Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

jab reko da moze oba ravnopravno, al ja samo natucam jezike :(prvo bi se odnosilo samo na vremenske periode, te je mozda preciznije, no mislim da svakako moze i pod 2.
verovatno je to to. mislila sam da neko ko se saziveo sa engleskim (zivi tamo) kaze kako bi rekao po osecajuja sam napisala throughtout pa sam dobila primedbu da proverim
Link to comment
aman, znam da je *pravilno* zenka nilskog konja. ali, kada biste hteli deci, u nekom saljivom tekstu da opisete, recimo, zenku nilskog konja koja igra balet, da li biste napisalinilska konjica balerina ilinilska kobila balerina?sta je *manje* pogresno?
Pa ako se mora, kobila svakako...Mnogo nilskih konja i kobila koji igraju balet mogli bismo nazvati baletskom nilskom konjicom. :D
Link to comment
aman, znam da je *pravilno* zenka nilskog konja. ali, kada biste hteli deci, u nekom saljivom tekstu da opisete, recimo, zenku nilskog konja koja igra balet, da li biste napisalinilska konjica balerina ilinilska kobila balerina?sta je *manje* pogresno?
meni konjica zvuci slatko, ali je ipak pogresnije. idi na kobila.
Link to comment
Ja bih rekao nilski konj balerina.
-1. Čitalac može pomisliti da je dotični nilski konj promenio pol i postao balerina, ili da je neki fićfirić/gej.
Link to comment

Šta bi mogao biti/šta radi pultista, ali pultista u nekom građevinskom preduzeću (dakle, ne ono što bi vam prvo palo na pamet)? Googlanje slabo pomaže - našao sam samo "pultistu drobljenja", te pretpostavljam da je on rukovalac neke građevinske mašine/mehanizacije, al' to su samo prosta nagađanja...

Link to comment

E hebiga, pitao moju građevinsku inžinjerku i veli da nema pojma. A nije da ne radi na gradilištu... Šta da ti kažem. Traži, ukoliko si u mogućnosti, detalje o tom zanimanju.Može bit da rade za nekakvim pultom, Bob sveti zna.

Link to comment

Help! Trkeljišem po Klajnu pola sata, ali ne mogu da nađem šta je ispravno:a) Od kafane "Radecki" produžim do rampe, i onda još malo idem nasipom, preko peska i kamenja, do veslačkog kluba "Galeb". Tu, ispod "Galeba", zastanem.b) Od kafane Radecki produžim do rampe, i onda još malo idem nasipom, preko peska i kamenja, do veslačkog kluba Galeb. Tu, ispod "Galeba", zastanem.c) Od kafane Radecki produžim do rampe, i onda još malo idem nasipom, preko peska i kamenja, do veslačkog kluba Galeb. Tu, ispod Galeba, zastanem.d) Od kafane "Radecki" produžim do rampe i onda još malo idem nasipom, preko peska i kamenja, do veslačkog kluba "Galeb". Tu, ispod Galeba, zastanem.Voleo bih da je ispravno b. B mi izgleda najlogičnije. Znači, stavimo u navodnike ime objekta samo kad ispred/iza njega ne piše o kakvom (kafana, veslački klub) entitetu se radi.edit: Dodao opciju "d", koju je naveo Vapad.

Edited by Willow
Link to comment

Od kafane "Radecki" produžim do rampe i onda još malo idem nasipom, preko peska i kamenja, do veslačkog kluba "Galeb". Tu, ispod Galeba, zastanem.?

Link to comment
ИменаНаводницима се издвајају и наслови дела, симболична имена различитих установа, публикација, објеката и др., као и фигуративни називи разних општих појмова, нарочито ако постоји могућност забуне зато што је као име примењена реч или израз који имају и друго значење: састанак пред „Козаром“ (биоскопом), есеј о „Милану Наранџићу“ (роману), тражио је „Дрину“ или „Мораву“ (цигарете) итд.Наводници се, међутим, могу изоставити ако склоп назива, његова познатост, велико слово на његовом почетку и сам контекст осигуравају тачно схватање и јасноћу текста (посвета Горског вијенца, уредништво Вечерњег листа итд.). Нарочито су сувишни наводници ако се име издваја подвла­чењем или посебним типом штампарског слога.Од овога треба разликовати случајеве у којима писац жели да се огради, дистанцира од склопа имена, те се наводници не могу изостављати ако ограда није изречена речима.
ja sam prvo htela da glasam za a), ali izguglah ovo. onda nigde navodnici - jer je kontekst poznat i u drugoj rečenici?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...