Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Hvala Nesh & co. Evo još jednog hran(l)jivog pitanja: "kolač od bresaka", "od breskvi" ili "od breskve"? Govorim "od bresaka" češće ali mi ne izgleda pravilno (nepostojano 'v' :blink: ).@orderka: rekla bih "drati se" ali "nemoj da se dereš" - opet nešto nepostojano!?

Link to comment
Hvala Nesh & co. Evo još jednog hran(l)jivog pitanja: "kolač od bresaka", "od breskvi" ili "od breskve"? Govorim "od bresaka" češće ali mi ne izgleda pravilno (nepostojano 'v' :blink: ).
Sve je to pravilno. Da li ćeš upotrebiti jedninu (od breskve) ili množinu (od bresaka/breskvi) zavisi da li breskvu shvataš kao gradivnu imenicu ili ne.
@orderka: rekla bih "drati se" ali "nemoj da se dereš" - opet nešto nepostojano!?
Postoji i oblik "derati (se)" i oblik "drati (se)", a prezent je "derem (se)". U pitanju je prevoj vokala :)
Link to comment

Hvala Ulven, više me je zbunjivalo da li može genitiv množine "od bresaka" ili samo "od breskvi". Ispalo je da može u obe verzije, a čak izgleda da je "od bresaka" izvornije! Ovde su to raspravljali i kažu da je prvo bila "breska" pa tek kasnije "breskva". Pominju i praske (one male, opore vinogradarske breskve) u etimološkom lancu od persijskog preko latinskog. Hm, meni ipak napr. "slatko od praski" zvuči mnogo bolje nego "slatko od prasaka" iako po analogiji verovatno su pravilna oba.

Link to comment
  • 3 weeks later...

inspirisano orbit reklamom u regionu. u srbiji je jedi, pij, žvaći, u hrvatskoj jedi, pij, žvači.posle dugih i neplodnih laickih prepucavanja, nismo mogli da se setimo nijednog glagola na -kati koji u imperativu ima ć.u cemu je fora?

Link to comment

radi se o tome da za tu radnju postoje dva oblika:žvakati - prezent: žvačemižvatati - prezent: žvaćemMi upotrebljavamo infinitiv od prvog, a prezent od drugog oblika. Hrvati su očito mnogo konzistentniji. :DA imperativ se naravno dobija od prezentske osnove.@ mammyto su glagoli na -tati :)

Link to comment

hvala, sad cu da se kitim tudjim perjem :)

radi se o tome da za tu radnju postoje dva oblika:žvakati - prezent: žvačemižvatati - prezent: žvaćemMi upotrebljavamo infinitiv od prvog, a prezent od drugog oblika. Hrvati su očito mnogo konzistentniji. :DA imperativ se naravno dobija od prezentske osnove.@ mammyto su glagoli na -tati :)
ali žvatati? stvarno ne mogu da se setim da sam nekada naisla na taj oblik. neka starina, sigurno?edit: naravno, trebalo je da guglam, jer kao jedan od prvih rezultata izlazi objasnjenje koje si dao u prethodnoj inkarnaciji bolek, na istom ovom topiku, pre cetiri godine :)
pazi stvarno navela sam glagole na -tatisetila sam se na -katipljeskati - plješći
bilo u kombinaciji, ali onda neko rece, zar nije imperativ pljeskaj? Edited by luba
Link to comment
ali žvatati? stvarno ne mogu da se setim da sam nekada naisla na taj oblik. neka starina, sigurno?
O, da.жватати, жваћем несврш. = жвакати. — Ко много гута, мало жваће. Нен. Љ. Жватао [је] хладно, тврдо јело. Петр. В.Погнуте главе жватао је. Уј. фиг. Пар су-мјештана Брежанових жватало је језик уболи. Гор.(Rečnik Matice srpske, primeri su redom iz delâ Ljubomira Nenadovića, Veljka Petrovića, Tina Ujevića i Ivana Gorana Kovačića)
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...