Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Ako dobro vidim, to je ono što sam zamjetio kod Vasića (i nekako mi se svidelo):

Kad je Duču uhapsilo u Francuskoj...Evo je pre neki dan u Zagrebu uhapsilo Mladena Barišića...javila mu da je Radovan Karadžić imao infarkt kad je čuo da je Mladića uhapsilo.jeste Jocu u Bugarskoj uhapsilo...
Kod Vasića sam prvi put video i sledeće konstrukcije (koje su mi se, takođe, svidele):
Kolarević pozvao je na 'srpski kulturni ustanak' jer da je kulturna scena u Srba kontaminirana.Sada će mi neko zameriti da sam bezdušan, jer da sumnjam u časne pobude čoveka...Kleopatra je ćelavom Cezaru preporučila da maže glavu balsamom od meda, pelina i vinovog lišća, jer da to leči ćelavost;
Edited by notenoughreasonsforclaire
Link to comment

Pa ne, tj. dagušče, ako bi stojalo "kako bi se rastjerali prolaznici", ne bi bilo jasno, je li ih rastjeruje suzavac, ili se nekako sami i međusobno rastjeruju. Ostrogotska preciznost, treba se navići. Evropa je to.

Link to comment

au, svaka cast. volim tiraniju, mada bih razumela da je visa sila upotrebila suzavac da rastera zgadiju.a to kod mise vasica je stari zargon iz vremena trougla lipa, grmec, sumatovac. samo se meni ne svidja i uzasno mi bode usi i oci. a i preterao ga je. svaka fora traje tri dana, ne trideset godina.

Link to comment

to su takozvane bezlične ili impersonalne rečenice u kojima nemamo subjekat uz koji će predikat da se slaže. u takvim rečenicama glagol stoji u neutralnom obliku, a to je 3. lice jednine srednjeg roda.obično je zastupljen u rečenicama gde je upotrebljen glagol koji označava neko zbivanje.najbanalniji primer: lične rečenice su:dan je svitao.zora je svitala.predikat se slaže uz subjekat.u rečenici svitalo je nemamo subjekat uz koji se predikat slaže.takvim konstrukcijama se može izbeći direktno navođenje subjekta. recimo: vodilo me sinoć u grad. neću da vam kažem ko.zaista deluje malo čudno i smešno, ali koristi se.

Link to comment
  • 2 months later...
  • 1 month later...

hilfe hilfe!brzo mi treba prevod na srpski sledecih recenica / frazaunos cena i natečaja u sistemishođenje, izrada i kontrola dokumentacije

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...