Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Jel pomaže to nešto? Mislim za drugaricu pitam. :lolol:

+1  :lolol:

 

e, glede medjeda, nekidan sam ga stavljao, al stoji stoka.

nece da igra.

pokvario bigej internet :(

:(

bigej pokvario i nikove. drš'te bigeja!

 

Pa, videćemo.... ako vredi forumu, onda možda bude dobro i za brak. :s_d:

eto vidiš, nije sve tako crno. osim tog mraka, a i on je podsticjan. :)

 

a nas će sad da razjure s časne jezičke teme k'o da gledam.

Link to comment

a nas će sad da razjure s časne jezičke teme k'o da gledam.

 

Само трипут сам гледао горе да проверим на којој сам то теми :)

Link to comment

ja bi nju vala i u nominativu pisao sa J....Tija

 

slazem se. ne znam zasto nece j u mia, koji je to fazon s roditeljima (zenske dece, posto su sinovi bez ikakve drame mije). 

da, srednja klaso, u padezima mora j. 

 

ja ne umem da izgovorim ni dean, deana :(

Edited by darling
Link to comment

J mora samo ispred I i E, npr zove se Mia/Tia, priča sa Miom/Tiom, ali: zbog Mije/Tije, priča o Miji/Tiji

 

 

sa Leom i Teom se pak ništa ne dešava (i da, udvaja se E tamo gde treba)

Link to comment

a jel imate negde napismeno to za miu (odvratno je svakako). jedna nadobudna lektorka je nedavno sve miji ispravila u mii, pa bi mi bas bilo drago da poentiram.

Link to comment

Pa ja bih rekla da može oba, ali kao što rekoh nisam baš nailazila na razumevanje za Pavleta :D

 

Poznajem samo 1 Pavla i taj mi je rakao da se mu je ime u nominativu - Pavao. A u ostalima Pavle. Jos kad prikljucimo Pavleta ispadne brudet. 

Link to comment

al je zanimjivo to za pavaoa.

jadni stranci kad uce nas jezik. 

 

@luba

evo napismeno na hrvatskom  za srpski, pogledacu sutra u pravopisu, nije mi sad pri ruci.

sto joj nisi trazila da izgovori tecno naglas mii?

 

ja sam prvi put obratila paznju na problem kad je ljuba zivkov nekad davno u nekom tekstu pisao o mi(j)ama. 

 

 

iz istog linka 

 

Pitanje: kako se deklinira ime Mile ... Primjeri --- vidim Milu ili Mileta (po uzoru na pile), Milin kaput, Miletov kaput, od Mile, od Mileta, od Mila (?!), prema Mili, Milu, Miletu ???

Zbunjujuce.

Koliko ja znam, a neću ništa potpisati u vezi toga, oboje je pravilno. Dakle, kako ti bolje ide. A što ja znam...Jakob stevo Padeži: N. Mile, G. Mile, D. Mili, A. Milu, V. Mile, L. Mili, I. Milom. Pridjev: Milin. Dakle, osim nominativa i vokativa, deklinacija je ista kao za žensko ime "Mila". Ona druga deklinacija (koja ima "t") je srpska. To sam naučio na vlastitoj koži kad sam katoličkom svećeniku napisao posvetu "dragom Miletu". -- Zmaj 10:19, 30 Mar 2004 (CEST)

:rolf:

Edited by darling
Link to comment

slazem se. ne znam zasto nece j u mia, koji je to fazon s roditeljima (zenske dece, posto su sinovi bez ikakve drame mije). 

da, srednja klaso, u padezima mora j. 

 

tia je kao tiana, a svi znamo da je tijana

Link to comment

a jel imate negde napismeno to za miu (odvratno je svakako). jedna nadobudna lektorka je nedavno sve miji ispravila u mii, pa bi mi bas bilo drago da poentiram.

 

nasla sam u pravopisu ms (34 strana, III 18 g) pise: Izmedju dva i (i-i) po pravilu se pise j. 

pravopis takodje kuka sto strano ime mia nije adekvatno proilagodjeno srpskom, pa je ostalo mia (str 32, III 18 a): suglasnik j se po pravilu pise izmedju samoglasnika i-a, i-e i i-u (sto vazi za osnovne reci blabla... blabla i prilagodjeno pisanje stranih imena)... blabla  

poentiraj :) 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...