Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

zasto se sav rod u firmi pretvori u muski, to je moje pitanje. eto, i mercedes, mercedesov model, a mercedes je zapravo zensko ime. da pricas o nekoj mercedes, reko bi mercedesina sisa, a ako je posao, e onda je mercedesov.

Edited by darling
Link to comment

mmm,

mercedesina sisa

:naughty:

 

kad smo vec kod toga, zar nisu do prije par godina jezicki cistiunci dobijali ospice kad cuju ov "po meni" kao nepravilnu kracu verziju fraze "po mom misljenju"?

Link to comment

Poslednjih godina je dosta tih pravila izmenjeno u zvanicnom pravopisu kako se neki ne bi osecali nepismeno -_- vecina izraza koji su nam ranije parali usi su uvedeni u jezik kao pravilni jer se odvec dugo koriste u govornom jeziku.

Edited by nera
Link to comment

zato što je u srpskom prirodno da ono što se završava na suglasnik bude muškog roda, a ono na "a" ženskog

 

pa su zato šanel i mercedes postali muški a dolce&gabana ženski, itd

nikakva misterija niti 3abepa

Link to comment

Pa, ako su muškardci treba valjda da bude "dolčetovo i gabanovo odelo :)

 

Šalu na stranu, govori se kako se govori, a onda se to kodifikuje pa je to i pravilno. Inače nije bitno što je Koko Šanel žensko - nije u pitanju njen lični parfem, nego parfem firme Šanel. Firma nije ni muško ni žensko.

Uostalom rod u životu i u gramatici su dve različite stvari. Eto, na primer, so je ženskog roda, a nije žensko.

Link to comment

Ja sad nesto ne mogu ni da prizovem iz memorije da sam videla da neko menja po padezima Dolce&Gabana ...

Za pravilno-nepravilno, tako i ide objasnjenje na koje nalteh iz Sluzbenog glasnika: kada se neki izraz odomaci u svakodnevnoj upotrebi postaje standard.

Link to comment

dosadila mi prevlast muskog roda u srpskom.

sve cu da radim da se to promeni, govoricu u zenskom koliko god mogu, pa cu, nadam se, jednom i ja zavrsiti u sluzbenim glasniku :D

Link to comment
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...