Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Može li neko da malo pojasni poreklo reči "sjebanost"?Sedim ovde i pokušavam da zdumam kako je ta reč nastala, i tražim neku vezu između nje i reči "j.....", ali je ne vidim.

Link to comment
To sam i ja hteo da primetim... došlo je izgleda do semantičke diferencijacije, pri čemu skalpel ono što koristi hirurg, a skalper ona potpuno druga vrsta sečiva, koja se koristi po kući.
Raja se igrala gluvih telefona :D
Link to comment

Koja od ova dva je pravilno:a) Sunčica je ustala veoma rano da bi je dečko vodio na izlet u prirodi.b) Sunčica je ustala veoma rano da bi je dečko vodio na izlet u prirodu.

Link to comment

Hebemu sunašce žareno, jedva čekam da vidim šta ovde ide.Kontam da je prvo tačno a da drugo može ali "Sunčica je ustala veoma rano da bi je dečko vodio u prirodu na izlet.

Link to comment

dok se neko strucan ne javi, meni zvuci da je ovo drugonajverovatnije je ovo - Suncica je ustala veoma rano da bi joj decko javio da nema sanse da ide na tupavi izlet u prirodu po ovom kijametu

Link to comment
Koja od ova dva je pravilno:a) Sunčica je ustala veoma rano da bi je dečko vodio na izlet u prirodi.b) Sunčica je ustala veoma rano da bi je dečko vodio na izlet u prirodu.
druga ne može jer je ovde reč o tome gde je izlet (lokativ kao padež mirovanja: u prirodi)
Sunčica je ustala veoma rano da bi je dečko vodio u prirodu na izlet.
ovo može jer je pitanje gde je dečko vodi (u prirodu- akuzativ) tj. u ovom primeru je priloška odredba za mesto
Link to comment

Što se mene tiče, obe mogu, zavisi kako ih analiziraš.Naime u prirodu - akuzativ, može da bude bez obzira na red reči. Sunčica je ustala veoma rano da bi je dečko vodio na izlet u prirodu. je apsolutno isto što i Sunčica je ustala veoma rano da bi je dečko vodio u prirodu na izlet.Red reči ne uslovljava nužno funkciju sintagmi u prirodu ili na izlet, odnosno na šta se odnosi glagol vodio. Obe sintaksičke analize su moguće. Međutim istina je da red reči može da učini jednu neobičnijom, ali nikako negramatičnom.

Edited by Father Jape
Link to comment

Znači, može i jedno i drugo? Super! Meni se više dopada prva opcija - izlet u prirodi. Simpa sintagma, i super što ne moramo da je kvarimo stavljajući reč "prirodi" u akuzativ. Sherman je poveo Sunčicu na izlet u prirodi. Kul.

Link to comment

Imam dilemu oko deklinacije imena Zorica. Da li je dozvoljeno reći Zoricino, ili baš mora da se kaže Zoričino? Nekako mi se Zoričino uopšte ne dopada, a najviše mi smeta to j..... "č".edit: Isto pitanje i za ime Dušica. Može li Dušicino, ili mora Dušičino :isuse:

Edited by Willow
Link to comment

Mora samo da se umre i, u USA, plati porez.Budi buntovnik, jezik je i onako živ, piši kako hoćeš a u fusnoti napiši kako je ispravno i reci da je slovo c zabavno i vrcavo i da se tebi baš tako sviđa i kome se ne sviđa a on neka dodaje kvačice i Bob da ga vidi.;)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...