Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Cek', nije to bas isto. Zapravo sam samo dva puta cula za Oslo u srednjem rodu. Prvi put u prevodu neke knjige sa norveskog koji su uradili studenti Bubise Rajica, a on ispravlj'o. Ono jes' da je i inace delovalo kao da im nije ni pogledao prevod, ali da se zeznu kod Osla... Onda pitam nekog lektora sa Filoloskog (nije za norveski, ali je barem u pitanju germanski jezik) i on kaze isto srednji rod. :unsure:Ono jes' da narod zna da gresi u samom startu, ali slabo to nesto ispravljaju. Mis'im... sta cemo ako je Oslo bas lepo? :unsure:

Link to comment

Овако, на блиц, покушавам да се сетим неког назива насељеног места у средњем роду, а да није на -ево, -ово и сл (или -јно, али и то је типски: Сирогојно, Бугојно, Севојно), и не успевам. Поготово не за стране топониме (не само престоница, него и географских појмова уопште).А то што се завршава на ?о? не делује ми као довољан разлог да буде у средњем роду.

Link to comment

Imam jedno, možda, glupo pitanje. Možda je već bilo, ali 56 strana je malo mnogo za mene...Naime, šta je reč "hvala"? Imenica, glagol, predlog, rečca... društvo i ja razbijamo glavu već nekoliko dana, a ja bih da *ostanem* najpametniji... cool.gif Hvala na vremenu

Link to comment
Овако, на блиц, покушавам да се сетим неког назива насељеног места у средњем роду, а да није на -ево, -ово и сл (или -јно, али и то је типски: Сирогојно, Бугојно, Севојно), и не успевам. Поготово не за стране топониме (не само престоница, него и географских појмова уопште).А то што се завршава на ?о? не делује ми као довољан разлог да буде у средњем роду.
Rudo
Link to comment
Овако, на блиц, покушавам да се сетим неког назива насељеног места у средњем роду, а да није на -ево, -ово и сл (или -јно, али и то је типски: Сирогојно, Бугојно, Севојно), и не успевам. Поготово не за стране топониме (не само престоница, него и географских појмова уопште).А то што се завршава на ?о? не делује ми као довољан разлог да буде у средњем роду.
cetinje.
Link to comment
Rudo
cetinje.
Хајде, хајде, немојмо претеривати! Нормално да је нормално да међу топонимима словенског порекла буде и оних у средњем роду. Има и Царско Село, и Трново, и Внуково... Питање је било за Осло, који није ни на Балкану, ни у словенској земљи.
Link to comment
Овако, на блиц, покушавам да се сетим неког назива насељеног места у средњем роду, а да није на -ево, -ово и сл (или -јно, али и то је типски: Сирогојно, Бугојно, Севојно), и не успевам. Поготово не за стране топониме (не само престоница, него и географских појмова уопште).А то што се завршава на ?о? не делује ми као довољан разлог да буде у средњем роду.
PrijepojepoljeBijelo Polje
Link to comment
Хајде, хајде, немојмо претеривати! Нормално да је нормално да међу топонимима словенског порекла буде и оних у средњем роду. Има и Царско Село, и Трново, и Внуково... Питање је било за Осло, који није ни на Балкану, ни у словенској земљи.
Ma šta reče ? " Hajde, hajde, nemoj preterivati" ? A ti 1994. godište? Pa što si tako rano obrkatio i osijedio?
Link to comment
Imam jedno, možda, glupo pitanje. Možda je već bilo, ali 56 strana je malo mnogo za mene...Naime, šta je reč "hvala"? Imenica, glagol, predlog, rečca... društvo i ja razbijamo glavu već nekoliko dana, a ja bih da *ostanem* najpametniji... cool.gif Hvala na vremenu
Hvala je imenica. To je (po)hvala koju daješ nekome ko ti je učinio nešto što ceniš. Hvala ti = "evo ti jedna (po)hvala, dajem ti je od srca".To je ovako, laički, a neka me lingvisti isprave ako bulaznim. Edited by Yossarian
Link to comment
Ako vam je kriterijum to -o, onda od stranih gradova imamo Tokio i Toronto - sve u muskom rodu. Ili je mozda sad odjednom u srednjem? :unsure:
Па то све време и покушавам да кажем! (Је л? знаш неки форум где не влада ?синдром задњег поста?? Добро, добро, знам да се одговор подразумева...).Дакле, не видим ниједан разлог зашто би Осло био у средњем роду. Ако је -о критеријум, онда би Чикаго, као највећи српски град, требало да буде ?то Чикаго? много пре него Осло.
Ma šta reče ? " Hajde, hajde, nemoj preterivati" ? A ti 1994. godište? Pa što si tako rano obrkatio i osijedio?
Па кад ми једете джигеритсу моју!
Link to comment
Imam jedno, možda, glupo pitanje. Možda je već bilo, ali 56 strana je malo mnogo za mene...Naime, šta je reč "hvala"? Imenica, glagol, predlog, rečca... društvo i ja razbijamo glavu već nekoliko dana, a ja bih da *ostanem* najpametniji... cool.gif Hvala na vremenu
Не, мис?им стварно, култура је, значи, дефинитивно оут! Ево, још једно културно питање замало да остане затрпано празном сламом.Ја мислим да ?хвала? (кад није именица у значењу ?хваљење?, него одговор на ?извол?те, ?држ??, ?на? и сл.) спада у узвике.
Link to comment
Не, мис?им стварно, култура је, значи, дефинитивно оут! Ево, још једно културно питање замало да остане затрпано празном сламом.Ја мислим да ?хвала? (кад није именица у значењу ?хваљење?, него одговор на ?извол?те, ?држ??, ?на? и сл.) спада у узвике.
Evo u Rerčniku Matice srpske piše da je HVALA (TI) isto što i ZAHVALJUJEM (TI). Po tome bi moglo biti da je glagol.
Link to comment

Ja pomislila da je Bubisa Rajic mozda kojim slucajem ipak prokontrolisao one prevode i ako je vec ostavio onolikO Oslo, onda on sigurno zna nesto vise od nas obicnih smrtnika. :unsure: Pa jos kad to potvrdi onaj filolog (znaju ga ovde barem dvojica cool.gif ) - eeeeeee... Al' mozda je i neki izuzetak, ko ce ga znati. Mada nikad ne bih mogla da prevalim taj srednji rod preko usana u slucaju Osla...

Edited by FranziskaKafka
Link to comment

Nateraste me da prelistam spisak Kviza pogodi grad od tamo gde ima negde preko 3000 gradova. Ovi sa germanskog govornog podrucja mi strasno neprirodno zvuce u srednjem rodu, dok su mi sa romanskog podrucja prirodniji, ali ne do kraja. Evo primera, pa zakljucujte samiLubango, Osorno, Portugalete, Porto Novo, Madjore...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...