Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

ako hoćeš vode znači da si žedan a ako hoćeš vodu znači da si izabrao od ponuđenog vodu.sent from planet Saturn
Ne baš, ali si na tragu. Partitivni genitiv podrazumeva određenu, izvesnu meru ili količinu nečega. Npr. "Popio je vodu" može da znači da je popio svu vodu koje je bilo, dok "Popio je vode" podrazumeva da je popio samo određenu količinu i da vode još ima. Mada mislim da se u savremenom jeziku da razlika u popriličnoj meri izgubila i da se u mnogim slučajevima (kakav je i ova Hamletov) mogu uporebiti i akuzativ i genitiv bez ikakve razlike u značenju, tj. da bi razlika više bila stilske prirode.
Link to comment

pogresih, treba mi genitiv :Dodnosno, treba mi pojela si pola..... (cega)?ja ceo zivot govorim bataka, al ima neki sto kazu batka, a ako uporedim sa menjanjem patka to ima smisla :zbun:

Edited by cmrlj
Link to comment
pola bataka, tako govorim (ne jedem) i govoriću
govorim i ja, i ne jedem ni ja, i verovatno cu nastaviti ovako :D ali, volela bih da znam ako sam u krivu. a i ako sam nisam, zanima me zasto se patak i batak razlicito ponasaju, jebo me bob radoznalu. Edited by cmrlj
Link to comment

i oblik genitiv jednine je 'bataka', a oblik genitiva mnozine ima postakcenatsku duzinu na drugom i trecem slogueditispravka netocnog navoda

Edited by Evropejac
Link to comment
i oblik akuzativa jednine je 'bataka', a oblik akuzativa mnozine ima postakcenatsku duzinu na drugom i trecem slogu
si siguran za ovo? genitiv jednine jeste bataka, a akuzativ je jednak nominativu kod imenica muškog roda koje se završavaju na suglasnik, tj. nultu morfemu, a označavaju nešto neživo. valjda jedem batak, a ne jedem bataka.@divja bih to tvoje pola batka shvatila kao priču o nekom bugarinu koji je prepolovio brata. laugh.gifjadan batko. sad.gif
Link to comment

siguran sam da ne mislim to :lol: gledao sam pocetni post... cmrlja :unsure: pa sam se nadovezao na lapsus(akuzativ mesto genitiva). dakle, moj post se odnosio na genitiv.

Link to comment
siguran sam da ne mislim to :lol:
dobro, dobro. smile.gif
gledao sam pocetni post... cmrlja :unsure:
cmrljke tongue.gif
i meni taj batko isto cudan, ali nisam ga jednom cula. sad kad smo se usaglasili (valjda) da je pola bataka, zasto je to tako, zna li ko?
valjda zato što ova imenica nema nepostojano a ni u jednom obliku. gramatička osnova je batak- i na nju se dodaju nastavci za oblik. nastavak za genitiv jednine je -a (kratko) i za genitim množine -a (dugo).
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...