Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Vjerovatno lupam, Mile i Rade su eventualno nadimci tj. skracenice, dok Pavle nema duzu verziju (Pavlomir, Pavloljub, Pavlodrag :) ), pa mozda to nekakvom logikom dozvoljava/zabranjuje to "-eta"... :unsure: Ne pada mi na pamet vise primjera da bih potrvrdio teoriju.

Link to comment

mile, rade, pavle imaju istu promenu, npr mile, (od) mila, milu, mila, mile, (sa) milom, o milu. te varijante sa umetanjem -et- spadaju u dijalekatske varijante, mislim da nije standardno. 

imena na -o mogu imati promenu i pero/pere/peri/peru i pero/pera/peru/pera. tu vam spada i onaj prvopomenuti hamdo.

Link to comment

mile, rade, pavle imaju istu promenu, npr mile, (od) mila, milu, mila, mile, (sa) milom, o milu. te varijante sa umetanjem -et- spadaju u dijalekatske varijante, mislim da nije standardno. 

imena na -o mogu imati promenu i pero/pere/peri/peru i pero/pera/peru/pera. tu vam spada i onaj prvopomenuti hamdo.

 

Миле и Раде имају исту промену, Миле, Милета, Милету, а те варијанте са изостављањем -ет- спадају.

 

Све зависи одакле се гледа.

Link to comment

norma ne dozvoljava (ili bar ja nisam do sada saznao da je drugačije) da se skraćena imena tipa Mile, Rade, Dule...menjaju uz dodavanje -et  (Mileta, Miletu...).

Klajn u svom Rečniku jezičkih nedoumica se (kao i dosta drugih) zalaže da se ovo dopusti budući da je danas ova zabrana prilično izgubila smisao.

ograđujem se ponovo: nisam u toku poslednjih promena jezičke norme pa dozvoljavam da je u međuvremenu to regulisano.

 

edit na raniju priču: sad sam ponovo konsultovao Klajna koji veli da je menjanje Ivo, Ive, Ivi... uobičajnije nego Ivo, Iva, Ivu... ali su obe promene pravilne.

Edited by koksy
Link to comment

ovde ću da pokrenem jedno pitanje za koje ne znam da li je bilo (skoro će 300. strana a baš nemam neki jak razlog da proveravam) a koje bi moglo biti zanimljivo kao jedan veseo kuriozitet.

 

naime, hteo bih da potaknem vašu maštu i priupitam:  zašto je od glagola tipa: skakati, gakati, plakati... prezent u obliku  skačem, gačem, plačem... dok je za glagol žvakati  prezent u obliku žvaćem?

ovde treba primetiti da u hrvatskoj varijanti prezent od glagola žvakati je  - dosledno - žvačem.

mislim, nema jakog objašnjenja ali su naši jezikoslovci - kad nisu uspeli pobediti praksu - pribegli izvesnoj akribiji kako bi to ozakonili u normi. 

Link to comment

norma ne dozvoljava (ili bar ja nisam do sada saznao da je drugačije) da se skraćena imena tipa Mile, Rade, Dule...menjaju uz dodavanje -et  (Mileta, Miletu...).

Klajn u svom Rečniku jezičkih nedoumica se (kao i dosta drugih) zalaže da se ovo dopusti budući da je danas ova zabrana prilično izgubila smisao.

izvinjavam se, u pravu je amelija. u važećem pravopisu iz 2010. stoji da može i mila/mileta i rada/radeta, ali ne može pavleta tako da ta njena nedoumica ostaje.

 

meni nisu bliski ovi oblici sa -et- proširenjem, iako znam da su rasprostranjeni, i bila sam ubeđena da nisu norma.

 

edit na raniju priču: sad sam ponovo konsultovao Klajna koji veli da je menjanje Ivo, Ive, Ivi... uobičajnije nego Ivo, Iva, Ivu... ali su obe promene pravilne.

uobičajnije zavisno od toga odakle si, mogao je klajn tako objasniti. na ekavskom govornom području svakako jeste ovo prvo, ali tamo gde se ovo ime češće daje, mislim da će se pre čuti ovaj drugi tip promene.

Link to comment

stvarno, zar i ti stormi, pa ti si mi uvek bila dama od stila, in a good way.

 

znas kacu te zovem to nesto frau?

:(

tako je i meni bilo kad si promenio tancujućeg medveda sa avatara. i još gore.

Link to comment

:(

tako je i meni bilo kad si promenio tancujućeg medveda sa avatara. i još gore.

To čak i nije njegov grijeh, medved je prestao tancovati zahvaljujući forumskim vlastima. A kome treba netancujući medved?

Link to comment

:(

tako je i meni bilo kad si promenio tancujućeg medveda sa avatara. i još gore.

da :(

 

vrati medveda!

 

a mogao bi i promeniti nik u Klensi Braun

Link to comment

...neće ništa da hvali™. :)

Nema šanse, uvek nešto hvali.

 

Ovo sa menjanjem nickova je kao u braku kad se ugasi vatra u bračnoj postelji™, pa se gospođa preoblači u školaricu, ili gospodin u vikinga. "Maco, dodži da vidiš što imam rogove... Zovi me kratko Erik".

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...