Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

"Gospodin Petrović?", upitala je službenica."Gospodine Petroviću?", upitala je službenica, "Pa gde vam je formular?"
ova dva su ok, ona druga dva najn
Link to comment
"Gospodine Petroviću", upita službenica, "gde vam je formular?"
naravno može i ovobwt ja bih stavila upitnik i u prvu rečenicu (kao u prethodnom postu) ako su bile razdvojenetipa: gospodine Petroviću? <mala značajna pauza> Pa gde vam je formular?a ako nema pauze, onda tačno onako kako gore piše
Link to comment

Znači, interpunkcija ipak ide unutar navodnika, a indirektni deo se uvek odvaja zarezima? Je li to neko opšte pravilo? Ja od srednje škole vučem nedoumice po pitanju tog upravnog govora, gde, kad, kako, i šta odvojiti...

Link to comment
Znači, interpunkcija ipak ide unutar navodnika, a indirektni deo se uvek odvaja zarezima? Je li to neko opšte pravilo? Ja od srednje škole vučem nedoumice po pitanju tog upravnog govora, gde, kad, kako, i šta odvojiti...
meni je logicno da uvek ide unutar, jer se i interpunkcija odnosi na ono sto govori onaj cije reci navodimo u upravnom govoru-da li pita ili vice, da li izjavljuje i sl.
Link to comment

meni, pak, najzanimljivije da se posle navoda ne stavlja interpunkcija. To nisam znao.Čak mislim da bi bilo:"Gospodine Petroviću?"Pitala je službenica."gde vam je formular?"U verziji sa dva znaka pitanja.Ali, naravno, nisam siguran.

Link to comment

zarez i tacka posle navodnika, sem na kraju pasusa.znak pitanja i uzvika unutar navodnika, odvaja se zarezom ako se ubacuje indirektan govor.

"Gospodine Petroviću?", upitala je službenica, "Pa gde vam je formular?"
s tim sto ovde p ide malo, jer je indirektna, ne umetnuta recenica. bar tako kaze zuta gramatika. Edited by luba
Link to comment
zarez i tacka posle navodnika, sem na kraju pasusa.znak pitanja i uzvika unutar navodnika, odvaja se zarezom ako se ubacuje indirektan govor.s tim sto ovde p ide malo, jer je indirektna, ne umetnuta recenica. bar tako kaze zuta gramatika.
Ah, sada mi je jasnije.Hvala !
Link to comment

Rekao bih zajutarci i zajutarka.... najgluplji i najnepraktičniji obrok tako zvuči još gluplje i nepraktičnije.

Edited by Oxymoron
Link to comment

to je dakle kad Cmrlj posle jednog relativno obilnog dorucka u beogradu odjezdi preko drine da doruckuje i tamo. a ako predje koji kilometar istocno i resi da doruckuje i u bugarskoj, ukoliko su svi doruchci tog jutra bili pomalo nezadovoljavajuci, onda je to dojutrak

Edited by sherman
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...