Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Koja je razlika i da li je uopste ispravno ovo drugo1. ja hoću da pijem vodu2. ja hoću da pijem vodeKoliko me srednjoškolsko sećanje služi ovo drugo je valjda partitivni genitiv a prvo akuzativ. Jel može da se kaže da se prvo odnosi na tvrdnju o tome šta uobičajeno radim a drugo ne tvrdnju da je sada konkretno pijem vodu (ili vode) blink.gif

Link to comment

Po običaju, kad ljude uhvati ono što je Džefri Pulum nazvao nervous cluesness u vezi sa jezikom, počnu da umišljaju svakakve stvari. Mislim da sam već rekao, veći deo ove teme, a i sličnih tema drugde, odlazi na to da se ljudi pitaju da li su dve potpuno ravnopravne, standardne vatijante obe zaista "ispravne". Jer pobogu, čim se nešto može reći na dva načina, jednom od njih nešto mora da fali.

Link to comment
Koja je razlika i da li je uopste ispravno ovo drugo1. ja hoću da pijem vodu2. ja hoću da pijem vodeKoliko me srednjoškolsko sećanje služi ovo drugo je valjda partitivni genitiv a prvo akuzativ. Jel može da se kaže da se prvo odnosi na tvrdnju o tome šta uobičajeno radim a drugo ne tvrdnju da je sada konkretno pijem vodu (ili vode) blink.gif
može i jedno i drugo. pravi objekat je najčešće akuzativ bez predloga, ali može da bude i partitivni genitiv.
Link to comment

Ali, ali ali ali :cry:Moje primarno pitanje je bilo da li ima razlike u značenju. A tek onda da koje ovo drugo ispravno...бај народни тапаталк 2

Link to comment
Ali, ali ali ali :cry:Moje primarno pitanje je bilo da li ima razlike u značenju. A tek onda da koje ovo drugo ispravno...бај народни тапаталк 2
evo, rekao indy. biggrin.gifmislim da u komunikativnoj funkciji nema razlike. razlika je, kao što i sam vidiš, u padežnom obliku. pominjali smo već padežnu sinonimiju, tj. pojavu da različitim oblicima može biti izrečeno isto značenje.možda nisam dala odovor koji očekuješ jer zaista ne znam šta te zbunjuje. smile.gif
Link to comment

Recimo, ako kažem "ja hoću da pijem vina" to može da znači da: a) pišem tekst tj. liriku za neku starogradsku melodiju ili b) hoću da probam sve redom što imaju u vinskoj karti. To je signifikantno različito od "ja hoću da pijem vino". E, sad, kako se ovo odnosi na vodu - ne bih znao.

Link to comment

da li ti je oblik vina genitiv jednine ili množine? akcentuj. biggrin.gif(jasno je po objašnjenju da si upotrebio množinu.)pretpostavila sam da to unosi zabunu. i voda i vino su gradivne imenice što znači da oblikom jednine označavaju materiju ili određenu/neodređenu količinu onoga što imenuju. dakle, u osnovnom značenju nemaju množinu. međutim, mogu imati množinu i ponašati se kao zajedničke imenice kada se vežu za nešto konkretno. recimo: nabujale su vode, tj. i reke, i potoci, i jezera... ili kao što si ti upotrebio imenicu vino za sva vina na vinskoj karti.kada bi upotrebio genitiv jednine bilo bi kao u hamletovom primeru sa vodom.

Link to comment
Koja je razlika i da li je uopste ispravno ovo drugo1. ja hoću da pijem vodu2. ja hoću da pijem vodeKoliko me srednjoškolsko sećanje služi ovo drugo je valjda partitivni genitiv a prvo akuzativ. Jel može da se kaže da se prvo odnosi na tvrdnju o tome šta uobičajeno radim a drugo ne tvrdnju da je sada konkretno pijem vodu (ili vode) blink.gif
ako hoćeš vode znači da si žedan a ako hoćeš vodu znači da si izabrao od ponuđenog vodu.sent from planet Saturn
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...