Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

pa i meni se čini da se tako uglavnom koristi, ali nisam sigurna da li je ispravnopo meni recimo nije obavezno, kad čujem "stradao u kolima" pomislim da mu se nešto loše dogodilo, nije ostao nepovređen, možda je i mrtav, ali nikako obavezno i samo i jedino mrtav

Link to comment

Ovako napamet bih rekao da je ranije primarno značenje tog glagola bilo "doživeti neku nesreću, nešto loše", a sekundarno "poginuti", a da je u savremenom jeziku prisutna tendencija sužavanja značenja i da ovo ranije sekundarno postaje dominantno. To sve u slučaju da se odnosi na konkretna živa bića, još uvek je sasvim normalno čuti npr. "Ovaj kraj je mnogo stradao od poplava".Ja bih ipak izbegavao ovaj izraz u slučaju da se ne radi o smrtonosnom ishodu, da bi se izbegla konfuzija. Naravno, to je samo moje jezičko osećanje. :)

Edited by Halvard
Link to comment

el moz neko da mi objasni zasto se imena starih naroda pisu malim pocetnim slovom, zasto stari Egipcani i stari Sloveni, umesto Stari Egipcani und Sloveni?ovu priliku bih iskoristila da s vama podelim jednu mudrost iz novog pravopisa:Napomena: U svesti koristnika internet je prestao da znaci ime kompanije i zato je ispravno pisanje malim pocetnim slovom. (str.66):D

Link to comment
i ja imam standardnu, nista joj ne hvali
Može neko da pojasni kako se pojavila ova reč, umesto uobičajene "fali"?Nema veze sa Vasom, naleteh slučajno na to da je on upotrebio.
Link to comment
el moz neko da mi objasni zasto se imena starih naroda pisu malim pocetnim slovom, zasto stari Egipcani i stari Sloveni, umesto Stari Egipcani und Sloveni?ovu priliku bih iskoristila da s vama podelim jednu mudrost iz novog pravopisa:Napomena: U svesti koristnika internet je prestao da znaci ime kompanije i zato je ispravno pisanje malim pocetnim slovom. (str.66) :D
Šta je poenta, korisTnik ili internet, kompanija ili svest?
Link to comment
Može neko da pojasni kako se pojavila ova reč, umesto uobičajene "fali"?Nema veze sa Vasom, naleteh slučajno na to da je on upotrebio.
Vasa se zajebava, ali Ima ljudi koji zaista misle da, po analogiji sa "hvala" (umesto "fala"), treba reci "hvali", a ne "fali". Meni je to omiljena rec i ne propustam priliku da je upotrebim.
Link to comment

Ja sam to "hvali" čula tek kad sam počela češće da se srećem sa ljudima koji žive u južnoj Srbiji, toplički i pčinjski okrug, KiM.Moguće da ima i po Sandžaku, kao i kahva, hurmašice, mahrama.Neobjašnjivo mi je zbog čega se toliko lokalni govor opire onom što nauče u školi, a plan i program nastave srpskog jezika je isti na teritoriji cele Srbije.

Edited by halloween
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...