Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Malo ste pobrkali, u pitanju su dva različita oblika. :)spasti - ja spasem, on spase, oni spasu, ja sam spasao, ona je spasla, on je spasen, spasenje (imenica) - spasavati (nesvršeni oblik)spasiti - ja spasim, on spasi, oni spase, ja sam spasio, ona spasila, on je spašen, spašenje (imenica) - spašavati (nesvršeni oblik)Klajn, SJP i Pravopis MS daju prednost ovom prvom.

(ђ) За глагол спасти, спасем (спасеш, они спасу, спасао, спасла, спа­сен) још нема сагласности међу стручљацима да ли се као књижеван може признати и облик спасити, спасим (спасиш, они спасе, спасио, спасила, спашен). Уколико се допусти и овај други облик (као што је учињено у Речнику уз Правопис), мора се признати и трајни облик спашавати (поред досадашњег спасавати). За сада је свакако боље дати предност облицима спасти и спасавати.
A vreti je vrim, vriš, vri... oni vru. Edited by Ulven
Link to comment

da parafraziram: miloglede, bem te radoznalog!

Malo ste pobrkali
ja pobrkala skroz :wacko: za spasti bih uvek pomislila da je reč o spadanju (kad je napisano). osim toga, zvuči mi "ko moja baba - ih, ta nemojte kasti".al dobro, neću sad da se svađam s autoritetima, valjda <_< .e, ovo vru-fru-fru ću zaista da zapamtim!poz
Link to comment
Malo ste pobrkali, u pitanju su dva različita oblika. :)
Aaaaa u tome je fora :)Mada, ja nisam pobrkala ^_^ , ja jednostavno nisam uzela u obzir varijantu "spasiti" (nikada ga ne koristim pa mi valjda zato nije ni pao napamet)Btw "spasti" sa kratkim "a" je pasti sa nečega, a "spasti" sa dugačkim "a" je, pa, "spasiti" :D
A vreti je vrim, vriš, vri... oni vru.
Fala!
Link to comment
Vranjansko bi valjda oznacavalo pozoriste koje pripada nekom Vranjancu.
a? ne kapiram, pripada Vranjancima. eto kazes, Vranjanac a ne Vranjac.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...