Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Ili, kao što pomenu u privatnoj prepisci jedna forimašica: "... vas kresne".
Или, како кружи коментар, "црква дабогда". А и овде, уосталом, цркава на све стране.
Link to comment

Crkava! :lolol:Naćuliti uši ili načuljiti uši? Ćuliti (naćuliti) kao u Ćulibrk, a (na)čuljiti je (pogresnom?) analogijom nastalo na od ČUTI? :unsure: Ili su oba ravnopravna?I da li ćulav zapravo znači 's malim ušima'? A čula sam taj izraz i u smislu (otprilike) 'prazno': "Posle iznošenja ormana soba mi nekako dođe ćulava". :)

Edited by FranziskaKafka
Link to comment
Naćuliti uši ili načuljiti uši? Ćuliti (naćuliti) kao u Ćulibrk, a (na)čuljiti je (pogresnom?) analogijom nastalo na od ČUTI? :unsure: Ili su oba ravnopravna?I da li ćulav zapravo znači 's malim ušima'? A čula sam taj izraz i u smislu (otprilike) 'prazno': "Posle iznošenja ormana soba mi nekako dođe ćulava". :)
Ćulavo - s malim ušima, takođe i ostriženo, ogolelo, bez krošnje. Drugo znači imenica ćulav, ćulaf, ćulah - vunena kapa koja se nosi ispod čalme (od čega potiče prezime Ćulafić). Naćuliti, načuliti, načuljiti (ispravni svi oblici) - uzdizati ušne školjke osluškujući. Pojam se odnosi pre svega na životinje, ali u figurativnom smislu znači "vrlo pažljivo slušati" i može se odnositi i na ljude.
Link to comment
Bez ovakvih kolega spremnih da brzo i stručno odgovore forum bi bio nekako - ćulav. :)
Postaviti dobro pitanje često je teže nego dati dobar odgovor ;)
Link to comment
Или, како кружи коментар, "црква дабогда". А и овде, уосталом, цркава на све стране.
Сећам се неког чланка о Студеници, са генијалним насловом: „Мати цркава”.
Link to comment

u poslednje vreme sam primetila, kako u medijima, tako i ovde na forumu, da se sve vise koriste izrazi tipa:"zelim/hocu/treba da me se pozove/obavesti itd." umesto necega na sta sam navikla, ili mozda pogresno mislila da je jedino pravilno: "zelim/hocu/treba da budem pozvana/obavestena ( ili da me pozovete/obavestite).znam da je jezik podlozan promeni i da je to normalna pojava, ali mi je interesantno kako se menja u kratkim intervalima vremena. verovatno ove promene sada brze uocavam posto sam izolovana od svakodnevne zive komunikacije na srpskom, mada je moguce da su se gore navedeni izrazi oduvek koristili, ali u manjem obimu. :unsure:

Link to comment
u poslednje vreme sam primetila, kako u medijima, tako i ovde na forumu, da se sve vise koriste izrazi tipa:"zelim/hocu/treba da me se pozove/obavesti itd." umesto necega na sta sam navikla, ili mozda pogresno mislila da je jedino pravilno: "zelim/hocu/treba da budem pozvana/obavestena ( ili da me pozovete/obavestite).
Па то и јес увек било нормално, тј нормАлно, у хРватском. Наше "навикао је да га зезају" је исто што и хрватско "навикао је да га се зеза". Зато провери мало где си то нашла, можда припада језику сајта, тј можда си нехотице читала на страном језику - превод из нехата, догађа се.Или се ради о другој појави, гледе наших језичких навика, да мазнемо из хрватског шта нам се свиди, а они ако су баш наврли да мењају у језику све што личи на наш, нека крече поново.
Link to comment
Па то и јес увек било нормално, тј нормАлно, у хРватском. Наше "навикао је да га зезају" је исто што и хрватско "навикао је да га се зеза". Зато провери мало где си то нашла, можда припада језику сајта, тј можда си нехотице читала на страном језику - превод из нехата, догађа се.Или се ради о другој појави, гледе наших језичких навика, да мазнемо из хрватског шта нам се свиди, а они ако су баш наврли да мењају у језику све што личи на наш, нека крече поново.
Hvala na objasnjenju da je u pitanju hrvatski :) , moja dilema je razresena. Upotrebu ove varijante sam primetila kod Biljane Srbljanovic u nekoliko emisija na televiziji u poslednje vreme, i ovde na forumu (sada mogu da se setim samo jednog forumasa za koga sam sigurna, a za ostale me secanje vara).
Link to comment

Izgleda sam (malo) otupela na nijanse u jeziku. Mislim se pre neki dan, prevodila nesto, pa udenem tamo gde treba "podrazumeva se" jer tako se kaze na srspkom. Posle se opet mislim pa postanem radoznala. Naime, u nekim drugim jezicima postoji samo jedna rec za to sto je kod nas dve. Zar ne bi moglo umesto "podrazumeva se" da se kaze da je "podrazumljivo"? Mislim, ako moze da se kaze da je nesto razumljivo zasto ne bi moglo i da se kaze da je nesto podrazumljivo? Ili je ovo preveliki lapsus? :huh:

Link to comment

Pitaću nešto što Manc nije sinoć iako sam joj predložila da to uradi -_- Kad ona (Manc) kaže "ne verujem mlecima, mlekima (whatever!) za potamnjivanje jer tu mora da ima nečeg kancerogenog" mi se smejemo a ustvari ne znamo kako se množina od mleka menja kroz padeže.Ima li neko ideju?

Link to comment
Kad ona (Manc) kaže "ne verujem mlecima, mlekima (whatever!) za potamnjivanje jer tu mora da ima nečeg kancerogenog" mi se smejemo a ustvari ne znamo kako se množina od mleka menja kroz padeže.Ima li neko ideju?
"Ne verujem mleku za potamnjivanje"? Da li uopste postoji mnozina od "mleko"? Hm ...
Link to comment
kupi 2 (dva) mleka!npr
Fakat! Ali ja ne vidim ostale varijante po padezima. Interesantan slucaj. Eto na primer "dodas 2 kasicice secera mleku" (ili u mleko) ali ne zvuci nikako ako bi se reklo "mlecima" (mislim da je to nemoguce).
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...