači iako nije reč ni o sinonimima ni o gradaciji?Da li je ovo oblači od oblača, prihvatljiv oblik u standardnom jeziku?Sad kad sam napisala, nisam sigurna ni da je oblačati ispravno :lol::rolleyes:
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...